Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir aktör ve yazardır. Domhnall Gleeson en son The Revenant ve Star Wars gibi popüler filmlerde oynamıştır.
Domhnall Gleeson ve Film Kariyeri

Gleeson İrlanda’nın başkenti Dublin şehrinde doğmuştur. Babası Brendan Gleeson gibi aktör olmaya karar veren Gleeson, Dublin Teknoloji Enstitüsü’nde 4 yıllık medya sanatları bölümünü bitirmiştir. Mezun olduktan anında sonra 2006 yılında Studs adlı filminde babasıyla beraber rol almıştır. Ödüllü kısa filmler Six Shooter ve Boy Eats Girl’de rol bölge Gleeson, keza The Last Furlong adlı bir İrlanda dizisinde de oynamıştır. 23 yaşındayken The Lieutenant of Inishmore adlı Broadway şovundaki performansıyla ile Tony Award ödülüne bedel gösterilmiştir.
2010 yılına kadar irili ufaklı bir fazla prodüksiyonda rol alan Gleeson, Harry Potter ve Vefat Yadigarları filminde oynadığı Alastor Moody rolüyle ünlü olmuştur. Keza True Grit gibi ödüllü bir filmde de oynayan Gleeson, 2011 yılında Ifta Award göre verilen “en iyi aktör” ödülünü kazanmıştır. 2011 yılından sonradan da nitelikli prodüksiyonlarda rol alan Gleeson, en son Yıldız Savaşları Şiddet Uyanıyor filminde kaptan Hux rolünü canlandırmıştır.
Domhnall Gleeson Hakkında Özetle

Bir Aston Villa fanatiğidir. Babası ile süre buldukça maçlara gitmekten fazla mutlu olduğunu tekrar tekrar dile getirir. 1.85 m boyundadır. En sevdiği film 2002 yapımı Punch-Drunk Love’dır. Ex Machina, Star Wars, Brooklyn ve The Revenant gibi fazla yüksek reytingli filmlerde başrollerde oynamıştır. Oynadığı televizyon dizileri: The Last Furlong, Your Bad Self, When Harvey Met Bob ve Black Mirror. 2013 yapımı About Time adlı romantik komedide başrollerini paylaştığı Rachel McAdams’e hayranlığını her zaman dile getirmektedir. 2017 yılında çıkması planlanan Yıldız Savaşları 8 filminde de tekrar kaptan Hux rolünü oynayacaktır. Babası Brendan Gleeson, Edge of Tomorrow, In Bruges, Into the Storm, Beowulf ve Troy gibi bir çok popüler filmde rol oynamıştır. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filminde babasıyla beraber rol oynamıştır. Insanlar babası yüzünden bu rolü aldığına inanır diye önce teklifi geri çevirmiş sonradan kabul etmiştir.
 
Üst