Diyabetlilerde korku sertleşme sorununu tetikliyor

S

sedacım

Yeni Üye
Diyabetlilerde korku sertleşme sorununu tetikliyor

Diyabet hastalarının sertleşme sorunu endişesi yaşadığına dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, “Diyabetlilerde olumsuz beklenti, cinsel fonksiyon bozukluklarının en büyük nedenidir” dedi.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle uzmanlar, hastalıkla mücadelede hasta eğitiminin önemine dikkat çekiyor. Diyabetle ilgili özellikle beslenme ve cinsel yaşama dair doğru bilinen yanlışlar yeni sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, diyabetlilerin sertleşme sorunu endişesi yaşadığına dikkat çekti: “Normalde önem verilmeyen kısa süreli sorunlar diyabetliler tarafından çok abartılı şekilde algılanabilir. Olumsuz beklenti, cinsel fonksiyon bozukluklarının en büyük nedenidir. Hasta sürekli vücudunu kontrol etme, denetleme eğilimdedir.”
Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, diyabetin cinsel fonksiyon bozukluklarına nasıl zemin hazırladığını şöyle anlattı: “Diyabet, küçük damarlarda damar sertliğine ve sinirlerde harabiyete neden olur. Bu etki vücuttaki tüm damarlar için geçerlidir. Diyabet, cinsel organlara giden kan damarlarında damar sertliği (ateroskleroz) yaparak cinsel organların kan dolaşımını bozup ereksiyon sorunlarına neden olabilir. Diyabetin cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olmasının ikinci nedeni; sinirlerde yaptığı harabiyettir (nöropati). Sinirlerdeki harabiyet penis ve beyin arasındaki iletimi bozarak cinsel fonksiyon bozukluklarını tetikleyebilir. Diyabetlilerde cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olan üçüncü neden ise psikolojik faktördür. Diyabetliler, bu konuda duydukları kulaktan dolma bilgilerin de etkisiyle sürekli cinsel bir sorun çıkacağı endişesini yaşarlar. Sertleşme sorunu altı aydır devam ediyorsa, bu durum cinsel fonksiyonları engelliyorsa hasta mutlaka doktora başvurmalıdır. ”
Meyve yemekten korkuyorlar
Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mustafa Gürkan Taşkale, diyabetlilerin beslenme konusunda özellikle meyve tüketimi ile ilgili yanlış bilgilere sahip olabildiklerini belirterek “En önemlisi de bazı meyveleri kendilerine yasak zannetmeleridir. Karpuz, kavun, muz dahil tüm meyveleri yiyebileceklerini söylediğimizde hastalar çok şaşırıyor. Burada sorun neyi, ne kadar yiyeceklerinin belirlenmesidir. Genel kural her gün mümkün olan değişik mevsim meyvelerinin belli miktarda tüketilmesidir.”
 
Üst