Detoks Diyeti ve Açlık Hissinin Bastırılması

!pek

!pek

Admin
açlik hissi nasil bastirilir,
açlığı unutmak nasıl olur ,
açlığı bastırmak için açlığı bastırmanın yolları,
diyet yaparken açlığı bastırmak,


Doktor Öz’e göre, şeker ve tuza özlem duyan insanların çoğu psikolojik olarak, tükettikleri gıdalardaki şeker ve tuzun bağımlısı olmuşlardır. Dr. Öz, bu bağımlılıkla başa çıkmanın tek yolunun karaciğer detoksu ve bu isteğe neden olan kimyasal tetikleyicilerin vücuttan atılması olduğunu savunmaktadır. Karaciğer detoksu ve devam eden yeme isteğini frenlemek için yapılması gereken bir dizi beslenme değişiklikleri mevcuttur.
Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

AARP’ye belirttiğine göre, günlük en az 8-10 bardak su içilmelidir, ayrıca hidrasyon ve atıkların vücuttan atılması için böbrek yeteneğinin herhangi bir detoksifikasyon işlemi için gerekli olduğunu belirtir. Benzer şekilde, Mayo Klinik bütün detoks diyetleri için en büyük risk faktörlerinden birinin dehidratasyon olduğunu belirtir. Son olarak, Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Ranit Mishori, vücudun kendi, muhteşem detoksifikasyon sistemlerinin karaciğer ve böbrekler olduğunu belirtmiştir. Vücudun toksinlerden arındırılmasının (detoksifikasyon) en etkili ve en iyi yolu, vücudun doğal fonksiyonlarını desteklemektir. Detoksifikasyonun temel fikri ileri derecede işlenmiş ürünlerden kaçınmak olduğu için sağlıklı, işlenmemiş ve tercihen organik gıdaların tüketilmesi önemlidir. Dr. Öz, beslenmenize özellikle pırasa, sarımsak ve frenk soğanı eklemenizi tavsiye eder, çünkü bu gıdalar flavonoidler bakımından zengindirler. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye tüketiminin artırılmasını önerir. Sebze ve meyvelerin yanı sıra, bunların ¼ oranında yağsız et tüketilmelidir.
Detoks Diyeti Yaparken Açlık Hissinin Engellenmesi

Yemek yeme isteğinden söz ederken bağımlılık kelimesi kulağa sert geliyor ama aslında öyle değildir. Şeker ve yağ, doğrudan beyin ile etkileşimi olan ve sindirim sistemi ile iletişimini etkileyen besinlerdir. Dr. Öz’e göre, şeker, beynin leptin hormonuna tepki vermesini direkt olarak etkiler. Bu da demek oluyor ki, çok fazla şeker yiyen insanlar, yeme isteğini durduran tokluk hissini asla hissedemezler. Ayrıca, bazı insanlar detoksifikasyon sırasında geriçekilme semptomları yaşayabilirler. Günlük detoks diyetine 1000 mg krom pikolinat takviyesi eklemek, şeker yokluğundan dolayı meydana gelen geriçekilme semptomlarını azaltacaktır. Benzer şekilde, günlük önerilen günlük vitamin B kompleks dozunun yüzde 100 oranında alınması, detoks sırasında karbonhidrat isteğini sınırlayabilir.
Detoks Diyeti’nin Faydaları

Mayo Kliniğe göre, detoks diyetinin vücuttaki toksinleri fiilen temizlediğine dair çok az kanıt vardır. Detoks diyetlerinin bu konudaki başarıları muhtemelen işlenmiş gıdaları, katı yağları ve şekeri kısıtlayan katı prensiplerinden ileri gelir. Benzer şekilde, 21 günlük detoks diyetini hazırlayan Alijandro Junger, vücuttaki toksinleri temizlenmesinin anahtarının, günlük beslenmede, toksin üretilmesine sebep olan işlenmiş gıdaların tüketimine ara verilmesi olduğunu belirtmiştir. Uzun süre aç kalınmasını gerektiren bütün detoks diyetleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiği için bunları uygulamaktan kaçınılmalıdır. Böyle diyetlerin yerine, AARP, bazı gıdaların tüketilmeyip, doğal gıdaların tüketilmesiyle toksinler ve gıda alerjenlerinden vücudu arındırmayı hedefleyen hafif bir detoks diyeti yapılmasını önermektedir. Bu şekildeki beslenme değişiklikleri, detoks diyeti için Doktor Öz ve Mayo Klinik tarafından da kesinlikle desteklenmektedir.
Detoks Diyeti Uygulanırken Ne Kadar Su İçmeliyiz?

AARP, günlük 8-10 bardak su içilmesi gerektiğini, bunun hidrasyon ve atık maddeleri vücuttan atan böbreklerin işleyişi için bütün detoksifikasyon süreçlerinde gerekli olduğunu belirtir. Benzer şekilde Mayo Klinik, tüm detoks diyetleri için en büyük risk faktörlerinden birinin dehidratasyon olduğunu belirtir. Su içilmesi, dehidratasyonu engellemek için gereklidir. Son olarak ise Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Ranit Mishori, detoks için en etkili yolun, vücudun normal ve düzenli işleyişinin desteklenmesi olduğunu belirtmiş, vücudun kendi detoks sistemlerinin karaciğer ve böbrekler olduğuna dikkat çekmiştir.
Açlık Hissine Sebep Olan Diğer Etkenler

Dr. Öz, yemek yeme isteğinin çok büyük bir oranının, duygusal yeme ile ilgili olduğunu belirtmiştir. Gerçekten yeme isteğiyle baş etmek üzere yapılan detoks diyeti sırasında, yaşamınızdaki duygusal tetikleyicilerle başa çıkabilmeniz çok önemlidir. Tetikleyicilerden kaçınmaya odaklanmak ve yeme isteğini frenlemeye çalışırken, stresin üstesinden gelebilecek, yemek yemenin dışında başka yöntemler bulmanız tavsiye edilmektedir.
 
Üst