Datvi'ye ayı olmayı öğretiyorlar !

D

denizz

Yeni Üye
Datvi'ye ayı olmayı öğretiyorlar !


Rize’nin Ardeşen ilçesinde 7 ay önce bulunarak, doğal ortamda bakılması için Çamlıhemşin ilçesindeki bir kişiye teslim edilen yavru ayı "Datvi"ye, Milli Parklar Genel Müdürlüğünün kararı doğrultusunda getirildiği Bursa’daki Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde, bakıcıları tarafından türüne özgü davranışlar kazandırılmaya çalışılıyor. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezine 21 gün önce gelen Datvi’nin özel olarak tutulduğu bölümde, yavaş yavaş bulunduğu ortama alışmaya başladığını söyledi. Datvi’nin barınağa geldiği ilk günlerde oldukça zorluk çektiğini belirten Aytuğ, "En büyük problem, insan korkusunu kaybetmiş olmasıydı, insanlara alışmış olmasıydı. Bu, bütün elle beslenen ayı yavrularında fazlasıyla görülen bir şey. Normalde annesini kaybeden yavru, onu besleyen insanı takip etmeye başlıyor" dedi.

Aytuğ, Datvi’nin şu an 1500 metrekarelik bir alanda tek başına yaşadığını, yanındaki barınakta da diğer yavru ayıların bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Datvi’yi derece derece türüne alıştırmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda yan barınaktaki en uysal yavru ayı Poyraz’ı sabah ve akşam olmak üzere birer saat Datvi ile görüştürüyoruz. İlk günlerde "Poyraz"ı gördüğünde kaçıyordu, hemen bakıcısına yaklaşıyordu. Şimdi Poyraz’a alışmaya başladı. Yakında bakıcısı ile temasını da azaltacağız. "Datvi" diğer yavru ayılara tamamen alıştıktan sonra hepsini 110 bin metrekarelik alana salacağız. Ama önce türüne alışması gerekli. Büyük bir aşama kaydetti." Aytuğ, geçtiğimiz günlerde Hollanda’da dünyaca ünlü bilim adamlarıyla bir araya geldikleri toplantıda, Türkiye’deki ayıların son durumlarını görüştüklerini ifade ederek, şöyle devam etti: "Yaklaşık 8 saat süren toplantıda ağırlıklı olarak Datvi hakkında görüştük. Biz Datvi’nin her hareketini kameraya kaydediyoruz. Görüntüleri ve hazırladığımız raporları burada ele aldık, fikir alışverişinde bulunduk. Görüşmelerimiz sürecek. Onlardan edindiğimiz bilgilerden de faydalanıyoruz."
 
Üst