Cumhuriyetten Önce Türklerde Giyim Nasıldı

  • Konbuyu başlatan Mahmut Hoca
  • Başlangıç tarihi
M

Mahmut Hoca

Yeni Üye
Cumhuriyetten Önce Giyim Nasıldı Giyinme Hakkında Bilgi
Cumhuriyet Öncesi Giyim Nasıldı


Atatürk, Türk milletinin her alanda olduğu gibi, giyim konusunda da çağa ayak uydurmasını istiyordu. Bununla ilgili İnkılaplar yaparak halka yeni giyim tarzını bizzet kendisi gösterek öğretti.

25 Kasım 1925 tarihinde "şapka Giyilmesi Hakkında Kanun" kabul edildi. Kadınların çarşaf ve peçeyi atarak modern kıyafetleri benimsemeleri, zaman içinde hiçbir zorlama olmadan gerçekleşmiştir.

1934 yılında çıkarılan bir başka kanunla da din adamlarının ibadet yerleri dışında dinî kıyafetlerle gezmeleri yasaklandı, Ancak dinî görevlilerin en yetkili kişileri, bunun dışında bırakıldı. Kıyafette değişiklik, toplumda birlik ve beraberliği güçlendirdi. Ayrıca, Türk milletine modern bir dış görünüm kazandırdı.
 
Murat

Murat

Yönetici
Cumhuriyetten önce çeşitli giyim tarzları vardı, ancak kılık kıyafet devrimi ile insanlar elbiselerini çeşit çeşit giymeye sektörü zengin etmeye başladılar, bu bozulma son 30 senedir ise çok fena oldu insanlar tüm kazançlarını gardolabına yatırmakta.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Eskiden buyuk ihtimalle giyimden öte insanin ne konustugunun önemi vardi, artik insanlar ust basa bakip yargiliyor insanlari.
 
Üst