Çocukta Cinsel Eğitim

yosun

yosun

Süper Yönetici


Prof. Dr. Bengi Semerci, ailelerin çocuklarına mahremiyeti öğretmeleri gerektiğini söyledi ve ekledi: Çocuğunuzun özeline saygı duyun. Kapısını çalmadan odasına girmeyin!..

Çocuklar sınırları bilmeye ihtiyaç duyar. Nerede çıplak olabileceklerini ve nerede giyinik olmaları gerektiğini bilmeleri mutlaka gerekir. Onlara, küvette çıplak olabileceklerini ama okulda ya da mağazalarda giyinik olmaları gerektiğini öğretmeniz gerekir.
Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, ailelerin küçük çocuklarıyla cinsellik hakkında nasıl konuşmaları gerektiğini anlattı:

* Ona mahremiyetin ne olduğunu öğretin:
Çocuğunuzun, insanların özel zamanlara ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlayın. Kapınız kapalı olduğunda, odanıza girmeden önce kapıya vurması gerektiğini öğretin. Siz de onun odasının kapısı kapalıyken, bu şekilde davranın.

* Cinsellik sadece beden değildir:
Çocuklar cinselliğin sadece bedenleri ile ilgili olmadığını öğrenmelidir. Cinsellikle birlikte, onlara sevgiyi de anlatmalısınız. Çocuk- ların, cinselliği aynı zamanda sorumluluk, yakınlık ve sevgi ilişkisi olarak öğrenmesi önemlidir. Cinselliği bu şekilde öğrenen çocuk, sağlıklı gelişir. Cinselliği bu şekilde öğrenmek, çocuğa gelecek deneyimleri için olumlu zamanlama ve doğru eş seçebilme şansını verir.

* Cevaplarınızı basite indirgeyin:
Çocuğunuz soru sorduğunda, kısa ve basit şekilde cevaplayın. Açıklamayı yaparken, çocuğun yaşını düşünün. Çocuklar cevaplarını istedikleri soruları sorarlar. Onlara sorduklarından fazla bir şey söylemenize gerek yoktur. Çocuğunuz size gebe kalmayı ve doğumu sormuş olabilir. Ona ayrıntılı bir biçimde cinsel ilişkiyi anlatmanız gerekmez. "Babada tohumlar yani sperm vardır, annede de yumurta. Bananın tohumları, annenin yumurtasıyla birleşir. Bu şekilde bebek oluşmaya başlar" diyerek anlattığınızda çocuğunuz, "Tamam. Benim arabam nerede?" diye söze devam ediyorsa ona, daha fazla bilgi yüklemek gereksizdir. Gelişiminin üzerinde açıklamalar yapmak onu korkutur. Zamanından önce ve yaşıla uyumsuz cinsel davranışlara ve konuşmalara yönelmesine neden olabilir. Çünkü erken yaşta cinsellik konusunda aşırı uyarılma, erken ve sağlıksız dene- yimlere yol açabilir.

* İnandıklarınızı ve düşündüklerinizi çocuğunuza da öğretin:
Çocuklar bazı değerleri erken yaşta öğrenir. Kadınların ve erkeklerin birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini, önce siz çocuğunuza anlatın. Kendi düşüncelerinizi mutlaka onunla paylaşın. Fakat aynı zamanda ona kendi düşüncelerini oluşturması için zaman tanıyın.Sakin ve rahat olun

Çocuğunuz en tuhaf soruyu sorduğunda bile sakin olmaya çalışmak ve çocuğu yargılamadan onun merakına saygı duymak gerekir. Bir soruyu her iyi ele alışınızda, sizin de çocuğunuzun da kaygısı azalacaktır. Eğer bu tür konuşmalar karşısında çocuğunuzu susturur veya onunla konuşmaktan kaçınırsanız; çocuğunuz bu konuda sizin değil arkadaşlarının ya da etrafındaki yazılı ve görsel kaynakların yargılarını öğrenecek ve onları benimseyecektir.

Soruyu tam anlayın

Çocuğunuz size cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda, hemen uzun bir konuşmaya başlamayın. Önce çocuğunuzun sorduğu şeyi tam olarak anladığınızdan emin olun. İsterseniz, onun sorusuna bir soru ile de karşılık verebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz size, "Bebekler nasıl oluyor?" diye sorarsa, ona "Bebeklerin nasıl dünyaya geldiğini mi, yoksa onların nasıl oluştuğunu mu merak ediyorsun?" diye cevap verebilirsiniz. Çocuğunuzun sorusu ne olursa olsun, bunu neden öğrenmek istediğini sorgulamayın. Gerçeği ararken, çocuğunuzun kafası karışır. Siz, onun en güvenilir kaynağı olmalısınız. Sorularını size sormasını destekleyin, onu başka sorular da sorması konusunda yüreklendirin. Onu sorgular ve yargılarsanız, size soru sormaktan çekinecektir.


Tek kaynak değilsiniz

Çocuğunuzun cinselliğe ilişkin bilgiler edindiği tek kaynağın siz olmadığınızı unutmayın. Cinsel içerikli yayınlar, şarkılar, kliplerle ilgili olarak her zaman seçici olmalısınız. Evin içinde çocuğun ulaşabileceği bazı denetimsiz yayınlar, cinsellik konusunda ona sizin aktardıklarınızdan fazlasını yanlış olarak anlatabilir. Bunları denetlemeniz gerekir çünkü bunlar çocuğunuzun cinsel gelişimini olumsuz etkiler


Dokunmayı öğretin

Çocuğunuza dokunma türlerini anlatın. Sarılmanın hoş bir davranış olduğunu bilsin. Size ve arkadaşlarına ne şekilde dokunmasının uygun olduğunu öğrensin. Sırf istiyor diye, 4 yaşına gelmiş oğlunuzun göğüslerinize dokunmasına izin vermek, onu tersleyip utandırmak kadar yanlıştır. Ona sizi sevdiğini bildiğinizi ama annelerle çocukların sevgilerini farklı şekilde gösterdiklerini söylemelisiniz. Dudaktan öpüşmek gibi tutumların da çocuğun yanlış bilgilendirilmesine neden olacağını bilmelisiniz. Benzer bir açıklama ile yanaktan öpmek, durumu çözer. Birinin dokunuşları onu rahatsız ediyorsa, ona buna izin vermemesini söyleyin ve bu kişiyi nasıl durduracağını öğretin. Böyle bir şey olduğunda, erişkinlere haber vermesi gerektiğini bilsin. Ancak cinsellik eğitiminde kötü amaçlı dokunmalara aşırı vurgu, çocuğun sizden gelen şefkatli dokunuşları yanlış algılamasına neden olabilir.


Küçükken konuşun


Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşmaya, erken yaşta başlayın. Çocuğunuza ağzının ya da burnunun yerini öğretirken, "Bu senin penisin" veya "Bu senin vajinan" diyerek, cinsel organlarının yerlerini de öğretin. Büyüdükçe, bu bilgilere yenilerini de ekleyin.

Miniklere kuku yerine vajina pipi yerine penis demeyi öğretin

Prof. Dr. Bengi Semerci, çocuklara cinsel organlarının biyolojik isimlerini öğretmek gerektiğini söylüyor. Çocuk bunları telaffuz edebildikten sonra, cinsel organlara başka isimler takmanın son derece anlamsız olduğunu belirten Semerci, ekliyor:

Fırsatları kullanın
"3 yaşından sonra ebeveynler, doğru anatomik isimleri kullanmalıdır. Böylece çocuk en doğru şekilde, utanmadan bu isimleri kullanmayı öğrenir. 'Kuku' ya da 'pipi' gibi sevimli ama anlamsız kelimeler bulmak yerine, doğru kelimeler kullanılmalıdır. Erkek çocukların cinsel organları için 'penis', kız çocukların cinsel organı için ise 'vajina' doğru kelimelerdir." Prof. Dr. Semerci, ebeveynlerin karşılaştıkları bazı olayları çocuklarının sorularını yanıtlarken kullanabileceklerini de belirtiyor: "Hamile bir arkadaşınız varsa, bu çocuğunuza bebeklerin nereden geldiklerini anlatabilmek için bir fırsattır. Cinsellikle ilgili konuşmaları, bir kardeşin dünyaya gelişinin ya da ev hayvanınızın yavrularının olmasının ardından yapabilirsiniz. Çocuğunuzu aklına takılan soruları çekinmeden sorması için teşvik edin. Kızınızın bezini değiştirirken, oğlunuz görürse; kardeşinin neden penisinin olmadığını sorabilir. Onun penisi olmadığını çünkü kız olduğunu söyleyebilirsiniz."Bilmediğiniz cevapları onun için araştırıp öğrenin


Çocuğunuzla cinsellik hakkında açık bir biçimde konuşmanız, onu dinlemeniz ve sorularını yanıtlamanız; onun bu konuda yüksek riskli davranışlar göstermesi olasılığını azaltacaktır. Eğer kendinizi bu konuda rahat hissetmiyorsanız, cinsellikle ilgili bir kitap okuyabilirsiniz. Ya da duygularınızı çok güvendiğiniz biriyle paylaşıp, ondan akıl alabilirsiniz, Her şeye rağmen kendinizi cinsellik hakkında konuşurken rahat hissetmiyorsanız, bunu çocuğunuza açıklayın. Ona, "Ben bu konuda rahat konuşamıyorum çünkü annem ve babam benimle bu konuda konuşmazlardı. Ama ben seninle her konuda konuşabilmek istiyorum. O yüzden lütfen bana sorularını sor. Cevaplarını bilmesem de, senin için araştırıp öğrenirim" diyebilirsiniz. Dürüst duygularınızı aktaran bir açıklama yapmanız, çocuğunuz için rahatlatıcı ve güven verici olacaktır.

_________________________________

_________________________________

 
yosun

yosun

Süper Yönetici
Çocuğunuz sormadan sakın seks konuşmayın


Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, aileleri uyardı: Çocuğunuz size soru sormadan, onunla seks hakkında konuşmayın. Sorularını yanıtlarken, yüzünüz kızarmasın. Rahat ve doğal davranın..

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul'un çocuk ve cinsellik üzerine aileler için yazılmış bir kitabı bulunuyor. Çocukların zaman zaman seks hakkındaki sorularıyla anne-babalarını terletebildiğini belirten Dr. Yurdakul, ailelerin işine yarayacak önerilerde bulundu:

* Cinsellik çocuklara neden anlatılmalı?
Cinsellik, yaşamın bir parçasıdır. Cinselliği yok saymak, mümkün değildir. Hal böyle olunca, çocukların yaşamlarında cinsellikle ilgili soruların doğru zamanda ve doğru bir şekilde yanıtlanması gerekir. Biz anlatmasak da; onlar sorularının yanıtlarını doğru ya da yanlış bir yerlerden öğrenecektir.

İLK HAMLE ONDAN GELSİN
* Cinsellik ne zaman konuşulmalı? Çocuğun soru sorması mı beklenmeli?
Cinsellikle ilgili bilgi vermek için çocuklardan talep gelmesini beklemek daha doğru olacaktır. Kimi çocuklar, cinsellik konusunda aşırı meraklı olurken; kimi çocuklar bu konuyla çok fazla ilgilenmez. Kimi çocuklar ise, bu konunun konuşulmasından utanır ve rahatsız olur. Unutulmaması gereken bir konu da; cinselliğin çocukların öğrenme süreci içinde yaşamın diğer konularını öğrendiği gibi öğrenmek istediği bir konu olduğudur. Bu nedenle çocukların neyi merak ettiği ve ne kadar merak ettiğinin ölçüsü; onların size soru sormasıdır. Sormadan onlara verilen bilgiler onların ilgisini cinselliğe çekeceği gibi, eğer gerekli olgunlaşma seviyesinde değillerse anlamakta da zorluk çekeceklerdir. Önemli olan; onları öğrenmek istedikleri konularda soru sormaya teşvik etmektir. Ancak, soru soran bir çocuk öğrenebilir. Talep olmadan anlatmak, onun soru sormasını engelleyeceği gibi düşünmesini ve çıkarımlara varmasını da engelleyecektir. Bu yüzden onların merak etmesini ve sormasını beklemek, hatta "İstediğin zaman bana cinsellikle ilgili sorular sorabilirsin. Bunları bildiğim kadarıyla ben cevaplarım. Bilemediklerimi de seninle birlikte araştırırım" demek, daha doğru bir davranış olacaktır.

KEKELEMEYİN
* Cinsel konular çocuğa nasıl anlatılmalıdır?
Cinsel konuları anlatırken doğal olun ve ayıp bir konudan bahsediyormuş gibi davranmayın. Cinselliğin de yemek yemek ya da su içmek gibi yaşamın bir parçası olduğunu düşünerek, rahatlayın ve bu rahatlığınızı anlatımınıza da yansıtmaya çalışın. Cinsellikten bahsederken yüzüne bakamadığımız, kekelediğimiz hatta utanıp sıkıldığımız çocuklarımız; ileride kendileri de çocuklarına bu konulardan bahsederken utanıp sıkılacaklardır. Cinselliğin doğal bir konu olarak ele alınması ise, bizi rahatlatacak ve çocuklarımıza daha rahat bilgi vermemizi sağlayacaktır. Çocuklarımıza bilgi verebilmek için bizim de bilgili olmamız gerekir. Bunun için anne-babaların cinsellik konusunda kitaplar okumaları, internetten bilgi edinmeleri ve çocukları karşısında donanımlı olmaları şarttır. Mümkün olduğu kadar çok kaynaktan okumak ve fikir sahibi olmak, cinselliği çocuklara anlatabilmemizi kolaylaştırır.
Cinselligi En iyi kim anlatır?

Cinsellikle ilgili konuları kız çocuklarına annelerinin, erkek çocuklarına ise babalarının anlatması daha uygun olacaktır. Ancak anne ya da baba kendilerini buna hazır hissetmiyorsa; bir doktor yakınlarından ya da bir psikiyatrist, psikolog ya da psikolojik danışmandan yardım alabilirler.

İki yaşında çocukların odalarını ayırmalısınız


* Kız ve erkek kardeşlerin odalarını hangi yaşta ayırmak gerekir?
İki ya da üç yaştan itibaren, kız ve erkek çocukların odaları ayrılmalı. Aynı cinsten olan çocuklar bile ayrı odada kalmalı çünkü meraktan birbirlerine yaklaşabilirler. Anne-baba ile yatmaları da doğru değil. Birçok çocuk, anne-babaları ile birlikte yatıyor ama biz bunu asla önermiyoruz. Çocuk, anne-babanın yatağına geldiğinde; odasına geri götürülmeli ve o uyuyana kadar başında durduktan sonra ebeveynler tekrar yataklarına dönmeli. Anne-babaları ile aynı yatakta yatan çocuklarda, bağımlı kişilik yapısı gelişiyor. Anne-babaları olmadan, kendi başlarına bir yaşam kuramıyorlar. Ayrıca, okula alışmaları da çok zor oluyor.

* Çocuğun arkadaşına yatılı olarak gönderilmesi hata mı?
Hayır; ben bu tür yasaklara karşıyım. Çocuklara, suç potansiyeli gibi bakmamak lazım. Güvendikleri kişileri ziyarete, yatılı olarak da gidebilirler. Bu; çocukların gelişimi için son derece önemlidir.

EŞCİNSELLİĞE DİKKAT!
* 4-5 yaşındaki bir erkek çocuk kadın elbiselerine meraklıysa; bu onun eşcinsel olacağının göstergesi midir?
Kimlik kazanma süreci içinde annenin davranışlarını taklit etmek, mesela erkek çocukların oje ya da ruj sürmeye çalışması sık görünen bir durumdur. Hemen telaşlanmamak lazım. Ruj süren her çocuk, eşcinsel olmaz. Bazen baba ile birlikte olmadıkları zamanlarda, bunlara yönelebiliyorlar. Bu yüzden çocukların babaları ile daha çok zaman geçirmelerini öneririz. Çocuğu bu nedenle cezalandırmak da doğru değil. Bazen homoseksüel yaklaşımlar bu yaşlardan başlayabilir. Çocuğu mümkün olduğu kadar kendi cinsinin yaptıklarına yöneltmek, eğer bu da işe yaramıyorsa profesyonel yardım almak gerekir. Bu sorun sadece erkek çocuklarına özgü değil, kız çocuklarında da görülüyor. Aileler, erkek gibi davranan kızlarına çok daha toleranslı yaklaşıyor. 4-5 yaş, çocukların cinsel kimliklerini yeni kazandıkları yaşlardır. Önemli olan; onlara kendi cinsine yönelik davranışları sevdirmektir.
Oğlum herkesle öpüşmek istiyor

Çocuklar her yaşta seksi merak eder. O yüzden aileler kontrollü olmalı. Bu tür davranışlar görmezden gelinmemeli ve iş başka çocuklara taciz boyutuna varıyorsa; aileler duruma el koymalı. Bazen 8-9 yaş arasındaki çocuklar, 4-5 yaşlar arasındaki çocuklara dokunabiliyor. Tehlike hep dışarıdan gelebilecek gibi görünse de; daha çok akraba çocuklarından kaynaklanıyor. Aileler bu duruma karşı çok hassas olmalı.


Kızım sürekli aşık oluyor!


Çocuklar da aşık olurlar ama onlarınki büyüklerdeki aşklardan farklıdır. Çok destekleyici olmak ya da çok ciddiye alıp tepki vermek yerine, onların bu duygularını açıklamalarına olanak verin.
 
I

irem

Yeni Üye
Çocuğu olan herkez bu konuyla yüzyüze kalıyordur çocuklara uygun cümleler kurmak gerek özellikle 3 yaşından sonra cinselliği merak etmeye baslıyor çocuklar
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Cinsel egitim dogru dönem ve sekilde verilmeli. Eskiden ulke olarak ayiplanirdi bu tur seyleri konusmak ancak herseyin bir yolu yordami var elbet.
 
Üst