Çocukların Okul Öncesi Dönemlerinde Mutlaka Öğretilmesi Gerekenler

D

denizfeneri

Yeni Üye
Çocuğunuzu okul öncesi dönemde neler öğretebileceğiniz konusunda bilgi sahibi değil misiniz? O halde bu yazımı okuyarak gerekli tüm bilgilere kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

*Öncelikle kalabalık ortamlarda hijyen önemli olacağı için ellerin her zaman temiz tutulması gerektiği, tuvaletten sonra mutlaka el temizliğine dikkat edilmesinin önemli olduğu çocuklarınıza öğretmeniz gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Çocuklarınıza ellerini köpürterek yıkaması gerektiğini ve güzelce durulamanın öneminden bahsedilmelidir.

*Paylaşmanın önemi çocuklarınıza kavratılmalıdır. Özellikle yiyecek içecek konusunda yemekte ya da içmekte olduğunuz yiyecek yerine fazladan yiyecek ve içeceğiniz varsa paylaşmak gerekliliğinden bahsedilmelidir. Eşya paylaşımlarında arkadaşınızın kalemi ve silgisi yoksa fazladan kalem ya da silgiyi arkadaşınızla paylaşabileceğinizden bahsedilmelidir.

*Çocuklarınızda astım, geniz eti, üst solunum yolu rahatsızlıkları, sinüs iltihabı, tekrarlayan bademcik iltihabı gibi sorunlar varsa okula başlamadan mutlaka tedavi ettirilmelidir; çünkü okul devamlılık olduğu sürece başarıyı elde edebilmenize yardımcı olacak bir eğitim kurumudur.

*Okul açılmadan önce toplu yerlerde çabuk bulaşan hastalıklara karşı önlem alması açısından aşılar zamanında yaptırılmalıdır. Grip aşısı yaptırılabilecek aşılar arasında yer almaktadır.

*Çocuğunuz gözlük kullansa da kullanmasa da mutlaka bir göz muayenesinden geçirmeniz gerekmektedir. Göz sağlığı ile ilgili bilmediğiniz bir rahatsızlık durumunu en iyi bu şekilde tespit edebilirsiniz.

*Çocuğunuzun kullandığı ortopedik bir cihaz ya da giyim ürünü varsa bunların kontrolleri uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

*Gıda tüketimleri ile ilgili olarak çocuğunuzun alerjisi olan bir gıda türü varsa okul mutlaka bilgilendirilmelidir.

*Çocuk yaş grubuna ve sağlıklı bir şekilde gelişimine uygun bir biçimde beslenecek gıdaları okul çantasında götürmelidir. Meyve, süt, peynirli sandviç, bir avuç fındık ya da badem gibi kuruyemişler çocuğunuzun çantasına konulmalıdır.
 
Murat

Murat

Yönetici
Okul öncesinde çocuklar ebeveynler tarafından zaten hazırlanmalı, bu eğitimi almayan çocuklar büyük sıkıntı çekerler.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Cok önemli bir mevzu bencede. Okuldan önce belli bi egitim alinmali/verilmeli ki okula cok bos baslanilmasin.
 
Üst