Çocuklarda siğil tedavisi nasıl yapılır?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Çocuklarda siğil sık görülen sorunlardan. Hakkında pek çok efsane var. Örneğin kurbağaya dokunmak siğil yapar derler. Oysa siğilin asıl nedeni insan papilloma virüsü denen bir bakteri. Kurbağadan geçer mi bilinmez ama dikkat etmezseniz bir yerlerden kapmanız an meselesi.
Şimdi siğil hakkında ebeveynlerin bilmesi gerekenlere bakalım:
• Çocukların % 20’sinde bir dönem siğil görülür.
• Kız çocuklarında daha sık görülür.
• Özellikle 12 – 16 yaş arası çocuklarda daha sık rastlanır.
• Siğiller bulaşıcıdır. Ancak çoğu zaman zarar vermezler.
Siğil tıbben zararsız olsa da çocuklar üzerinde psikolojik etkisi yüksek: Utanmalarına, dışlanmalarına neden oluyor. Özellikle ayak tabanı üzerinde çıkan siğiller rahatsızlık veriyor. Bebeklerde siğile nadiren rastlanıyor. Yaş ilerledikçe siğili riski artıyor. Özellikle 12 – 16 yaş arasındaki çocukların ve ebeveynlerin siğil hakkında kapsamlı bilgiye sahip olması, belirtileri doğru okuyup doktora başvurması önemli.
Çocuklarda neden siğil olur?
Çocuklarda siğil insan papilloma virüsü denen bakterinin eseri. Cilt üzerinde herhangi bir yara varsa bakteri buradan vücuda girer, çoğalır, genellikle kanserli olmayan doku birikimlerine neden olur. Siğiller genellikle ciltle aynı renktedir. Ancak bazı siğil türlerinde renk değişimi olabilir. Şimdi siğil türlerine bakalım:
Klasik siğiller: Çocuklarda en sık görülen siğil türü. Vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir. Bulunduğu yere göre acı verebilir. Ancak genellikle acısızdır.
Plantar siğiller: Ayak tabanında ve topukta çıkan bu siğil türü çok acılı olabilir. Bazı durumlarda yürümeyi bile engelleyebilir. Çocuklarda yetişkinlere oranla çok daha sık görülür. Bazen üzerinde siyah noktalar belirebilir. Bunlar işlevini kaybetmiş kan damarlarıdır.
Düz siğiller: Genellikle çocukların yüzlerinde oluşan yüzeyi düz siğillere bu ad verilmiştir. Kozmetik açıdan kötü göründüğünden çocuklar üzerinde psikolojik etkisi büyüktür. Yüzeyi yumuşak olan bu siğiller acı vermese de mutlaka tedavi edilmelidir.
Periungal siğiller: El, ayak parmak uçlarında ve tırnak çevresinde görülür. Ayak temizliğine dikkat etmeyen kişilerde daha sık rastlanır.
Çocuklarda siğil tedavisi nasıl olur?
Çocuklardaki siğillerin çoğu tedavi olmaksızın zamanla kendiliğinden geçiyor. Bazı uzmanlar çocuklardaki siğillere müdahale etmenin gerekmediği görüşünde. Siğil sorunu yaşayan çocukların % 40’ı herhangi bir tedavi görmeden 1 yıl içerisinde iyileşiyor.
Siğil tedavisi
Çocuğunuz siğillerinden rahatsız oluyorsa uygulayabileceğiniz bazı tedaviler var. Bu tedaviler siğilin türüne göre değişir. Ancak genel olarak salisilik asit içeren solüsyon, flaster veya jeller tercih edilir. Uygulaması çok rahat olan bu yöntemler kısa sürede etkisini gösterir. Etki görülünce ilaçların dozu yavaş yavaş düşürülür. Haftalar içinde çocuğunuz siğillerinden tamamen kurtulmuş olur.
Yaş arttıkça siğillerden kurtulmak zorlaşır. Büyük çocuklarda salisilik asit işe yaramayabilir. Bu durumda yetişkinlere uygulanan dondurma tekniği (kryoterapi)kullanılır. Kryoterapi genellikle çok acı vermez, ciltte iz de bırakmaz. Siğillerin yoğunluğuna göre 1 – 3 haftada bir yeni seans uygulanabilir.
İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda büyük çocuklara elektrocerrahi de uygulanabilir.
 
Üst