Çocuklarda osteoporoz olur mu?

!pek

!pek

Admin
Osteoporoz çocuklarda ve gençlerde nadir görülüyor. Sorun çoğu zaman başka bir hastalıktan ya da ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Osteoporozdan biraz farklı olduğundan bu duruma ikincil osteoporoz deniyor.
Başka hastalıklardan kaynaklanan osteoporoz
Çocuklarda osteoporoza neden olabilecek bazı hastalıklar şunlar:
Juvenil romatoid artrit. Genel olarak eklem iltihabınız varsa eklemleriniz esnekliğini kaybeder ve hareket etmek size acı verir. Bağışıklık sisteminizin eklem zarlarınıza saldırması sonucu ortaya çıkar. Birçok türü var. Eklem iltihabının bu türü çocuğunuzun kemiklerinin büyümesine neden olabilir. Osteoporoza davetiye çıkaran bir sağlık sorunu.
Hormon düzensizlikleri. Hormonlar çocuğun vücudundaki kemiğin nasıl yapıldığını ve nasıl kırıldığını etkiliyor. Bezler çok fazla hormon salgılıyorsa çocuğunuzun kemikleri gerektiği kadar dayanıklı olamıyor; çabucak kırılıyor.
Çölyak hastalığı. Çölyak hastalığı olan kişiler buğdaydaki bazı maddeleri sindiremezler. Sorun çocuklarda kalsiyum ve D vitamini alımını engelleyebilir.
Yeme bozuklukları. Anoreksi ya da bulimiya gibi sağlık sorunları kemiklerin kırılganlığını arttırabilir. Anoreksi bir tür yeme bozukluğu. Anoreksi hastası olanlar çok şişman olduklarını düşündüklerinden bile bile aç kalırlar. Sorun özellikle genç kızlar arasında yaygın.
Bulimiya ise psikolojik bir sağlık sorunu. Hasta çok yediğini, kilo alacağını düşünerek kendini kusturabilir ya da çok ağır egzersizler yapabilir. Sonuç olarak büyümesi ve sağlıklı kalması için gereken besinleri alamayabilir. Bulimiya osteoporoza yol açabilir.
Cam kemik hastalığı. Çok nadir görülen bir sağlık sorunu. Genetik olarak kemiklerin büyümesini etkiliyor.
Böbrek hastalıkları. Çocuğunuzun böbreklerinde sorun olması osteoporoz riskini arttırabilir.
Diyabet. Kanda şeker düzeyinin çokluğuyla ilişkili. Sorun vücudun insülin üretmemesiyle ya da üretilen insülinin işe yaramamasıyla gelişiyor. Diyabeti olan çocuklarda osteoporoz riski yüksek.
Osteoporoz başka bir sorunla ilişkiliyse tedavide ilk adım, altta yatan sorunu gidermek olmalı. Sonrasında çocuğunuz büyüdükçe kemikleri de güçlenecek.
İlaçlardan kaynaklanan osteoporoz
• Antikonvülsanlar (nöbet ilaçları)
• Kortikosteroid tabletler (romatoid artrit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar) Kortikosteroidler normalde vücudun üretebildiği maddeler. Laboratuvar ortamında yapılmaları da mümkün tabii. Vücuttaki iltihaplanmayı engellemekten kan şekerini, vücuttaki sıvı miktarını kontrol etmeye birçok etkileri var.
• Bağışıklık sistemi ilaçları
Çocuğunuzun osteoporozu ilaçtan kaynaklanıyorsa doktorunuz ilacın dozunu düşürebilir ya da başka bir ilaç yazabilir.
Çocuğunuz bu tür ilaçları kullanırken bol miktarda kalsiyum ve D vitamini almalı. D vitamini kemiklerin sağlıklı olmasını ve güçlenmesini sağlar. D vitaminini süt ürünlerinden alabilirsiniz. Güneş ışığına maruz kalan cilt de D vitamini üretebilir. Yapabildiği kadar egzersiz yapması da kemiklerinin güçlenmesini sağlayacak. Böylece kemikleri daha sağlıklı büyüyecek.
Nedensiz osteoporoz
Çocuklarda osteoporoz bazen nedensiz yere de görülebilir. Nadir görülen bu soruna idiyopatik osteoporoz deniyor.
İdiyopatik osteoporoz sağlıklı çocuklarda ergenliğe girmelerine çok az kala ortaya çıkabilen bir sağlık sorunu. İlk belirtisi sırtta, popoda ve ayaklarda ağrı. Ağrı çocuğunuzun yürümesini engelleyecek kadar şiddetli olabilir.
Bu türden osteoporoz için iyi haber: sorun çoğu zaman kendi kendine iyileşir. Çocuğunuzun kemikleri kısa zamanda güçlenir.
 
Üst