Çocuklarda Okul Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

  • Konbuyu başlatan Küçük Tırtıl
  • Başlangıç tarihi
Küçük Tırtıl

Küçük Tırtıl

Yeni Üye
Okula yeni başlayacak olan çocukların okul korkusu bilinen problemler arasında yer almaktadır. Çocukların ailelerinden ilk kez ayrıldıktan sonra gidecekleri yer olarak karşılarına çıkan okul korkunç bir yer olarak hayali kurulan bir ortam olduğu için okul korkusu kaçınılmaz bir korkudur. Ailelerin okulun fobi olmadan önlem almaları gerekmektedir.

Çocuklar okul konusunda şiddetle tehdit edilmemelidir. Çocuğa bağırarak yaklaşma yerine çocuk dinlenmeli okuldan neden korktuğu hakkında onunla sohbet edilmelidir. Okulu reddetmek yerine çocukla edilen sohbet neticesinde korku unsurları ile nasıl mücadele edileceği konusunda harekete geçilmeli gerekirse psikologdan yardım talebinde bulunulmalıdır. Okula gitme meselesinin çocukla beraber aileyi de ilgilendirdiği çocuğa hissettirilmeli; bu korku ile baş etmede çocuk yalnız bırakılmamalıdır.

Okul korkusunu yenme aşamasında öğretmen ile aile işbirliği içerisinde olmalı; çocuk ilk başlarda öğretmen rehberliğinde bir süre sınıfta kalmalıdır. Sonra kademe kademe sınıf dışına, okul dışına çıkmaya başlayan anne baba sonra tamamen okula gelmemeye başlamalıdır.
 
Ç

çiçek elif

Yeni Üye
elimizden geldiğince sevdirmeliyiz. ben buna önem göstermekteyim
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst