Çocuklarda Okul Fobisi

  • Konbuyu başlatan Minik Peri
  • Başlangıç tarihi
Minik Peri

Minik Peri

Bölüm Yöneticisi
Çocuklarda çeşitli sebeplerle okula gitmeyi reddetme, okulda huzursuz olması ya da bazı hastalık belirtileri göstermesi gibi durumlar okul fobisine sebep olmaktadır.

Çocuk anneye çok bağımlı ise anneyle okula gitme ile ayrılan çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi problemler oluşabilmektedir. Bu problemler genel olarak Pazar akşamı ya da Pazartesi sabahı görülmektedir. Ebeveyn olarak bu durumda çocuğunuzu okula göndermezseniz bu durum alışkanlık halini alabilir. Alınganlık ve uyku problemleri diğer karşılaşacağınız problemler arasında yer almaktadır. Okula gitme ya da ödevlerini yapma konusundaki isteksizlik problemlerin devamı şeklinde görülebilmektedir.

Anne babadan ayrılma konusu da okula karşı fobi gelişimine sebep olur.

Ailede zorlu ayrılık yaşantıları ve yoksunluklar, anne babanın hastanede uzun süreli tedavi görme durumları, çocuğun bakılamama nedeni ile evden uzaklaştırılması, evlilik çatışmaları, boşanmanın varlığı, ölüm, ekonomik güçlük, ailede psikopatoloji ve kalabalık aile de okul fobisi oluşum nedenleri arasında yer almaktadır.

Anne ve babanın çocuk ile ilişkisindeki bağlanma düzeyi genel olarak okula başlama döneminde ortaya çıkmaktadır.

Aşırı baskı altında olan çocukta da okula gitmeyi reddetme davranışı görülebilmektedir. Okul fobisi ile karşı karşıya kalmanız durumunda çocuğa asla baskıcı tutum sergilememelisiniz.
 
Üst