Çocuklarda kabızlık tehlikeli mi?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Çocuklarda kabızlık fazla yaygın. Çoğu öbür nedeni var. Örneğin erken tuvalet eğitimi ya da beslenme alışkanlığının değişmesi çocuklarda kabızlığa niçin oluyor. Lakin korkulacak bir şey yok. Çünkü sorun geçici. Çocuğun gıda düzenine dikkat etmek, bilhassa lifli besinlere meyve ve sebzeye siklet tahsis etmek, en önemlisi su tüketimini arttırmak sorunu çözebilir.
Kabız olduğunu nasıl anlarım?
• Günlerdir kaka yapmıyorsa
• Kaka yaparken zorlanıyorsa
• Canı acıyorsa
• Karnı ağrıyorsa
• Midesi bulanıyorsa
• İç çamaşırında lekeler varsa
• Kakasında kan varsa
• İştahı kaçtıysa
• Asabi davranıyorsa kabız olmuş demektir.
Kabızlık çeken çocukların yüzlerinin buruştuğunu, bacaklarının kasıldığını, canlarının yandığını görebilirsiniz.
Çocuklarda kabızlık niçin olur?
Telaşlanmayın. Çocuklarda kabızlık yaygın ama çok ciddi bir sorun değil. Nedenlerini bilirseniz önleyebilirsiniz.
Kakasını tutmak. Çocuk oyundan vazgeçemiyor. Tuvalette vakit kaybetmek istemiyor. Kakasını tuttukça tutuyor. Bazı çocuklar da kendi evi dışarıda tuvalete gitmek istemiyor. Bazılarıysa kakalarını yaparken canları yandığı için erteledikçe erteliyor. Bu da çocuklarda kabızlığa neden oluyor.
Erken tuvalet eğitimi. Tuvalet eğitimine fazla erken başlarsanız zıt tepebilir. Çocuk kakasını yerine getirmek istemezse bunu inat haline getiriyor. Mizaç edinirse de kabızlık zaruri oluyor. Peki tuvalet eğitimi için dürüst vakit hangisi? Çocuğunuz siz tuvalete sırası gelmişken merak edip peşinizden geliyorsa işte o an tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.
Beslenme alışkanlığında başkalaşım. Yeterli sıvı tüketmemek, meyve ve sebze yememek, lifli besinleri ihmal etmek çocuklarda kabızlığın yaygın nedenlerinden.
Tuvalet alışkanlığında değişim. Diyelim bayramda tatile ya da akraba ziyaretine gidiyorsunuz. Çocuğun evdeki alışkanlığı değişiyor. Tuvalet saatleri erteleniyor. Hatta okula başladığı birincil günler de aynı sorunla karşılaşırsanız şaşırmayın.
İlaçlar, hastalıklar veya süt alerjisi de çocuklarda kabızlığa neden olan faktörlerden.
Çocuklarda kabızlık tedavisi
Reçetesiz satılan lif destekli ürünler çocuklarda kabızlık tedavisi için ideal. Çocuğunuz bayağı besin düzeni içerisinde lifli yiyecekleri reddediyorsa bu ilaçları deneyebilirsiniz. Fakat önce doktoruna danışmayı ihmalkârlık etmeyin.
Bu ilaçlar haricen laksatif ve enema gibi kabızlık gidericiler de çocuklarda kabızlık için kullanılıyor. Elbette yeniden hekim kontrolünde.
Çok nadir durumlarda, çocuklarda kabızlık fazla derecede ilerlemişse ve diğer yollarla çözülemiyorsa hastanede müdahale gerekebilir.
Evde ne gibi önlemler alabiliriz?
Çocuğunuz kabız olduysa evde alabileceğiniz birkaç basit önlemle onu olağan düzenine geri döndürmeniz muhtemel.
Lif ağırlıklı besin. Birincil kural bu. Çocuğun alması gereken jurnal lif miktarı kilosuna yan. Basitçe şöyle denebilir: çocuğun her kilo için 0,5 gram lif alması gerek. Çocuk 20 kiloysa 20 x 0,5 = 10 gram life gereklilik var. Peki hangi yiyeceklerde lif var? Saymakla bitmez. Bütün tahıllar, meyveler, sebzeler, kuru baklagiller… bundan başka lif düşmanları var. Süt ve süt ürünleri hiç lif içermiyor. Kabızlık döneminde bunlardan uzakta durmak en iyisi.
Tatmin Edici miktarda değişken. Çocuğun gün içinde bol bol su içmesi kritik önemde.
Tatmin Edici süre. Derhal kabızlıktan nedeniyle canı yandığı için kakasını yerine getirmek istemiyor. Ona yeteri dek vakit tanıyın. Bırakın tuvalette uzun süre geçirsin. Yemeklerden daha sonra tuvalete gitmesini isteyin. Bunu her yemekten daha sonra yaparsanız sonunda o da alışır.
Destekleyici olun. Günlerdir deniyorsunuz. Bir türlü olmuyor. Hem çocuğunuzun morali keza de sizin siniriniz bozuluyor. Azıcık anlayış, azıcık da destekle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Kakasını yaparsa ödül vereceğinizi söyleyerek onu teşvik edebilirsiniz.
Alternatif tedaviler. Onu rahatlatabilir, karnına masaj yapabilirsiniz. Bu sayede karın ağrısı azalır; kendisini çok daha dar hissedebilir.
 
Üst