Çocuklara Sorumluluk Almayı Öğretmek

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Özellikle ergenlik dönemine giren çocuklarla baş etmek ebeveynler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu dönemde ergen birey ile daha kolay baş etmek istiyorsanız çocuğunuza mutlak suretle sorumluluk almayı öğretmeniz gerekecektir. Ergenlik dönemine giren çocuğunuzla iyi ilişkiler kurabilmek için için öncelikle onu anlamanız gerekecektir. Çocuğunuzun gelişimi ve psikolojisi açısından ona sorumluluk almayı öğretmeniz faydalı olacaktır.

Çocuğunuz odasını toplamak istemeyebilir; sorumluluğu altındaki köpeğine bakmak istemeyebilir; kız çocukları için bulaşık yıkamak,i temizlik yapmak ya da ütü yapmak gibi işler tam bir işkence gibi gelebilir. İşte bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek bir şey vardır bütün işleri bırakmak. Bırakın bakalım odası toplanmayınca kaç gün durabilecek; bulaşıklar yığılınca ya da çamaşırlar yıkanmayınca ne yapacak. Ev temizlenmediğinde ne hissedecek. Sonra da tüm bu işleri onun yapacağı zaman dilimini gözleyin. Emin olun bir süre sonra tüm bu sorumlulukları yerine getirmek için harekete geçecektir.

Kendi dağınıklarını toplamak; ortak kullanım alanlarının temizliğinde rol almak gibi işleri yaptıkça düzene giren hayatları onları da tatmin edecektir. Mesela çamaşırlarını bile banyoya götürmekten aciz bir kızınız ya da oğlunuz olduğunu düşünün. Çamaşırları yıkarken size yardımcı olmadığı taktirde bazı kıyafetlerinin yıkama sonrası çekme ya da hiç giyilmeme durum oluşumlarının meydana geleceğini görebilme ihtimalini söylemeniz bile onun banyoya koşması için yeterli olacaktır:) Aksi taktirde o güzelim kıyafetleri tekrar elde edebilmek için aylarca beklemek zorunda kalabilecektir.

Genç birey için yapacağı işler listesini ve bu işleri ne zaman yapması gerektiği ile ilgili bir liste hazırlamanız fayda sağlayacaktır.
 
Üst