Çocuğunuz Kekemeyse

Nehir

Nehir

Admin

Yanlış müdahale, çocuklarda kekemeliği kalıcı hale getiriyor. Araştırmalara göre anne baba bile kekeme çocukları hakir görerek işi zora sokuyor.
Araştırmalar, kekeme çocukların aileleri tarafından daha az beğenilip takdir edildiğini, konuşmalarının sık sık kesildiğini gösteriyor. Ebeveynler, çocuğun kekelemesine değil akıcı konuşmasına odaklanmalı ve cesaret vermeli.
Çocuklarda oldukça sık rastlanan kekemeliğin, ailelerin bilinçsiz müdahalesi nedeniyle kalıcı hale geldiği bildirildi. Özel Bahar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Baz, çocukların konuşmasında bir bozulma olması durumunda ailelerin kaygılandığını ve bunu düzeltmek için yanlış müdahalelerde bulunmaya başladığını söyledi. Konuşmaya başlayan çocuklarda sıkça rastlanan bu durumun genellikle kendiliğinden düzeldiğini vurgulayan Uz. Dr. Baz, sorunun kalıcı olmasında anne-babaların tutumlarının etkili olduğunu kaydetti.
Büyüme döneminde ortaya çıkan kekemelik hakkında bilgi veren Baz, şöyle konuştu: "Çocuklarda 3-5 yaşlar arasında beyin gelişimi çok hızlıdır. Buna karşın, düşüncelerin aktarılması için gerekli olan dil ve dudak aynı hızda gelişmez. Bu da, çocuğun bazı sözcükleri bozuk çıkarmasına ya da çıkaramamasına neden olur. Bu durum zaman geçtikçe kendiliğinden düzelebilir."
Anne-babaların bu dönemdeki tutumlarının çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Baz, şöyle devam etti: "Anne-babalar, çocukların çıkartacağı sözcükleri takip ederek, onları düzeltme yoluna gidiyor. Bu durumda ise çocuk takılmayacağı sözcükleri seçeceği için toplum içinde ya da heyecanlandığında takılmaları artacaktır. Bazen de çocuklar, takılmamak için konuşmamayı tercih edebiliyor. Anne-babalar, çocuğun konuşmasına müdahale etmek yerine, onu serbest bırakmalı. Zamanla daha doğru telaffuzlarla, durum kendiliğinden düzelecektir."
Dr. Baz, çocuklarda ilerleyen yaşlarda da konuşma bozukluğunun devam etmesi durumunda, doktora başvurulmasını ve tadavi sürecine geçilmesi gerektiğini ifade etti.
2-6 yaş arasındaki geçici kekemelik döneminde çocuğun hemen kekeme olarak etiketlenmemesi gerekiyor. Bu aşamada çocuğun her dediği düzeltilir, baskı yapılır, konuşmasıyla da alay edilirse kekemelik kalıcı hale gelebiliyor. Kekemeliğe meyilli çocuklar otorite figürlerle (baba, öğretmen, okul müdürü vb.) ya da kendi konuşmasını dinlemekten bıktığını belli eden dinleyici ile konuşurken daha fazla güçlük çekiyor.
(Zaman)
 
incii

incii

Yeni Üye
Cok önemli bir konuya deginmisin seni kutlarim.....
bazi annneler nedense kekeme cocuklari oldugunu kimseye göstermek istemiyorlar ortamda konusurken cocuklarinin lafini kesiyorlar veye konusturmuyorlar bence bu cok yalnis cocuk bunu bir hata oldugunu anliyor sonra da belli bir yasta ne oluyor kendine kapaniyor.... kekemeliligi gayet dogalmis gibi davranmak hic görmezden gelmek gerek cocukta bu kez piskolojik sIkIntiya girmeden rahat sekilde konusuyor .....
Tüm kekeme anne ve babalarin bu konuyu dikkatlice okumalarini dilerim.....
Ellerine saglik Nehir!!!
 
incii

incii

Yeni Üye
Aslinda ben kendimden biliyorum malesef tedavisi münkün deyil kücük yasta kekeme olanlar bunu hayati boyunca asla yok edemezler ama bununla yasamayi kekelemigi kontrol ede bilirler bu sekilde de bellirli kelimelerlerde harflerde takiliyorlarsa onu söylememeye gayret gösterirler yani bu kekemelikle yasamak gayet münkün dedigim gibi yeterki piskolojik baski olmasin.....
 
Nehir

Nehir

Admin
tedavi derken bunu anlatmak istedim komsumuzdan biliyorum kekeme kendisi ama kekemeliği kontrol etmeyi öğrendi psikolojik destek alarak şuan sadece sinirlendiğinde kontrolü kaybediyor.
 
Üst