Çocuğunuz İçin Lazım Olabilecek Bazı Bilgiler

ender

ender

Yeni Üye
Çocuklar her daim hasta olabilirler ya da hastalık belirtisi gösterebilirler. Etrafımızda çocuk sahibi olan kişileri gözlemlediğimiz zaman kimilerinin çocuklarının en ufak belirtisinde ilaç içirdiklerini ya da alelacele doktora götürdükleri durum oluşumları ile karşı karşıya kalırız. Peki, hiç düşündünüz mü hemen doktora gidilmeli mi ya da ilaç içirilmeli mi? Bu yazımda size vereceğim birkaç püf noktası ile panik yapmadan çocuğunuzdaki sorun çözümü için ne yapılması gerektiğini öğrenebileceksiniz.

*Çocuğunuzda karnının sol alt tarafında başlayan bir ağrı varsa bu ağrı muhtemelen gaz sancısıdır. Çocuğunuzu tuvalete götürüp gazını çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Gaz çıkarma gerçekleşirse doktora gitmenize gerek yoktur. Karın ağrısının yanında kusma varsa ve ağrı karnın sağ alt tarafında ise iştahsızlık da başladı ise vakit kaybetmeden doktora götürün. Apandisit ile ilgili bir sorun olabilir.

*Çocuğunuzun bir yeri yandığı zaman önce soğuk su uygulaması yapmalı; ardından yanık kremi sürmelisiniz.

*Dışkılamada zorluk ve gecikme görülebilir. Bebek ve küçük çocuklarda kabızlık sık karşılaşılan bir sorundur. Kabızlık durumunda nadiren de olsa ameliyatlık durumlar olabilir. Bu durumda çocuğunuzu kısa zamanda doktora götürüp muayene ettirmelisiniz.92300.jpg


*Karın ağrısı durumlarında çocuğunuza kesinlikle hemen ağrı kesici vermeyin. Doktora götürün. Karın ağrısı ile birlikte sarı- yeşil kusma durumu baş gösterdiği zaman ameliyatlık durum oluşumları meydana gelebilir. Ağrı kesici verirseniz erken tanı konulamaz; tedavi süreci geç başlar ve istenilmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

*Çocukta ince işeme; uzun sürede çişini yapma; işerken çişin normalden ileri gitme durumları varsa vakit kaybetmeden doktora muayene ettirin. Çünkü çocuğunuzda çıkış deliğinde darlık olabilir.

*Evde nohut, bilye, boncuk yutma durumları sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun boğulma ihtimaline karşılık bu cisimleri yutmasının önüne geçebilmek adına çok dikkatli davranmalısınız.
 
Üst