Çocuğumuzu doğru yöntemle cinsel yaşama nasıl hazırlarız?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Cinsel hayat insan hayatının temel noktalarından. Yemek, içmek, uyuklamak değin doğal. Küçük çocuklarınsa anne babalarına soruları ünlü: biz nereden geldik, nasıl doğduk? Anne baba bu sorular karşı panikliyor, utanıyor, geçiştiriyor. Bundan Böyle tabularınızı yıkma zamanı. Ona en iyi eğitimi verecek olan sizsiniz. O halde yapın bunu. Çünkü onu leylek yalanına daha pozitif inandıramazsınız.
Çocuklarımızın ilerideki cinsel yaşamlarına hazırlanmak için bizim yardımımıza ihtiyaçları var. Oradan buradan, arkadaşlardan bir şeyler duyuyorlar, öğrendiklerini zannediyorlar. Ama kesin olun en sağlıklı data bizden öğrenecekleri data. Her konuda olduğu gibi bu konuda da meraklılar. Kulaktan dolma bilgilere inanmalarını istemiyorsanız onu kendiniz bilgilendirin. Çocuklara cinsel hayat konusunda bilgi vermenin en iyi yaşı 10 – 12 arası. Yani buluğ çağı kapıya dayandığında.
Çocuğumu niçin bilgilendirmeliyim?

Çocuğunuzla cinsel hayat hakkında açıkça konuşmanız fazla kayda değer. Çünkü o bu dünyada daha fazla yeni. Her şeyi öğrenerek ilerliyor. En iyi data kaynağı sizsiniz. O sizin çocuğunuz. Onunla cinsel yaşam hakkında konuştuğunuzda keza kendini daha iyi hissedecek, keza de dinç bir cinsel yaşam geçirmesine temel atacaksınız.
Hem da sizin bilginiz en güvenilir bilgi aramak. Bu Nedenle çocuğunuz cinsel yaşamı ne başka kaynaklardan öğrenmek için merak içinde olacak ne de o diğer kaynaklarla aklı bulanacak.
Ona cinsel yaşamdan bahsedin derken cinsel yaşamın her yönünü kastediyoruz. Sadece dinç bir cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiği değil. Gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel sıhhat sorunları, ergenlik… Bu sayede o da gelecekteki cinsel hayatında fazla daha eksik incinecek.
Öğretirsem denemek istemez mi?

Ona cinsel bilgileri öğretmeniz gereken yaşın buluğ çağı öncesi olduğunu söylemiştik. Yani çocuğunuz bütün da cinsel yönden etkin olmaya başlamadan önce. Bu dönemde ona verdiğiniz bilgiler hem bedensel hem şehvetli açıdan ilişkileri anlamasında fazla etkin. Hem içiniz bakımlı olsun, çalışmalar sizin endişelerinizin bütün aksini söylüyor. Anne babaları tarafından eğitilen çocuklar cinsel yaşama atılmakta fazla daha temkinli ve bilinçliler.
Neleri söylemeliyim?

Artık çocuğunuzla konuşma önyargınız yendiyseniz ona nelerden bahsetmeniz gerektiğini de düşünmeye başlamışsınızdır. Onun az önce çocuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anlayacağı şekilde basit anlatın.
• Bayan ve erkek anatomisini ve üreme sistemini anlatmakla işe başlayın.
• Arkasından bir cinsel ilişkinin nasıl olduğundan ve hamilelikten bahsedin.
• Cinsel ilişkinin doğurganlıkla benzer olduğunu ve doğum denetleme yöntemleri kullanıldığını söyleyin.
• Ona insanların başka cinsel tercihleri de olabileceğini söyleyin.
• Yaşadığınız yerdeki tutumlardan ve mahalle baskısından bahsedin.
• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda mutlaka bilgilendirin.
• Ve tabii ancak fazla yakında kapıyı çalacak ergenliği atlamayın.
Nasıl konuşmalıyım?

Onu yıllardır gözünüz gibi korudunuz. Ve şu anda aniden ışık hızıyla büyümeye başladı. Hepsi gözünüzün önünde oluyor. Size göre hala bebek olsa da inanın o büyüyor. Bu sizin için de garip bir tecrübe olacak, çoğalma hızına yetişemeyeceksiniz. Ama bir düşünsenize: sizin için bile ilginçken onun için bu deneyimi yaşamak daha da ilginç. Hayatının her aşamasında olduğu gibi hemen de yardımınıza ihtiyacı var.
Bu yüzden onunla cinsel yaşamı konuşmak konusunda evhamlı, rahatsız veya çekingen hissetmeyin. Onun hala bir çocuk olduğunu da unutmayın. İncitmeden, anladığından emin olarak konuşmanıza devam edin.
Hangimiz konuşacak diye düşünebilirsiniz. Erkek çocuklarla babalar, kız çocuklarla anneler mi? Sahiden en sağlıklısı ikinizin de konuşma sırasında orada olması.
Sizin kadar o da çekingen hissedebilir. Hatta konuşmaktan kaçabilir. Bu durumda daha da utanmaması için onunla konuşmak yerine kitap okumasını sağlayabilirsiniz. Dürüst data edinmesini sağlamak adamakıllı sizin sorumluluğunuzda. Çocuğunuza güven duymakla işe başlayabilirsiniz.
 
Üst