Çocuğumun zayıflaması için ne yapabilirim?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Yeşilçam filmlerinin şişman çocuğu Şişko Nuri’yi hatırlarsınız. Ama hayat her çocuğa o kadar kolay olmayabiliyor. Çocuğumun zayıflaması için ne yapabilirim diyorsanız, yazımızı okuyun.Çocuğunuz okula mı başladı? O halde sizin de onun ergenlikteki boy ve kilosu hakkında endişe duyma vaktiniz gelmiş. Hesaba katmadığınız bir şey daha var. Belki o çoktan endişelenmeye başladı bile. Uzmanlara göre çocuklar 5 – 6 – 7 gibi erken yaşlarda görüntüleri hakkında endişe duymaya başlıyorlar.
Amerika’da 1000 çocuk üzerinde bir çocuk sağlığı anketi yapılmış. 9 – 13 yaş arası çocukların yarısından fazlası kilolarıyla ilgili huzursuz. Üstelik kilo problemi olmayanlar bile.
Çocuklukta obezite gerçekten büyük bir problem. Ebeveyn olarak onlara nasıl yardım edebiliriz? Her zaman pozitif olarak ve onlara kilonun değil sağlığın önemini aşılayarak.
Sağlıksız vücudun işaretleri neler?
Onların huzursuzluğunun ortadan kalkması – sağlıklı bir görüntüye sahip olmaları en çok istediğimiz şeydir. İşte bunun için birkaç ipucu:
Bazen ruh hallerini açıkça belli ediyorlar. Örneğin – şişman görünüyor muyum? – diye sorabilirler. Ya da göbeklerine dokunurlar. Yemeye bayıldıkları şeyleri yemeyi keserler. Özellikle arkadaşlarının yanında. Bazen de diğer çocukların yediklerine – bu senin için iyi değil – gibi yorumlar yaparlar. Bazen de açıkça anlayamayacağımız işaretler var:
• Genel bir endişe hali
• Diğer çocuklarla olan aktiviteler katılmama
• Vücudunu anlatırken olumsuz sözcükler seçme
• Özellikle vücutlarının görüneceği aktivitelerden uzak durma – yüzme gibi
• Depresyon
• Kimse beni sevmiyor – gibi yorumlar
Özgüvenlerini nasıl arttırırız?
Çocuğumuz kilolu olsun ya da olmasın. Kendini iyi hissetmesi için ona yardım edebiliriz. Ve ona sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırabiliriz.
Sağlığa odaklanın: çocuğunuzun görüntüsünü boyunu kilosunu mesele haline getirmeyin. Onlara anlayacakları şekilde yardım edin. 5 – 7 yaş arası çocuklar karmaşık sağlık sorunlarını anlayamazlar. Onlara sağlıklı bir yaşamın önemini kendi dilleriyle anlatın. Örneğin sağlıklı olmanın oyun oynarken hiç yorulmamak ya da futbolda daha enerjik olmak gibi bir şey olduğunu söyleyin.
Sağlıklı değişimleri ölçün – tartıda çıkan sonucu değil: küçük yaştaki çocuklar için önemli olan kilo vermek değil – bir şeyleri yaparken yeni yollar keşfetmek. Bazı uzmanlar küçük yaşta kendi kilolarını tartmayı engellememizi söylüyor. Eğer 10 yaşındaki kızınız obezite ile mücadele ediyorsa doktoruyla yardım yollarını düşünüp karar verin.
Ona yapacağınız en iyi şey sağlıklı alışkanlık edindirmek. Daha az televizyon – daha hareketli oyunlar – az şekerli içecekler – daha fazla sebze meyve. Sağlıklı değişimi zaman içerisinde fark edeceksiniz.
İyi örnek olun: küçük çocuklar süngere benzer. Çevrelerinde gördükleri her şeyi emerler. Kendi görüntünüz ya da başkalarınınki hakkında onun yanında konuşmayı bırakın. Ebeveynler kötü birer görüntüye sahipse çocuklar da zamanla bundan etkileniyor. Kendi görüntüleri hakkında düşünmeye başlıyorlar.
Daha sağlıklı yiyerek – spor yaparak ona çok güzel bir örnek olabiliriz. Bizimle aynı aktiviteleri yapmak zorunda değiller. Onlar da kendilerine göre birer aktivite edinebilir. Mesela siz parkta koşuya çıktığınızda o da bisikletiyle size eşlik etsin. Hem sağlıklı alışkanlıklar ikiniz için de faydalı.
Medya etkisini hafife almayın: medyadan gelen mesajlara dikkat etmeliyiz. Sağlıksız olanları ayırt etmek gerekiyor. Ayrıca medyadaki olaylara verdiğimiz tepkilere de dikkat etmeliyiz. Mesela kendinize şu soruları sorun – Şişman ve çirkin gibi kelimeler kullanıyor musunuz? Çocuklarınız da bu fikre katılıyor mu?
Özgüven için cesaretlendirin: kaç yaşında olduğu fark etmez. Ona şunu aşılayın – kilo değil sağlık önemli. Eğer çocuğunuzun kilosu ailedeki diğer kişilerden farklıysa bu özellikle önem kazanıyor. Örneğin siz eşiniz ve diğer çocuğunuz uzun ve zayıfken o tombul ve kısaysa özgüvenli olması için ona yardım etmelisiniz.
Ona görünüşten daha önemli şeyler olduğunu anlatın. Cana yakınlık – zekilik – güçlülük gibi. Pozitif olmalısınız. Kilonun hiçbir önemi olmadığını, önemli olanın değerli bir insan olmak olduğunu bilmesini sağlamalısınız.
 
Üst