Çıplaklar Mahallesi

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
2008 senesinde Milliyette yayınlanan bir haber dikkatimi çekti.

Haberin Detayı ;

Çıplaklar Mahallesi'nin çıkışındaki 'çıplaklar' tabelasını görenler şaşırıyor.
ZONGULDAK'ın Devrek İlçesi Yağmurca Köyü'ne bağlı bir mahalleye, yıllar önce sokaklarda 'çıplak' dolaşan bir kişi yüzünden verildiği öne sürülen 'çıplaklar' adıyla ilgi çekiyor. Köyde yaşayan bazı ailelerin soyadları da çıplak.

Çıplaklar Mahallesi'nin çıkışındaki 'çıplaklar' tabelasını görenler şaşırıyor. Yağmurca Köyü Muhtarı Ziya Karabacak, köyde yaşayan büyüklerinin anlattıklarına göre, yıllar önce köylülere soyadı vermek için gelen heyetin, sokakta çıplak gezen bir vatandaşı görmeleri üzerine mahalleye 'Çıplaklar' adını verildiğini söyledi. Aynı mahallede yaşayan bazı ailelerin de soyadlarının 'çıplak' olduğunu belirten Karabacak, "Mahallede yaşayanlardan şimdiye kadar bu isimden rahatsız oldukları yönünde bir şikayet gelmedi. Ancak köyümüze gelen yabancılar bu tabelayı görünce oldukça şaşırıyor" dedi.

Milliyet'in haberine göre Çıplaklar Mahallesi sakinlerinden Kazım Acar, bu isimle anılmaktan rahatsızlık duymadıklarını kaydetti

Editör Notu : Çıplaklar isiminden rahatsız olan mahalle sakinler sözlerinde samimi ise dava açarak isimini degişebilirler.
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Çıplaklık ilgi ceker aslında çıplaklık ilgi cekmez görene kadar ilgi çeker.. İşte görene kadar reklamın iyisi kötüsü olmaz diye çıplak olur kasaba köy.
 
B

bünyamin kartal

Misafir
çıplak anlamı abhazcada bozkır (toprak) demektir. çıplak soyadı taşıyanlar muhtemelen dedeleri yozgattan gelmişlerdir bu soyada en cok samsun vezirköprü çorum zeytin ve amasyada rastlanır bu 3 bölgedekeliren hepsi kesinlikle akrabadır. muhtemel diğerleride. diğer rivayete gore osmanlı doneminde kaleyi düşürdükten sonra gelen ve savaş sonunda üstünde elbise kalmayan bi kumandana padişah tarafından verilen çıplak paşa isminden gelir. bu paşanın veya oğullarının sonralardan amasyada bir han sahibi olduklarınıda biliyoruz. yani utanılacak bişe yok bunda mahiyeti onemli
 
Üst