Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar...

yosun

yosun

Süper Yönetici
HEPATİT B


Nedir? Hepatit B virüsü, karaciğeri kullanarak ürer ve kan dolaşım sistemini kullanarak karaciğere girene kadar vücutta dolaşır. Daha sonra kendisini karaciğer hücresine yapıştırır ve hücrenin içine girerek kendine yer açmaya çalışır. Bunu başardıktan sonra hücreyi adeta bir Hepatit B virüsü üretim fabrikasına dönüştürerek binlerce yeni Hepaüt B virüsü oluşturur. Vücudun bağışıklık sistemi buna tepki vererek, virüs, karaciğer hücrelerine saldırmaya başlar. Bu duruma Hepatit veya karaciğer iltihabı adı verilir.


Nasıl bulaşır? Virüs, kanda, vajinal sıvıda, spermde ve tükürükte bulunur. Özellikle kan, doku, organ nakli ve cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Ayrıca taşıyıcı anneden bebeğe geçebimiş manikür - pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme, dövme işlemleri, diş fırçasının ortak kullanımı da Hepatit B'nin bulaşması için önemli bir risk oluşturur.


Belirtileri nelerdir? Yorgunluk, halsizlik, bulantı, karın ağrısı, ateş ve bazen eklemlerde ağrı görülür.Daha sonra sarılık belirir. Gözlerin beyaz kısmı ve bazende deri sararır. İdrarın rengi koyulaşır. dışkının rengi açılır.


Ne yapmalı? Doktora görünerek test ve tahliller yaptırmalı.


GENİTAL SİĞİL


Nedir? Üreme organlarını etkileyen ve altmıştan fazla çeşidi olan bir virüs. Vajina veya peniste kaşıntılı siğiller oluşur. Bunlar, yüzeyde kabarık, koyu kahverengi, irili ufaklı, bazen kanayabilen, hızla yayılan, karnabahar görünümündeki ağrısız oluşumlardır.


Nasıl bulaşır? Vajinal, anal ilişki veya herhangi bir cinsel temas sırasında hastalıklı kişiyle doğrudan temas yoluyla bulaşır.


Belirtileri nelerdir? Vajina veya anüs çevresinde, peniste veya teslislerde kaşıntılı siğiller çıkar. Bazı durumlarda siğiller kaşıntı yapmaz veya görünmez; ancak doktor tarafından muayene edildiğinde anlaşılabilir.


Ne yapmalı? Siğillerle karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekir. Yakma ve dondurma yöntemiyle ve lazerle yok edilebilir. Tedavi edilmezse siğiller büyüyüp yayılabilir, ayrıca rahim ağzı kanserine de yol açabilir.


VAJİNAL ENFEKSİYONLAR


Nedir? Sağlıklı bir kadında vajına, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma İçerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Sadece cinsel aktivite. yas, adet donemi. genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere neden olur. Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda ise bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı çoğalır ve enfeksiyona yol açar. Bunun yanı sıra, mantar, bakteri ve bazı parazitler de vajinal enfeksiyonun sebeplerindendir.


Nasıl bulaşır? Birçok çeşidi olan vajinal enfeksiyonların çoğunluğu korunmadan girilen cinsel ilişki yolu ile bulaşıyor. Ancak aralarında doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullanımından kaynaklanan çeşitleri de vardır. Ayrıca pamuklu olmayan iç çamaşırları giymek, uzun süre ıslak giysilerle beklemek hastalığa sebep olabildiği gibi, ıslak havlu, banyo giysileri ve banyo da risk oluşturabilir.


Belirtileri nelerdir? Vajinada akıntı, koku, kaşıntı ve tahriş görülür.

Ne yapmalı? Pamuklu ve emici iç çamaşırlar giyilmeli, hijyenik kurallara dikkat edilerek genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, genital bölge nemli ve ıslak bırakılmamalı, havalanmayı engelleyen dar, sıkı iç çamaşırı ve pantolonlar giyilmemeli. Ayrıca karbonhidrat tüketimiimi azaltılmalı, hemen doktora başvurulmalı.


KLAMİDYA
Nedir? Rahim ağzında görülen, bakterilerin neden olduğu üreme organı enfeksiyonudur. Cinsel yolla geçen hastalıkların da en önemlilerindendir.


Nasıl bulaşır Cinsel cemas yolu ile bulaşan klamidya enfeksiyonlarının temel nedeni, oral seks de dahil olmak üzere korunmadan cinsel ilişkide bulunmaktır. Ayrıca doğum sırasında da anneden bebeğe geçebilir.

Belirtileri nelerdir? Genellikle belirti göstermez. Ancak bazen sarı vajinal akıntı, genital bölgede yanma, ağrılı veya sık idrara çıkma gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Bu enfeksiyon erkeklerde de, açık renkli bir akıntıya, idrar yaparken yanmaya, testislerde şişlik ve hassasiyete yol açabilir.

Ne yapmalı? Hücre kültürü gibi testlerle anlaşılan klamidya enfeksiyonu doktorun vereceği ilaçlarla giderilebilir. Tedavi edilmezse, kısırlık gibi ciddi bir problem ortaya çıkabilir.


AIDS

Nedir? HIV adlı virüsün yol açtığı hastalık AİDS, "Acguired İmmune Deficiency Syndrome" kelimelerinin başharflerinden oluşuyor ve "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sorunu" anlamına geliyor. AİDS, 1979 yılında ABD'de, nedeni bilinmeyen ve ölümle sonuçlanan bir hastalık olarak ortaya çıktı. 1983 yılına kadar hastalığa yakalananların sayısı 2000'i aştı. ilk AİDS vakası, 1981 yılında boğaz ve yemek borusunda mantar enfeksiyonu bulunan ve çok ağır bir durumda acil servise yatırılan 31 yaşında eşcinsel bir mankendi, ilk vakalarda, temel bulgu olarak nedeni bilinmeyen bir bağışıklık yetersizliği veya bağışıklık yokluğu saptandı.


Nasıl bulaşır? Virüs, kan nakli ile, HIV'li kan bulaşmış, kesici ve delici aletlerle, şırınga ve iğnesi ile bulaşır. En önemli bulaşma yolu ise cinsel ilişkidir. ilişki (oral, vajinal ve anal) ile bulaşır! Ayrıca gebelikte, doğum sırasında ve süt emziren anneden bebeğine bulaşabilir.


Belirtileri nelerdir? Fiziksel ve zihinsel aktivitelerı etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı yorgunluk, iki aydan kısa bir sürede diyete bağlı olmaksızın 7-10 kilo kaybı, birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak. bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması, uyku sırasında aşırı terlenmedi, sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması, dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar ya da lekelerin oluşan ve çok uzun süren kuru öksürük, nefes darlığı, deri üstünde ya da akında oluşan leke ve şişliklerin oluşması.


Ne yapmalı? Enfeksiyon tanısını koymak için en etkili yöntem, ELISA cesti. AiDS'in bugün için kesin tedavisi yok. ancak tedavideki son gelişmeler hastaların daha uzun ve nitelikli bir ömür sürmelerini sağlıyor.


BEL SOĞUKLUĞU


Nedir? İdrar ve üreme organlarını kapsayan bakteriyel bir enfeksiyondur.


Nasıl bulaşır? Daha çok idrar reme organlarının mukozasına yerleşir ve korunmadan girile cinsel ilişki yoluyla bulaşır.


Belirtileri nelerdir? Bulaştıktan iki veya üç hafta sonra idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, iltihaplı ve kokusuz akıntılar, kasık ağrısı ve ateş, en sık görülen belirtilerdir.


Ne yapmalı? Vajinadan alınan akıntının örneği mikroskop altında incelenir. Doktorun düzenleyeceği tedavisi ile iyileşmek mümkün. Eğer sorun giderilmezse, kısırlık hamilelik sırasında zorluk çıkma olasılığı doğar. Ayrıca HIV virüsünü kapma riski de artar.
 
Nursena

Nursena

Admin
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel temas ile yayılan enfeksiyonlardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar batı toplumlarında en sık görülen bulaşıcı hastalıklardır. Örf ve adetlerimiz nedeni ile toplumumuzda pek sık olarak rastlamasa da bu hastalığın sıklığı özellikle büyük şehirlerde olmak üzere giderek artmaktadır. Yine bir dönem bazı bölgelere olan hayat kadını akınından sonra da vakalarda artma görülmüştür. Batı toplumlarındaki sıklığına örnek olarak Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 12 milyon yeni vakaya rastlandığını saptanmıştır. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar tedavi edilmesine karşın bazılarında tedavi ile kesin bir sonuç alınamaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla savaşta, en önemli basamak korunmadır.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NASIL BULAŞIR ?

Bu hastalıkları taşıyan insanlar hastalığın kendinde olduğunu bilemeyebilir. Bu kişi ile seks yapan bir kişi, cinsel yolla bulaşan hastalığı alabilir. Hastalık sıklıkla belirti vermez. Fakat belirti vermemesi hastalığın sağlığa zarar vermediği anlamına gelmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vücuda ağır zararlar verebilir ve hatta ölüme neden olabilir. Belirti olmasa bile bu hastalığı taşıyan kişi, cilt, genital bölge, ağız, rektum (kalın bağırsağın son bölümü) veya vücut sıvıları yolu ile hastalığı diğer insanlara geçirebilir.

Bu hastalıkların belirtileri, genital bölgede hafif yanma hissinden şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Sıklıkla belirtiler hastalık ilerlediği zaman ortaya çıkar. İleri dönmelerde vücudun başka bölgelerinde de belirtiler ortaya çıkar. Çoğu vakada erken tanı ve tedavi ile uzun süreli sağlık problemleri önlenebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bakteri, parazit veya virüs olarak adlandırılan canlı (mikro)organizmalarla bulaşır. Bakteri ve parazitlerin neden oldukları hastalıklar ilaç ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar ise genellikle tedaviye dirençlidir. Ancak tedaviyle semptomlar giderilebilir.

Bakteri: Tek hücreli bir mikroorganizmadır. Bulaştığı bireyin hücrelerinden beslenir. Gonore (bel soğukluğu), sifiliz, klamidya ve şankroid bakteriler aracılığı ile bulaşan cinsel yolla bulaşan hastalıklara örnektir.

Parazit: Çok küçük canlı hayvanlardır. Bulaştıkları bireyden beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Pubic lice (crabs) buna bir örnektir.

Virüs: Çok küçük kompleks yapıları olan moleküllerdir. Bulaştıkları vücud hücrelerin yerleşir ve çoğalırlar. Herpes, hepatit ve HIV bunlara örnektir.

Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığa maruz kalındığı düşünülüyorsa, öncelikle bilgi almak için doktora başvurulmalıdır. Hastalığın belirtisi olmasa bile bir doktor cinsel yolla bulaşan hastalık tanısını koyabilir. Enfeksiyonu göstermek için testler yapılabilir. Cinsel olarak aktif olan herkes cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve korunma yollarını bilmelidir.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDİR ? A)VİRÜTİK HASATALIKLAR İnsan Papilloma Virüs (Human Papilloma Virüs = HPV):

İnsan papilloma virüsü (HPV) genital/anal bölgede siğillere neden olabilen bir virüstür. Ülkemizde az görülmesine karşın ABD de en sık rastlanan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. İnsan papilloma virüsü ile enfekte olan bir kişide siğil görülmeyebilir. Virüs insan vücudunda herhangi bir belirti vermeden yıllarca kalabilir.

Bazen siğiller kendiliğinden kaybolur. Siğiller için çok çeşitli tedavi metodu mevcuttur, fakat siğiller temizlendikten sonra bile vücutta virüs bulunabilir. İnsan papilloma virüsünün bazı kanser tipleri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bunlar arasında serviks (rahim ağzı) ve vulva (kadın dış genital bölgesi) kanserleri de vardır. Düzenli PAP testinin yapılması serviks (rahim ağzı) kanserinin erken bulgularını gösterebilir.
ANAL SİĞİLLER/ SORULAR VE CEVAPLAR
Anal Siğiller Nedir?

Anal siğiller (condyloma acuminata), anüs çevresini etkileyen, sık görülen lezyonlardır. Aynı zamanda genital bölge cildini de etkileyebilir. İnsan papilloma virüsünün (HPV) belirgin hale gelmesi için aylar veya yıllar geçebilir. Mikroskopik virüsün çoğalması ve büyümesi için belli bir zaman gerekir. Lezyonlar öncelikle yüzeyden hafif kabarıklıklar olarak başlar. Yumuşak, pembeden kırmızıya kadar değişen renklerde karnıbahar gibi oluşumlardır. Sayıları bir veya sayılamayacak kadar olabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissine neden olmasalar da kaşıntı ve yanmaya neden olabilirler. Bazı bireylerde kanama gözlenir. Hastalar kendilerinde hastalığın olduğunun farkına varmayabilirler.

Makat etrafında görülen anal siğil hastalığı
Hastalık Nereden Kaynaklanır?

İnsan papilloma virüsü (HPV) hastalığın etkenidir. İnsandan insana hemen her zaman direkt temasla bulaşır.
Bu Siğiller Her Zaman Alınmalı mıdır?

Evet. Bu siğiller eğer alınmazsa genellikle daha büyük boyutlara ulaşır ve sayısı gün geçtikçe artar. Buna ek olarak uzun zaman zarfında tedavi edilmeyen siğillerin kanserleşme olasılığı vardır. Ne kadar erken tedavi edilirse, başarı o kadar yüksek olur.
Ne Tür Tedaviler Mevcuttur?

Eğer siğiller küçük ve sadece anüs çevresindeki ciltte yerleşmişse direkt olarak siğilin yüzeyine uygulanan ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu yöntem basit gibi görülmesine karşın çok dikkatli bir şekilde doktor tarafından çevredeki normal dokuya zarar vermeden uygulanmalıdır. Bu işlem sıklıkla haftalar sürer ve çok sayıda uygulama gerektirir.

Tedavinin diğer formları siğillerin elektrokoter kullanılarak yok edilmesi (yakılması) veya cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Diğer yöntemlerden üstün olmamasına rağmen lazer cerrahisi de kullanılmaktadır. Bu yöntemler anında sonuç verirler, ancak siğillerin sayı ve yerine bağlı olarak lokal, spinal ya da genel anestezi altında uygulanırlar. Anal kanal içindeki siğiller medikal tedavi için uygun değildir ve çoğu vaka koter ya da cerrahi yolla tedavi edilmelidir.
Hastaneye Yatmak Gerekli midir?

Hayır. Çoğu zaman tedavi hastaneye yatmadan uygulanabilir.
Koter Tedavisi Sonrası Ne Kadar Süre İşimden Uzak Kalırım ?

Bu hastadan hastaya siğillerin yayılımına bağlı olarak değişir. Çoğu insan tedavi sonrası birkaç gün içinde işine dönebilir.
Tek Tedavi Problemi Çözer mi?

Ne yazık ki çoğu vakada hayır. Koter yada cerrahi tedaviye rağmen çoğu hasta tedaviden sonra yeni siğiller oluşturur. Bunun nedeni siğile neden olan virüsün dokularda 6 ay yada daha da uzun süre belirti vermeden yaşamasıdır. Yeni siğiller sıklıkla dokuda zaten bulunan virüs nedeniyle oluşur. Bunlar daha önce tedavi edilen siğillerin nüks etmesi değildir. Tekrar gelişen vakalar aynı yöntemlerle tedavi edilirler.
Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tedavi sonrası birkaç ay takip gereklidir.
Korunmak İçin Neler Yapılmalı dır ?

Tedavi süresince ve sonrasında birkaç ay cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve hiçbir şikayeti olmasa da eşlerin de (cinsel ilişkide bulunan tüm bireylerin) kontrol edilmesi gerekebilir. Cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif (kondom) kullanılmalıdır. Ancak prezervatif kullanılmasının koruyuculuğunun %100 olmadığının bilinmesi gerekir.
GENİTAL HERPES (UÇUK)

Genital herpes, cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın olanıdır. Herpes simplex virüsü (HSV) buna neden olur. ABD de yaklaşık 30 milyon insan Herpes virüsünü taşımaktadır. Her virüs taşıyanda hastalık bulgusu olmayabilir.

En yaygın belirtisi genital bölge üzerinde veya çevresinde ağrılı yaradır. Bunlar kırmızı lekeler, kabarıklık yada çıkıntılar şeklinde görülebilir. Bu yaralar çıkmadan önce hasta o bölgede yanma, karıncalanma hissedebilir. Yaraların iyileşmesi birkaç günden birkaç haftaya (3-4 hafta) kadar sürebilir. Kadınlarda bu yaralar vajina (hazne) içinde olabilir ve dışarıdan fark edilmeyebilir. Belirtiler zaman zaman kendiliğinden geçebilir ancak virüs vücuda ömür boyu kalır. Genellikle ilk görüldüğü yerde olmak üzere yaralar (lezyonlar) tekrarlayabilir. Tedavi bunların iyileşmesinde yardımcıdır, ancak virüsleri öldürmez.
HIV ENFEKSİYONU (AIDS)

İnsan immun yetmezlik virüsü (HIV) kazanılmış immün yetmezlik sendromu na (AIDS) neden olur. HIV enfeksiyonu görülme sıklığı erkeklerle ilişkide bulunan kadınlarda daha fazladır. Virüs genellikle kan yada meni gibi vücut sıvılar ile bulaşır. Cinsel ilişki dışında damardan uyuşturucu kullananlarda hastalığa yakalanabilirler. Kana bir kez geçtikten sonra vücudun doğal savunma sistemi olan immüm sistem hücrelerini (bağışıklık sistemi) öldürür ve hastalar enfeksiyonlarla savaşamaz hale gelir. Hastalık sıklıkla ölümcüldür.

Hastalığın erken döneminde hastalar aşırı yorgunluk ve ateşten şikayet ederler. İleri dönemlerde zatüre (pnomoni) veya kanser gelişimi gözlenir.
HEPATİTİS B

Hepatit B virüsü karaciğerde ciddi bir enfeksiyona neden olur. Ölümcül seyredebilir. Hastalığı olan veya taşıyıcı (hastalık belirtisi göstermeden virüsü taşıyanlar) insanların kan, meni ya da vajinal sıvı gibi vücut sıvılarıyla sağlıklı bireylere bulaşır. Belirtiler kontrol altına alınsa bile kesin tedavisi yoktur. Korunmada aşı önemli rol oynar.
B) BAKTERİYAL HASTALIKLAR
GONORE (BEL SOĞUKLUĞU) VE KLAMİDYA

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan Gonore ve Klamidya nın nedeni bakterilerdir. En sık gözlenen cinsel yolla bulaşan hastalıkları oluşturur. Ülkemizde sağlıklı istatistiksel veriler yoktur. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha sık görüldüğü ABD de her yıl yaklaşık 800.000 insan gonore ile enfekte olur. Yaklaşık 4.000.000 insan klamidya enfeksiyonu kapar. Bu iki hastalık sıklıkla aynı zamanda gözlenir.

Gonore ve klamidya enfeksiyonu olan çoğu erkek ve kadının belirtileri çok az ya da hiç yoktur. Bazen belirtiler enfekte kişi ile olan cinsel ilişkiden 2 gün ile 3 hafta sonrasına kadar ortaya çıkabilir. Belirtiler arasında:

Kadının vajinasından (hazne) veya erkeğin penisinden (kamış) akıntı

Ağrılı ya da sık idrara çıkma

Pelvis (leğen kemiği içindeki organlar) ya da karında ağrı

Vajinal bölgede (haznede) yanma veya batma hissi

Vulvada (kadın dış genital organı) kızarıklık ve kaşıntı

Eklem ağrısı

Boğaz ağrısı görülür.

Eğer tedavi edilmezse hem klamidya hem de gonore kadınlarda pelvik inflamatuvar hastalığa neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalık uterus (rahim), overler (yumurtalıklar) ve tüplerin bir iltihabi enfeksiyonudur. Bu durum kısırlığın sebeplerinden biridir. Pelvik inflamatuar hastalığın belirtileri ateş, bulantı, kusma ve karın ağrısıdır. Pelvik inflamatuar hastalık uzun süreli pelvik ağrıya neden olabilir.

Rahim ve yumurtaklıklarda enfeksiyona neden olabilir
SİFİLİZ (FRENGİ HASTALIĞI)

Sifilize spiroket adı verilen bir bakteri neden olur. Sifiliz tedavi edilmezse vücudun birçok parçasını tutar. Büyük sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Çoğu insanda sifilizin belirtileri yoktur. Sifilisin ilk belirtisi enfeksiyon sahasında (penis (kamış), vajina (hazne), anüs (makat), ağız ve ellerde) düzgün ve ağrısız bir ülser olabilir. Bu erken evrede sifiliz kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi uygulanmazsa belirtiler geçer, fakat hastalık kalır. Yıllar sonra vücudumuzun önemli organlarında (kalp, sinir sistemi vs) geri dönüşü olmayan hasarlarla ortaya çıkabilir.

Penis üzerinde yaralar açılabilir
C) PARAZİTER HASTALIKLAR TRİCHOMONAS

Seksüel yolla bulaşan mikroskopik bir parazittir. Trichomonas vajinitli (vajina iltihabı) kadınlar diğer seksüel yolla bulaşan hastalıklar açısında yüksek risk altındadırlar. Tedavi edilebilir.
KASIK BİTİ, KIL BİTİ:

Kasık bölgesine yerleşen bu bit kan emerek yaşamını sürdürür. Cinsel temas ile bulaşabileceği gibi başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırlardan ve yatak örtüsünden de bulaşabilir. Parazit kan emdikçe kaşıntıya neden olur.

Dikkatli bir muayene ile parazit veya yumurtaları görülebilir. Kasık biti yumurtaları genellikle kılların dibinde bulunur. Özel ilaç ve şampuanlar ile tedavi edilir.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphe ediliyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Yine yeni bir cinsel ilişkiye başlamadan önce veya aktif cinsel yaşam içinde zaman zaman cinsel yolla bulaşan hastalıkların taramalarının yapılması gerekir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerinin öğrenilmesi gerekir. Aşağıda cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri sıralanmıştır. Herhangi birinden şüphelenince hemen doktora başvurulmalıdır.

- Genital bölgede (cinsel organınızın etrafındaki bölge) yanma

- Genital bölgede kaşıntı

- Penis (kamış) veya vajinadan (hazne) akıntı

- Genital, anal(makat) veya ağız çevresinde yara oluşumu

- Genital veya anal (makat) etrafında siğillerin olması

- Genital veya anal bölgede kitle fark edilmesi

- Genital bölgede kötü koku

- Ağrılı dışkılama (bağırsak hareketleri)

Unutmamalıdır ki çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirti ve bulgu vermezler. Bu nedenle aktif cinsel yaşamı olanların düzenli kontrolleri gerekir.

Çoğu belirti ve bulgu zaman zaman geçer. Bu hastalığın iyileştiği anlamına gelmemelidir. Çoğu virüs ara ara uykuya dalar ve daha ileri dönemde tekrar hastalığa neden olabilir.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN TANISI İÇİN NELER YAPILMALIDIR ?

Dikkatli bir fizik muayene şarttır. Bireyin muayenesinde genital bölge ile birlikte ağız boşluğu ve anal bölgede kontrol edilmelidir. Anal ve oral (ağız boşluğu) cinsel temasta bulunanlarda bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar buralara yerleşirler.

Yara ve akıntılardan örnekler alınır. Kadınlarda jinekolojik muayene ve vajinal (hazne) örnekleme gerekir. İdrar ve kan örnekleri alınarak AIDS hastalığı ve sifiliz araştırması yapılır.

Eğer sizde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa derhal cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilere bu bilgiyi aktarmalısınız. Böylece onlara tedavi imkanı sunmuş olursunuz. Eğer bu bilgiyi paylaşmazsanız karşı cinsteki hastalık ilerleyeceği gibi siz de tekrar bulaşabilir.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR VE GEBELİK

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hamilelerde aşağıdaki durumlara neden olabilir.

- düşük tehdidi

- düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğması

- erken doğum (prematüre bebek)

- bebekte kalıcı nörolojik kusur

- enfeksiyonun çocuğa geçme olasılığı.

Bunlara ek olarak;

Gonore ve klamidya hastalıklarının her ikisi de bebekte sağlık sorunları yapabilir. Göz iltihabından pnömoniye (zatürre) kadar bir çok soruna neden olabilir.

Sifiliz düşük veya ölü doğuma neden olabilir

HIV infeksiyonu bebeğe geçebilir ve bebek AIDS olabilir

Hamile bir kişinin cinsel yolla bulaşan hastalıklı olma olasılığı varsa veya cinsel yolla bulaşan hastalık geçirilmiş veya geçirilmekte ise doktorun bu konuda uyarılması gerekir. Anneye doğumdan hemen sonra, bebek ile temas öncesinde hastalık ile ilgili tedavi başlatılabilir.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Cinsel yolla bulaşan hastalık, bakteri veya parazitler neden oldu ise, bunlar antibiyotik ve ilaçlar ile tedavi edilebilir. Sifiliz, gonore, klamidya, şankroid ve trikomonas ile oluşan cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi vardır.

Virüslerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tam şifa ile tedavisi yoktur. Bu hastalıkların belirti ve bulgularını kontrol altına almak ve hastanın şikayetlerini azaltmak için ilaç tedavisinden yararlanılır. Virüslerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar HIV (AİDS hastalığı etkeni), herpes, hepatit, ve insan papilloma virüsü ile oluşan hastalıklardır.

Eğer siz ve cinsel temasa girdiğiniz kişi daha önce kimseyle cinsel temasa girmedi ise bu durumda cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma olasılığı yoktur.
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN NASIL KORUNABİLİRİZ ?

Risk altında olan kişiler:

Cinsel olarak aktif olan gençler,

Çok sayıda kişiyle ilişkide bulunan kişiler

Cinsel temasa girdiği kişiyi iyi tanımayanlar,

Cinsel hastalığı olan kişilerle ilişkide bulunanlar,

Çok sayıda farklı kişi ile ilişkide bulunan kişilerle birlikte olanlar,

Cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi bulunanlar.

Yukarıda belirtilen durumlardaki kişiler cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma açısından yüksek risk altındadırlar.

Bulaşma riskini azaltmak için:
Çok sayıda kişilerle cinsel ilişkide bulunulmaması önemlidir.

Cinsel hastalıklara yakalanmış olup olmadığı bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkide bulunulması riski artırmaktadır. Çok sayıda ve farklı cinsel ilişkide bulunan kişiyle cinsel ilişkide bulunmak hastalık riskini artırır.
Devamlı ve doğru olarak prezervatif(kondom) kullanılması

Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kondomlar hastalıkların bulaşmasını %100 önlemese de riski anlamlı olarak azaltır.
Spermisid kullanın

çoğu doğum kontrol kremleri, jelleri, veya köpükleri kimyasal madde olarak nonoxynol 9 içeririler. Bu kimyasal, cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan korur. Kesin çözüm değildir.
Tehlikeli cinsel ilişki şekillerinden kaçınılması

Cinsel ilişkilerde farklı uygulamalar sırasında oluşan zorlamalar bu bölgede kanamaya neden olmadan, küçük yırtıklar, sıyrıklar oluşturabilir. Bunlar, virüs ve bakterilerin kolayca bulaşmasına neden olur. Yine anal (makat) seks sırasında rektumdaki zedelenme sonucu yüksek risk oluşur. Bu tip riskli cinsel birleşme yöntemlerinden kaçınılmalıdır.
Vajinanın duşla yıkanması bu bölgenin ortamını bozduğu için cinsel yolla bulaşan hastalıkların riski anlamlı oranda arttırmaktadır. Cinsel ilişki sonrası işeyiniz

İdrar yollarına bulaşan zararlı mikroorganizmaları temizler.
Menstürasyon (adet kanaması) sırasında cinsel ilişkiye girmeyiniz

Menstürasyon sırasında, cinsel yolla bulaşan hastalığı çok kolay bulaştırır veya kaparlar.
Cinsel ilişki sonrasında genital bölgenizi bol su ve sabunla temizleyiniz

Böylece parazit ve bakterileri temizlersiniz.
Anal (makat) yolla cinsel ilişkide bulunmayın.

Anal bölge ile temas eden herhangi bir cisim veya vücut bölümü herhangi bir şekilde ağız, kadın veya erkek genital bölgesi ile temas etmemelidir.
Hepatit B aşısı yaptırın.

Sonuç olarak her kadın ve erkek kendisini ve partnerini cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumayı bilmelidir. Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olma olasılığı varsa uzun vadede sağlık problemleri yaşamamak için derhal tıbbi tedaviye başvurmak gerekir.
KONDOM NASIL KULLANILIR ?

Kondomun doğru kullanımı ile birey ve ilişkide olduğu kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilir. Cinsel ilişki sırasında mutlaka kondom kullanılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda koruyuculuğu yüksektir.

Kondomla bereber sadece su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılmalıdır. Bunun dışındaki yağ ve losyonlar pek sağlıklı değildir.

Erkekte kullanılan kondom penis üzerine kılıf gibi geçirilir. Ereksiyon (sertleşme) halindeki penis üzerine kondomun son uç kısmında biraz boşluk kalacak şekilde tutulur ve hazır kıvrılmış olan lastik tüp penis üzerinde geriye doğru açılır. Ejakülasyondan (boşalma) sonra penisin kökünden kondom dikkatlice tutularak çekilerek çıkarılır. Bir kere kullanılan kondom tekrar kullanılmaz.

Kondom kullanımı

Kadınlar için üretilen kondomlar ve kullanımı yenidir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkinlikleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu tip kondomlarda iç halka parmaklara geçirilir ve vajina içersinde olabildiğince yukarıya ilerletilir. Bu nokta sıklıkla pubik kemiğin (kadın cinsel organının üzerinde bulunan kemik) arkasına denk gelir. Son birkaç santimetresi dışarıda kalır. Ejakülasyondan (boşalma) sonra dıştaki halkadan ağzı kapatılaral çıkarılır. Tekrar kullanılmaz.
 
Murat

Murat

Yönetici
Cinselligi ne zaman ciddiye alacagız bilemiyorum, gördügünüz gibi hastlıkların en acımasızları bu yolla bulaşıyor; bundan ders alıyormuyuz? Kurallara uyuyormuyuz kendimizi muhasebeye çekme zamanı geçmeden çekmem gerekiyor.
 
Ş

Şaban

Yeni Üye
Nasıl bulaşır? Virüs, kanda, vajinal sıvıda, spermde ve tükürükte bulunur. Özellikle kan, doku, organ nakli ve cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Ayrıca taşıyıcı anneden bebeğe geçebimiş manikür - pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme, dövme işlemleri, diş fırçasının ortak kullanımı da Hepatit B'nin bulaşması için önemli bir risk oluşturur.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Cinsel yolla bulasabilecek bircok tehlikeli hastaliklar mevcuttur ancak cogu insan bunlari umursamiyor ve sonrasinda ise pisman oluyorlar dikkat etmek gerekir.
 
Üst