Cinsel sorunlar

D

denizz

Yeni Üye
Erkeklerde “sertleşme” sorunu
“Bir cinsel ilişkiyi başlatıp sürdürebilme ve her iki eşin de mutlu olmasını sağlayabilme yeteneğinin kaybolması” olarak tarif edilen sertleşme probleminin, 40 yaşını geçen 10 erkekten 7’sinde görüldüğü bildirildi. Uzmanlara göre, sertleşme sorunlarına, şeker, damar ve hormon hastalıkları, psikiyatrik problemler, kazalar, yaralanmalar, tansiyon, hipertansiyon, damar sertliği, Alzheimer, epilepsi ve omurilik yaralanmaları yol açıyor. Uzmanlar, penisin içinde ereksiyonu sağlayan dokuların içine bir protez yerleştirilmekle sorunun yüzde 98 oranında çözümlendiğini kaydetti.
Uzmanlar, Amerikan toplumunda 40 yaşını aşan erkeklerde sertleşme sorununun yüzde 52′ler civarında olduğunu belirtirken, Türkiye’de ise bu oranın çok daha yüksek olduğunu kaydetti. Cinselliği, cinsel aktivitesi bozulan kişinin hem fiziki, hem ruhi ve hem de sosyal sağlıklarının bozulacağını vurgulayan uzmanlar, “Bu çok büyük sağlık sorununun, mutlaka çok ciddi incelenmesi, araştırılması ve ilgi duyulması gerekir” dediler. Uzmanlar, ülkede hasta sayısının yüksekliğine rağmen, doktora başvuranların yüzde 1 civarında olmasından da yakındı.
Niye sertleşemiyor?
Erkek için esas cinsel organın penis değil, beyin olduğunu anlatan uzmanlar, insanın psikolojik durumunun da cinsel etkinlikte son derece ilgili olduğunu ifade etti. Uzmanlara göre, organik sebepler, yani sistemlerdeki arızalar, hastalıklar ve rahatsızlıklarla ortaya çıkan sertleşme sorunları da var. Psikolojik sorunların da sertleşmede çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Toplumumuzda şu aralar fazla görülen depresyonlar çok yol açıyor sertleşme sorunlarına. Ve sertleşme sorunu bir kez bir problem olduğu için bunu çok büyüten, çok abartan ve dolayısıyla bu konuda kendi kendine sorun oluşturan, performansı sebebiyle, işlevini yerine getirememesi sebebiyle müthiş kaygı duyanlar var. Bunların dışında, çok daha ağır psikiyatrik hastalıklar var” dediler.
Diyabetle ilişkisi ve hastalara öneriler
Uzmanlar, sertleşme sorunlarına yol açan diğer rahatsızlıkları da şöyle sıraladı: Diyabet (şeker) hastalığı, damar ve hormonlarla ilgili hastalıklar, psikiyatrik problemler, kazalar, yaralanmalar, tansiyon, hipertansiyon, damar sertliği, Alzheimer, epilepsi ve omurilik yaralanmaları.
Sertleşme sorununun, hastalara yardım edilebilecek bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar, şunları kaydettiler: “Utanma, gelenekler, eğitim ve sosyal kültürel sebeplerin bir tarafa bırakılarak, kendi içlerinde çiftler bunu çözmelidir. Bunun da bir sağlık sorunu olduğunu, insanın midesinin ağrımasıyla sertleşmesinde bir bozukluk olmasında sağlık açısından hiçbir fark olmadığını anlamaları gerekir”.
Tedavi yolları
Ağız yoluyla alınan ilaçların tedavide ilk aşamayı oluşturduğunu anlatan uzmanlar, eğer birinci basamak tedavide yeterli başarı gösterilemezse, o zaman, penis içine yapılan enjeksiyonların denendiğini bildirdiler.
Uzmanlar, diğer tedavi yöntemi ‘vakum cihazı’nın batı ülkelerinde çok yaygın kullanılmasına rağmen, Türkiye’de çok yaygın kullanılamadığını vurgulayarak, cerrahi seçenekler içerisinde ‘damar ameliyatları’ konusunun geldiğini anlattılar. Uzmanlar, “Eğer bunlarla da sonuç alamazsak, daha radikal çözümlere gidiyoruz. Penis protezleri dediğimiz penis içine yerleştirilen, halk arasında ‘mutluluk çubuğu’ olarak da adlandırılan tedavi alternatifinin başarı şansı yüzde 98, yüzde 99′lara ulaşıyor” dediler.
Penis eğriliği
Penis organı eğri olan hastaların da olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu eğriliklerin ‘doğuştan’ ve ’sonradan’ diye ikiye ayrıldığını belirtti. Uzmanlar, sonradan olan durumun, ileriki dönemlerde ereksiyon problemleri ortaya çıkabileceğini kaydetti. ‘Penis Protezi’ konusuna da açıklık getiren uzmanlar, penisin çıkarılıp yerine başka bir protezin konulmadığını, penisin içinde ereksiyonu sağlayan dokuların içine bir protez yerleştirildiğini kaydetti.
İlk gece sendromu
“İlk gece sendromunun” da sertleşme problemine sebep olan önemli bir faktör olduğunu vurgulayan uzmanlar, şunları söyledi: “Erkekte kendi arkadaş grubu, kendi ailesi, babası, amcaları, yakın akrabaları tarafından gerdek gecesi erkekliğini ispatlama olayı olarak algılanıyor. Kadının yakınları da, ‘ilk gece şöyle olacak, böyle olacak’ gibi biraz abartılı, kadını korkutan hatta ürküten, cinsellikten uzaklaştıran çok ciddi paniklere yol açıyor. Özellikle ilk defa böyle bir tecrübeyle karşı karşıya kalan iki genç insan bir araya geliyorlar ve ne yapacaklarını, nasıl yapacakları konusunda bu ciddi kuşkularını paylaştıkları anda, maalesef özellikle erkekte de ereksiyon problemi oluyor ve gerdek gecesi, ilk gece cinsel ilişki başarısızlığı ortaya çıkıyor
 
D

denizz

Yeni Üye
1-Cinsel isteksizlik
Erkekler cinsel isteksizlikleri için nadiren yardım ararlar. Ancak cinsel isteksizliğe ikincil olarak ortaya çıkan performans (becerememe) sıkıntısı ve sonucunda ortaya çıkan sertleşme sorunu için başvurmaları daha sık görülür. Bu sorun için başvurma nedeninin azlığının diğer bir nedeni, erkekler arasında yaygın olarak inanılan ve “gerçek bir erkeğin sekse her zaman hazır olması ve her koşulda seksi yapabilmesi” ile ilgili olan yanlış bir inanıştır. Fiziksel nedenlerin dışında bu sorun çoğunlukla eşle yaşanan evlilik sorunlarından ya da depresyondan kaynaklanmaktadır.
2-Sertleşme sorunu-Ereksiyon sorunu: (Empotans)
Cinsel ilişki için gerekli ve yeterli sertleşmeyi sağlayamama ve/veya sürdürememe olarak tanımlanır.
Yaşla bu sorun artar ancak yaşlanmanın mutlak sonucu değildir. Sosyal, psikolojik ve bedensel yaşama ciddi olumsuz etkileri olabilir. Türkiye de 40 yaş üzeri erkeklerin %69’u bu sorunu kısmen ya da tamamen yaşamaktadır. Genel nüfusta bu oran %10-20 civarındadır.
Risk faktörlerinin en önemli ve sık olanları:
Yaşlanma
Damar sertliği
Şeker hastalığı
Kalp, böbrek, Karaciğer hastalıkları
Bazı ameliyatlar
Omurilik yaralanmaları
Uyuşturucu, alkol, sigara ve bazı tıbbi ilaçlar
PSİKOLOJİK sorunlar: aşırı stress (özellikle işe bağlı), depresyon, kötü bir çocukluk dönemi, cinsel bilgisizlik, geçmişte yaşanmış cinsel taciz, genelev yada benzeri deneyimdeki başarısızlık, eş ile yaşanan uyumsuzluk olarak sıralanabilir.
Sertleşme sorunum fizikselmi yoksa psikolojikmi?
Sertleşme sorunu olan ve sorunun psikolojik olduğunu düşünen kişiler doktora başvurduğunda sorunun gerçekten psikolojik çıkma olasılığı yüksek.
Uzun süreli bir hastalığınız, ilaç kullanım öykünüz yoksa sorununuz aniden başladıysa, sabah sertlikleriniz varsa sorununuz büyük olasılıkla psikolojik!!!!
Ancak çoğu durumlarda ayırım yapmak oldukça güç
Örnek: Toplumuzda ki yaygın kanının aksine şeker hastalığında cinsel sorunlar çoğunlukla hastalığın çok ileri dönemlerinde ortaya çıkar. Ama bazı erkeklerin bu olasılığı duymaları bile onlarda cinsel sorun yaratabilir. Bu şartlarda sorun psikolojik kabul edilir.
Bir erkek her ortamda ilişkiye girmeli (havada, karada denizde), tanımadığı bir kadınla her ortamda bu işi yapmalı, seksi erkek adam başlatır. Erkek seksi hiçbir ortamda reddetmemeli. Bu gibi erkeğin beynine işlenmiş yanlış inanışlar, aslında erkek cinselliğinin en büyük düşmanıdır. Örneğin aşırı alkollüyken bir kez başarısız olmuş bir erkek için yukarıdaki yanlış inanışlar geçerli ise artık her ilişki erkekliğini sınamak için bir sınav haline dönüşür. Kişi artık cinselliğin çekiciliğinden çok bu işi nasıl yaptığına odaklanır ve sorunu devam eder gider.
Benzer şekilde yaşlılığa yada fiziksel sorunlarına bağlı olarak sertliği biraz azalan erkek eğer kadını ancak çok sert (taş gibi) bir penisle tatmin edebileceğine inanıyorsa, bu inancın doğuracağı sıkıntı onun elindekini de kaybetmesine ve cinsellikten kaçmasına neden olabilir.
3-Erken Boşalma:
Bu sorunun tam tatmin edici bir tanımı yoktur; bazı yazarlar erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasını erken boşalma olarak kabul etmişken, çoğunluğu erken boşalmayı penisin henüz ilişkiye girmeden ya da girdikten hemen sonra boşalmasını erken boşalmanın tanımı olarak kabul etmektedir. Erkeklerin üçte biri erken boşalmaktadır ancak anlaşıldığı kadarıyla bunu sorun edenlerin sayısı oldukça azdır, çünkü toplumda daha az görülmesine rağmen bizlere başvuran erkeklerin çoğunluğu ereksiyon yani sertleşme sorunları yaşayanlardır.
Bu sorunu yaşayanların öykülerinde çoğunlukla hızla ve suçlulukla yapılan mastürbasyon vardır.
Eşin haklı olarak erken boşalmadan şikayetçi olması erkeğin stresini daha da arttırır ve sorun daha fazla sürer ve kısırlık, eşler arası evlilik sorunları gibi sorunlar yaşanır.
Erken boşalma yaşayanlar çoğunlukla dikkatini başka yere verme, geciktirici krem kullanma gibi yöntemlere başvururlar ancak bu sorunu çoğunlukla çözmediği gibi, alınan zevki de büsbütün azaltmaktan başka bir işe yaramaz.
Ön sevişme yapmak bu grup için durumu daha da ümitsiz hale getirir. Bu gruptakilerin eşleri çoğunlukla azalmış cinsel istek, orgazm sorunu gibi sorunlar yaşarlar.
4-Geç boşalma:
Nadir görülen bir sorundur. Bunun birkaç biçimi mevcuttur. Bir grup hasta her koşulda (mastürbasyon ve uyku dahil ) geç boşalır, diğer bir grup ilişkiye girer ancak mastürbasyonla boşalır. Üçüncü grup ise oldukça uzun bir ilişki süreci sonucu boşalır. Bu gruptaki erkeklerin çoğunluğu genel hayatlarında oldukça kontrollü yaşamaya çalışan özelliktedirler.
5-Ağrılı boşalma:
Çok nadir görülür fiziksel nedenlerin dışında sıkıntı ile bağlantılı olarak, o bölgenin kaslarının spazmından kaynaklanabilir.
6-Cinsel fobi:
Daha karmaşık ve çoğunlukla çocukluk dönemlerinden kaynaklanan sorunlara bağlı olabilir.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Cogu sorunun bir careside var :) Doktorlar ve birsuru tv programlari, makaleler vs hazirlanmis bu konular ile ilgili .
 
Üst