Cinsel sağlığınız için 15 altın öneri cinsel yaşamınızı değiştirin

yosun

yosun

Süper Yönetici
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/cinsellik.jpeg"]
[/URL]
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, günümüzde çok eşli bir yaşamın benimsenmesi nedeniyle oldukça sık karşılaşılan sorunlardan. Bir de, bazı hatalı alışkanlıklar yüzünden gelişen hastalıklar var; mesela naylon iç çamaşırının yol açabildiği mantar enfeksiyonu gibi! Bu tür hastalıklar estetik, psikolojik ve hijyenik sorunları, hatta kimi zaman kısırlık veya erken doğum gibi çok ciddi tabloları da beraberinde getirebiliyor.
Aslında günlük hayatımızda alacağımız basit önlemlerle bu hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op Dr.
Kağan Kocatepe, cinsel sağlığınızı korumanız için almanız gereken 15 önlemi şöyle sıraladı…
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/cinsel-saglik2.jpeg"]
[/URL]
Alerji testi yaptırın
Vajinal bölgenizde, sadece regl dönemi sırasında gelişen bir kaşıntınız mı var? Yanıtınız evet ‘evet’ ise o zaman sizin sorununuz alerji olabilir.
Aklınızda bulunsun, kokulu pedler vajinanın duyarlı cildinde kaşıntıya sebep olabiliyor. Köpüklü banyo yapmak ve bu bölgeyi kokulu sabunla yıkamak da alerjiyi tetikleyebiliyor. siz iyisi mi kokulu ürünler kullanmayı bırakın. Belirtiler ortadan kalkarsa, suçluyu bulmuşsunuz demektir.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/yasam.jpeg"]
[/URL]
Doktorunuz aksini öenermedikçe, vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini de kullanmayın. Çünkü bunlar vajinayı bakterilere karşı koruyan ”laktobasil asit” ortamının zarar görmesine yol açabiliyor.
Diyetinizi gözden geçirin
Yapılan çalışmalar, haftada 4 ile 6 kez tavuk yiyen kadınların sistite daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Bu soruna tavukta bulunma ihtimali olan E koli bakterisinin neden olabileceği düşünülüyor.
Teksas Üniversitesi Southwestern Medical Center’de yapılan bir araştırma; diyet içeceklerdeki maddelerin, mesanede tahrişe yol açabileceğini ve idrar tutamama sıkıntısını artırabileceğini ortaya koyuyor. New York Long Island Jewish Medical Center’de yapılan çalışmada ise günde 2 dilimden fazla beyaz ekmek tüketmenin, içeriğindeki rafine karbonhidratın kan şekeri seviyesini yükseltmesi nedeniyle mantara daha uygun bir zemin hazırladığını ifade ediyorlar.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/huzunlu-kadin.jpeg"]
[/URL]
Stresten uzak durun
Uzmanlar stres altındaki kadınların regl dönemlerini, sakin mizaca sahip olan ve stressiz bir yaşam süren kadınlardan 2 kat daha ağrılı geçirdiklerine dikkat çekiyor.
Bunun muhtemel sebebi ise stres yüzünden yükselen prostaglandin (çeşitli dokularda bulunan ve yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli bir madde) üretiminin, ağrılı krampları tetiklemesi.
Bu artış özellikle regl döneminin ilk yansında görülüyor. Dolayısıyla, siz de hiç olmazsa regl döneminde stresten uzak olmaya çalışın.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/artistik-kadin.jpeg"]
[/URL]
Mantardır diye düşünmeyin
Vajinal bölgedeki her kaşıntının mantar enfeksiyonundan kaynaklandığını zannedip, gelişigüzel ilaç alarak kendi kendinizi tedavi etmeye kalkmayın.
Çünkü, aslında sorununuzun nedeni başka bir hastalık, örneğin, bakteriyel vajinit olabilir. Mantar enfeksiyonu peynir kesiği kıvamlı bir özellik sergilerken, bakteriyel vajinit akıntısı ise daha akıcı oluyor. Doktorunuz bakteriyel vajinit tanısı koyarsa, antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/calisan-kadin.jpeg"]
[/URL]
Smear testi yaptırın
Uzmanlar, hiçbir yakınmanız olmasa bile Pap Smear testini düzenli olarak yaptırmanız gerektiği uyarısında bulunuyor. Çünkü bu test İle jinekolojik kanserler arasında 2. sırada yer alan rahim ağzı kanseri erken dönemde yakalanabiliyor. Hatta rahim ağzında kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişiklik bile pap smear testi ile belirlenebiliyor. Bu nedenle aktif cinsel hayata başlayan her kadının, 20 yaşından itibaren yılda bir kez pap smear testi yaptırması çok önemli. Risk faktörü taşıyanlarda ise testin 6 ayda bir tekrarlanması gerekiyor
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/bacak.jpeg"]
[/URL]
Klamidya enfeksiyonlarını önemseyin
Her yıl düzenli olarak doktor kontrolünden geçin.
Çünkü, genltal bölgeye kolaylıkla yerleşebilen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri kabul edilen klamidya bakterisi enfeksiyonu günümüzde çeşitli testlerle ortaya çıkarılabiliyor ve başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.
Eğer tedavi edilmezse, bir yandan fallop tüplerinde tıkanma sonucu kısırlığa yol açabiliyor, öte yandan genltal siğil virüsü olan HPVnin enfeksiyonunu kolaylaştırarak rahim ağzı kanseri riskini artırabiliyor.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/neseli-kadin.jpeg"]
[/URL]
İdrara çıkışınızı takip edin
Uzmanlara göre; günde 8 kez İdrara çıkmak normal. Eğer daha sık idrara çıkıyorsanız, muhtemelen çok fazla SM tüketiyorsunuz demektir.
Yine de, çok ani olarak tuvalete çıkma ihtiyacı hissediyorsanız ya da tuvalete erişemeden İdrar kaçınyorsanız, bu, fazla çalışan bir mesaneden muzdarlp olduğunuz anlamına gelebilir.
Tıpta aşırı Uzmanlar stres altındaki kadınların regl dönemlerini, sakin mizaca sahip olan ve stressiz bir yaşam süren kadınlardan 2 kat daha ağrılı geçirdiklerine dikkat çekiyor.
Bunun muhtemel sebebi ise stres yüzünden yükselen prostaglandin (çeşitli dokularda bulunan ve yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli bir madde) üretiminin, ağrılı krampları tetiklemesi. Bu artış özellikle regl döneminin ilk yansında görülüyor.
Dolayısıyla, siz de hiç olmazsa regl döneminde stresten uzak olmaya çalışın. aktif mesane adı verilen bu durum ilaçla tedavi edilebiliyor.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/arkadas-ortami.jpeg"]
[/URL]
Jinekologunuzla görüşün
Bazı kadınlar farklı idrar kanalına sahipler. “Nasıl” diyorsanız, hemen söyleyelim: Mesela idrar kanalı vajinaya yakın olabiliyor.
Bunun sonucunda da bakterilerin içeri girmesi kolaylaşıyor. Böyle bir anatomiye sahipseniz, kişisel hijyeninize daha çok dikkat etmelisiniz.
Örneğin tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra arkaya doğru temizlememeniz ve ellerinizi her tuvalet sonrası yıkamanız gibi.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/mutlu-kadin.jpeg"]
[/URL]
Bazı kadınlar farklı idrar kanalına sahipler.
“Nasıl” diyorsanız, hemen söyleyelim: Mesela idrar kanalı vajinaya yakın olabiliyor. Bunun sonucunda da bakterilerin içeri girmesi kolaylaşıyor.
Böyle bir anatomiye sahipseniz, kişisel hijyeninize daha çok dikkat etmelisiniz.
Örneğin tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra arkaya doğru temizlememeniz ve ellerinizi her tuvalet sonrası yıkamanız gibi.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/ic-camasirli-kadin.jpeg"]
[/URL]
Vulvanızı kontrol edin!
Uzmanlar her kadının vulva bölgesini 3 ayda bir kendi kendilerine muayene etmeleri gerektiğini belirtiyorlar.
Çünkü bu sayede pek çok hastalık, erken dönemde, yani henüz tedavi edilebilir aşamadayken saptanabiliyor.
Siz de vulvanızı düzenli olarak muayene edin ve bu bölgede siğil, kitle, şişlik ya da koyu lekeler fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/masum-cekici.jpeg"]
[/URL]
Genital bölge kuru kalsın
Mantar ile diğer bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay üremeleri nedeniyle genital bölgenizin kuru kalması, sağlığınız açısından çok önemli.
Reyonlarda sergilenen seksi iç çamaşırlar hemen hepimizin gözlerini kamaştırsalar da, siz yine de sağlığınızı korumak İçin naylon yerine pamuklu olanlarını tercih edin.
Çamaşırınızın dar olmamasına da özen gösterin. Tabi aynı kural pantolonunuz ve çorabınız İçin de geçerlil
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/agda-yapan-kadin.jpeg"]
[/URL]
Makas kullanın!
Ağda ve jilet, genital tüylerin yok edilmesinde oldukça etkili yöntemler. Ancak her ikisi de kıl köklerinde enfeksiyon gelişmesini kolaylaştırıyor ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden oluyor. Genital bölgedeki tüyleri kısaltmak için makas kullanmanız, özellikle genital bölgeniz enfeksiyona ve tahrişe duyarlı ise sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/aci-ceken.jpeg"]
[/URL]
Gereksiz yere ağrılar içinde kıvranmayın
Dış genital bölgede ağrı mı duyuyorsunuz? Kadınların yüzde 15′inde görülen ve vulva ağrısı olarak adlandırılan bu sorun, eskiden doktorlar tarafından çaresiz olarak nitelenir, hatta “psikolojik” olarak adlandırılıp, ciddiye alınmazdı.
Günümüzde ise kronik ağrılar arasında kabul edilen vulva ağnsı ilaçlar ve akupunkturla tedavi edilebiliyor.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/mutlu-cift.jpeg"]
[/URL]
İlişkide yan pozisyonda durun
Kadınların yüzde 18′inde ‘geriye dönük rahim’ olarak adlandırılan bir rahim tipi görülüyor.

Bu sorun regl döneminin ağrılı geçmesine yol açtığı gibi, rahmin ya da vajinanın geriye sarkması riskini de artırıyor.
Normal bir rahmin bağları gevşediğinde, rektum rahme destek verebiliyor.
Fakat geriye dönük rahimde böyle bir şans yok.
Bu yüzden cinsel ilişki sırasında yan tarafınıza yatar pozisyon almak, sizin için daha rahatlatıcı olabilir.
[URL="http://www.mailce.com/wp-content/uploads/ic-camasirli-kadin2.jpeg"]
[/URL]
Topuklarınız üzerinde yükselin
Topuklarınız üzerinde yükselme egzersizleri, pelvik taban kaslarınıza elastikiyet kazandırıyor. Böylelikle orgazma ulaşmanız da kolaylaşıyor. ‘Ayak bileğini germe ‘ hareketi olarak adlandırılan bu egzersizi yapmak için topuklarınızı zemin üstünde düz basmanız ve ayak parmaklarınızı yukarı germeniz yeterli. Uzmanlar elastik bir pelvis tabanı için bu egzersizi günde 8-10 kez tekrarlamanızı öneriyor.
 
Üst