Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?

S

sedacım

Yeni Üye
Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?
Haz, işkenceye dönüşürseCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?

Cinsellik pek çok kadın için en büyük zevklerden biriCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Ama yapılan araştırmalar, dünyada pek çok kadının cinsel ilişki sırasında dayanılmaz ağrılara maruz kaldığını ortaya koyuyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Bu ağrılar da işin tadını tuzunu kaçırıyor! Tıpta “disparoni” olarak adlandırılan bu durum tek başına bir hastalık olabileceği gibi bazı hastalıkların işaretçisi de olabiliyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?

Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?
Funda Çatar
Uzmanlar, disparoniyi "Kadında cinsel ilişkiye yineleyici biçimde ya da sürekli olarak genital ağrının eşlik etmesi" şeklinde tanımlıyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Ağrı, sıklıkla vajina, klitoris ile iç ve dış dudaklarda gelişiyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Disparoni, vajina girişinde yüzeysel bir acı yaratmakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acıya yol açabiliyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Bu sorundan yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla ilişki kurmaktan kaçınıyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasına yani vajinismusa bile neden olabiliyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Kadınlar arasında oldukça sık görülen disparoni bir semptom, yani bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi, başlı başına "cinsel ağrı bozukluğu" şeklinde de görülebiliyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Biz de pek çok kadının cinsel yaşantısını adeta kabusa çeviren disparoni hakkında bilgi edinmek için Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından Antalya Belek'te düzenlenen 4Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’ne katıldıkCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kadın Cinsel Sağlığı Merkezi’nden DoçCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? DrCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Süleyman Engin Akhan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan ProfCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? DrCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Behçet Coşar sorularımızı yanıtladıCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?
Cinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?
Semptom mu, hastalık mı?
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları disparoninin sıklıkla bir semptom, yani bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığı görüşünü savunuyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Dolayısıyla, kadın cinsel ilişki sırasında ağrısı olduğunu ifade ettiğinde, genellikle genital bölgede yer alan enfeksiyonlar ile endometriozisten şüphe ediliyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? Oysa bir grup hastada, örneğin vajinal akıntı gibi altta yatan sorun tespit edilip, tedavi uygulansa bile, kadında cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı giderilemiyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor? İşte bu durumda disparoninin başlı başına bir hastalık, bir cinsel ağrı bozukluğu olarak değerlendirilmesi gerekiyorCinsel ilişkide ağrı neye işaret ediyor?
 
Üst