ÇiLekLi ÇikoLata SosLu TopLar

• Konbuyu başlatan DeLi Bebek
  • Başlangıç tarihi
DeLi Bebek

DeLi Bebek

Yeni Üye

Malzemeler;

- 1 cup=250 ml=1 buyuk su bardagi su
- 3 yemek kasigi=45 ml tereyag
- 1 yemek kasigi=15 ml seker
- 1 tatli kasigi=4 ml limon kabugu rendesi
- bir tutam tuz
- 1 kap=250 ml un
- 4 yumurta
- pudra sekeri
- erimis cikolata yada cikolata sosu ( ben 40 gr kadar cikolatayi 3-4 yemek kasigi kadar kremayla karistirip sos yaptim, bu tatliyi 4 tane yaptigimi icin cikolatayi az kullandim. Geri kalan kurabiyelerimi buzluga kaldirdim. Her zaman elimin altinda hazir profiterol kurabiyelerim oldu boylece)

Kremasi;

- 2 kap= 500 ml %35`lik krema yada krem santi yada cirpilinca krem santi kivamina gelen krema
- 1 yemek kasigi=15 ml seker
- 1 tatli kasigi=4 ml vanilya esansi
- 1 kap=250 ml cilek ( asil tarifde cilek, frambuaz vb vardi, ben evde cilek oldugu icin sadece cilek kullandim)

Yapilisi;

- Firininizi 200 C ye ayarlayin. Ilk bes malzemeyi (su, tereyag, seker, limon kabugu ve tuzu) orta ateste isitin. Kaynayinca ocagi kapatin. Unu bir kerede bosaltin ve tahta kasikla hizli hizli karistirin.
- Karisimi derin bir kaba alin. Mikserle karistirirken yumurtalari her defasinda 1 kere kirip ekleyin. Dorduncu yumurtayi eger gerekli olursa ekleyin. Hamur, ne kurabiye hamuru gibi kati olacak ne de civik olacak. Kurabiye hamurundan biraz daha civik olacak.( Ben 4 yumurtayida ekledim)
- Yaglanmis bir tepsiye karisimdan bir kasik yardimiyla limon buyuklugunde yuvarlak kurabiyeler gibi parcalar koyun.
- 25-30 dk kadar yada uzerleri kizarana kadar pisirin. Firinda piserken asla firinin kapagini acmayin. Pistikden sonra firin tamamen soguyana kadar firininizi acmayin.
- Kurabiyelerinizi ortasindan ikiye ayirin.
- Aralarina hazirladiginiz kremadan koyup kapatin.
- Uzerine cikolata sosu gezdirin. Sos donunca pudra sekeri serpin.