Çiçeklerle oyun...

S

sedacım

Yeni Üye
Çiçeklerle oyun...


Çiçekçilerden aldığımız çiçekler, en taze biçimleriyle evlerimizi süslediklerinde bir başka güzeller. Onları çiçekçiden almak yetmiyor; yaratıcı birkaç dokunuşla sunumlarına da katkıda bulunmanız gerekiyor.

Yeşil gölgeler
Parlak renkli çiçekler dekorasyon zevkinize uymuyorsa, tamamen yeşil yaprak ve bitkilerden oluşmuş bir düzenleme huzur veren bir görüntü sağlayacaktır. Palmiye ve muz yaprakları, yeşil kalalar, bambu sapları ve heykelimsi formlara sahip çeşitli yeşil yapraklar özellikle modern evlerde rahatlıkla kullanılabilir. Etkiyi arttırmak için, küf yeşilinden koyu zümrüt yeşiline kadar farklı ton ve dokularda yeşili bir araya yerleştirebilirsiniz. Uzun şeffaf cam vazolar, bu tip düzenlemeler için idealdir.

İkisi bir arada
Büyük bir cam vazonun içine küçük bir cam vazo yerleştirerek iki farklı düzenlemeyi bir arada sunabilirsiniz. Şaşırtıcı olsun istiyorsanız, iki vazonun formu birbirinden farklı olmalı (küp bir vazonun içine küre bir vazo gibi). Büyük olanın içine birkaç santim yüksekliğinde su koyun ve içine birkaç uzun yaprak sapını enlemesine döndürerek yerleştirin. Tamamen su doldurduğunuz ikinci vazonun içine ise yüksek bir çiçek aranjmanı yaparak, diğerinin içine yerleştirin.

Askıda güller
Tüm zamanların en sevilen çiçeği güller, geleneksel buketlerin içinde olduğu kadar, sade düzenlemeler içinde de çok güzeller. İşte bunlardan biri; İçi yarı yarıya su dolu küp şeklinde bir cam vazonun üzerine, her kenardan ikişer santim dışarıya sarkacak şekilde enine ve boyuna ikişer sıra çiçek sapı yerleştirin. Aynı boyda kestiğiniz dokuz adet şeftali renginde konca gülü, yaprak ve dikenlerini temizledikten sonra, bu saplara bağlayarak suyun içine daldırın.

Kar beyazı
Misafir sofranızın ortasına koymak için bir fikir arıyorsanız, bu mum-sümbül kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Geniş bir yuvarlak cüam vazonun dibine az miktarda su koyun, ortasına da kalın, silindir bir mum yerleştirin. Dört sümbül demetini eşit boyda kesin, saplarının etrafına geniş bir yaprağı sarın ve içine ipler yardımıyla sabitleyerek küçük birer çiçek ağacı oluşturun. Daha sonra bunları mumile vazonun kenarı arasında kalan boşluğa, eşit aralıklarla yerleştirin.

İpucu
Sokaktan ya da çiçekçiden aldığınız çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce saplarını mutlaka bir kere de siz kesin. Böylece taze lifler ortaya çıkacak ve sapların su emmesi kolaylaşacaktır.
 
I

irem

Yeni Üye
Çiçekleri cok seviyorum ama herzaman derim çiçek dalında güzel dalından kopunca ömürleri kısalıyor sadece görüntüsüyle kokusuyla bir kaç gün bile olsa bizi mutlu ediyor.
 
Üst