Çiçek Tohumları Nasıl Ekilir?

A

asosom

Yeni Üye
Çiçek tohumları ekim yöntemleri,Çiçek tohumları nasıl ekilir,

ÇİMLENDİRME
soguk uygulama(KATLAMA)
Sıcak uygulama

Soguk uygulama

Paket içindeki tohum kendisini yaz ayında sanmaktadır.peki onu uyandırmak için ne yapmalıyız?
Tohumu uyandırmak için doğal koşulları suni yollardan sağlamalıyız.Yani nemli sonbahar yani nemli sonbahar ve soguk kış işte bu tohumu yani nemli sonbahar ve soğuk kış işte bu tohuma yapılan işleme soguk uygulama DENİR.
Sıcak uygulama nasıl yapılır
bu işlemde tohumlar 24-48 saatarası sıcak suda bekletilirler.Su sıcaklıgı elınızı yakmayan ılık su olmalı.Su 24-48 saat zaman dilimindeağır ağır sogumalıdır.bunun için evdeki termosları kullanabılırsınız yarıya kadar çeşme suyu harıcı içme suyu nu yarıya kadar doldurabılırsınız.tohumları içine atıp agzını sıkıca kapatınız:Belırtılen süre sonunda cay süzgeci ıle süzerek tohumları alınız.Bu süre zarfında tohumlar şişmiş olacaklardır tohumlar sudayken ılık suyla ıslattıgınız nemli torfunuz (TOPRAKAK CİNSİ TORF)hazır olsun.Tohumlar sudan çıkar çıkmaz bekletılmeden ekılmelıdır.
En sık yapılan hata tohum ekımlerınde aşırı sulamadır Unutmayın tohum çimlendirmek için suya ihtiyaç yoktur sadece neme ihtiyaç vardır.Tohum çimlendikten sonra sadece neme ihtiyaç duyar.Tohumdan çimlenmiş yenı fide de sadece bir kaç damla suyla idare edebilir.Sulama çimlenmiş fideyi yada tohumu bır gecede çürütebilir.
Tüm tohumlar çimlendiklerinde iki yaprak verirler.Bu yapraklar gerçek yaprak değillerdir.Gerçek yapraklarını,bir müddet sonra açarlar ki bu yapraklar erişkin boya ulaştıkları yaprakları ıle aynı şekilde ve dokuda yapraklardır.İşte bu ikinci cift yaprağailk gercek yaprak denir.Bitki ilk gercek yapraklarını verdıgınde mini seradan alınmalıdır.8cm saksıya yada toprağa alınmalıdır. bu işleme ŞAŞIRTMA denir.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Cicek tohumunun nasil ekildigini bilmiyordum ve bu konuyu gözden geciricem, bilmeyen baska kisilerde bu konudan yararlanacaklardir guzel oldu bu tskler.
 
Üst