Ceviz ve Ceviz Yağının Faydaları

R

Rabba

Bölüm Yöneticisi
Daha önce biliyor musunuz ceviz içeriğinde gümüş iyonu bulunduran tek besin maddesidir. Bu besin maddesinin her yaş grubu için birçok faydası olduğu söylenmekte ve tüketiminin gün içerisinde mutlaka yapılması gerektiği söylenmektedir.

Bu konuda Prof. Dr. Karadeniz cevizi yemenin yanı sıra kabukları ve yapraklarının da çok faydalı olduğunu söylemiştir. Özellikle cevizin yaprakları ve kabuğundan hazırlanan ilaçlar sayesinde kanı temizleme ve kansızlığı giderme gibi etkileri görülmektedir. Ceviz kabuğu yapraklarının kaynatılması ile cinsel gücü arttırıcı yönde etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır.

Cevizin faydaları şunlardır:

Verem ve şeker hastalığını tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ceviz yaprağının banyo yapacağınız suya eklenmesi ile size cilt güzelliği ile döneceği gerçeğini bilmeniz gerekmektedir (cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir).

Ceviz yağı cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Yüz lekelerinin üzerine sürüldüğü taktir de lekelerin yok olmaya başladığı fark edebileceksiniz. Ceviz yağı ayrıca nasırlar üzerinde de yok edici etkiye sahiptir. Ceviz yaprağının çıbanlar üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır (çıbanlara sarılarak iyileşme sağlayabilmektedir).

Cevizin içeriğinde yer alan A, E, K, B1, B2,C vitaminleri ve Chinon Juglon adlı etken madde sayesinde birçok hastalığa iyi gelici etkisi bulunmaktadır. Mide, bağırsak, böbrek ve deri hastalıklarının tedavisinde adeta bir bitkisel çözüm olarak önerilmektedir.

Ceviz vücudu besleyici ve güçlendirici etkiye sahip olduğu gibi zeka açıcı etkisi bulunmaktadır. İştah açıcı etkisi de bulunan ceviz aynı zamanda kabukları ile beraber kaynatıldığı zaman mideyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Ceviz Yağının Faydaları Şunlardır:

Cilt yenilenmesi, kırışıklık giderilmesi, cildin nemlenmesi, kuru ciltleri besleme gibi faydaları görülmektedir.

Müshil ve safra arttırıcı etkisi olduğu gibi safra arttırıcı etkisi de bulunmaktadır. Öksürüğü giderir, saçı besler, hafızayı güçlendirir, kan şekerini dengeleyici etkisi vardır, romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Günde 1 kaşık içilirse kolestrol düşürür.

Kalp- damar hastalıklarını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Sinir sistemini güçlendirici yönde etkisi bulunduğu gibi LDL kolestrol trigliserit seviyesini düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Yıpranmış ciltleri onarırken ruhsal bozukluklara da olumlu yönde etkileri bulunmaktadır.

Gargara olarak diş eti rahatsızlığı, ağız boşluğu ve boğaz rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Dikkat dağınıklığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Beynin çalışma fonksiyonlarını düzenler.
 
Üst