Çanakkale Savaşı ile ilgili Atatürk Sözleri Kısa

  • Konbuyu başlatan Murat
  • Başlangıç tarihi
Murat

Murat

Yönetici
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale zaferi öncesi ve sonrası söylediği bir çok söz vardır, bu sözlerden en önemlileri hafızalarımızdan silinmez. İşte Atatürkün söylediği kısa Çanakkale ile ilgili sözler.


Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur

Geldikleri gibi gidecekler

Ben, size taarruz emretmiyorum;ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir.

Bir gün gelecek,ben,hayal olarak kabul ettiğiniz bu inkılapları başaracağım.

Atatürk'ün yabancı orduların şehit düşen askerleri için, ''Şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyun. Bizim için Mehmetler ile Jonny'ler arasında bir fark yok'' dediğini, yabancı şehitlerin annelerine de ''Oğullarını uzak ülkelerden buraya gönderen anneler siz de gözyaşlarınızı silin. Oğullarınız şimdi bizim bağrımızda huzur içinde yatıyor. Canlarını bu ülkede kaybederek, onlar artık bizim de evlatlarımız oldu demiştir.

Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Bir gün gelecek,ben,hayal olarak kabul ettiğiniz bu inkılapları başaracağım. ;)
 
Üst