Çalma Davranışı Gösteren Çocuğa Karşı Anne Baba Tutumu Nasıl Olmalıdır?

  • Konbuyu başlatan Bal Arısı
  • Başlangıç tarihi
B

Bal Arısı

Yeni Üye
Anne babayı en çok endişelendiren davranış bozuklukları arasında yer alan çalma davranışı sergileme eylemi endişelenecek bir davranış bozukluğu olarak bilinmektedir.

*Anne baba çalma davranışı ile karşı karşıya kaldığı zaman kesinlikle aşırı tepki vermemelidir. Bağırıp çağırmadan da bu davranışın yanlış bir davranış olduğu çocuğa anlatılabilir.

*Çocuk hırsızlık yaptı diye hemen kötü diye damgalanmamalı; davranışın yanlış bir davranış olduğu konusunda çocuk uyarılmalıdır.

*Çocuğun başkasından izinsiz aldığı eşyayı vermesi sağlanmalıdır. Çocuğun aldığı eşyayı verirken özür dileme davranışı göstermesi sağlanmalıdır. Aldığı eşya kırılmışsa kendi harçlığı ile alması sağlanmalıdır.

*Çocukla konuşarak sorun çözülebilir. Neden çaldın, ne düşünerek bu eşyayı çaldın gibi sorularla konuya giriş yapılabilir. Böylelikle sorunun derinliklerine inilmiş olur.

*Çocuğunuzun yaptığı hatalı davranışlarda ona size yardımcı olacak birtakım işler yapmasını isteyebilirsiniz. Mesela hırsızlık yaptığı zaman aldığı eşyayı geri verdikten sonra ( tabii ki özür dileyerek ) ardından sizin için balkonları yıkamasını isteyebilirsiniz.
 
Üst