Cahit Uçuk Biyografi-Cahit Uçuk Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Cahit Uçuk





Cahit Uçuk gençlik yıllarında



Cahit Uçuk (17 Ağustos1909 - 7 Kasım2004) Kadın hikaye ve roman yazarı.

Selanik'te doğdu. Siverek Milletvekili ve Kaymakam İbrahim Vehbi Uçuk'un kızıdır. Babasının görevi dolayısıyla Anadolu'da çok yer dolaşması sebebi ile düzenli bir tahsil görmedi. Evinde özel dersler alarak kendi kendisini yetiştirdi. Yazarlık kariyerine 1935 yılında Nazım Hikmet'in çıkardığı Yarım Ay Dergisi'nde yayımlanan bir köy masalı ile başladı. Sanat hayatına şiir yazarak başladı sıcak ve içten anlatımı ile bir dönem çok okunan yazarlar arasında yer aldı.

Cahit Uçuk gerek romanlarının konularıroman tefrikaları yazmıştır.

Sayıları her yıl artan roman ve öykü kitaplarından başka; çok sevdiği çocuklar için de romanlar manzum masallar yazdı. Çocuklara yazdıkları ona en güzel armağanı getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri "ikizler" serisinin yirmi sekizinci kitabı olan "Türk İkizleri" ile "Hans Christian Andersen" armağanı kazanmıştır bu kitabı başta İngilizce olmak üzere birkaç dünya diline çevirilerek Türkiye sınırlarını aşmıştır.

Cahit Uçuk yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaray'lı futbolcu 'Cici Necdet' ile 10 yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk 7 Kasım2004'de İstanbulBebek’teki evinde 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.









Başlıca Yapıtları:



Roman

Küçük Ev Dikenli Çit



Öykü

Cennet Bahçesi Altın Pabuçlar



Çocuk kitapları

Türk İkizleri Sırrını Vermeyen Tabak



Oyun

Yaşamak İstiyoruz Bileziklerin Sesi



Anı

Bir İmparatorluk Çökerken (anı Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar (
 
Üst