Büyük- Küçük Ayaklı Hayvanlar ve Sınıf Köşeleri

  • Konbuyu başlatan Hayal Gemisi
  • Başlangıç tarihi
Hayal Gemisi

Hayal Gemisi

Yeni Üye
Öğretmen, velilerden istediği çorapları bir sepete koyarak çorapların birbirlerine karıştığını ve büyüklerle küçükleri ayıramadığını söyler. Çocukların yardımıyla büyük çoraplar bir yere küçük çoraplar bir yere ayrılır. Daha sonra çorapların eşleri bulunur ve iç içe katlanır. Bu büyük ve küçük çorapları kimlerin giyebileceğiyle ilgili sohbet edilir. Öğretmen çok eğlenceli bir oyun bildiğini hem de çorapla oynandığını belirterek çocukların dikkatini çeker. Zarfların içine hayvan resimleri yerleştirmiştir. Çocuklar sırayla bir zarf seçer. İçinden çıkan hayvanın ayaklarının büyük mü küçük mü olduğunu söyler ve ilgili çorapların olduğu köşeye resmi yerleştirir. Daha sonra büyük hayvanlar için grupça öğretmenin bezden hazırladığı çorap kalıbı beraber süslenerek panoya büyük ayaklı hayvanlarla beraber asılır.

Etkinlik bitiminde bu etkinlik hoşuna gitti mi, etkinlikte zorlandın mı, çorapları ve hayvanları eşleştirirken zorlandın mı, sınıfımızda hangi oyuncaklar büyük hangi oyuncaklar küçük sorusu sorular değerlendirme gerçekleştirilir.

Çocuklara ikişer tane farklı oyuncak ve materyal resmi dağıtılır. Bu resimlerdeki oyuncak ve nesnelerin sınıfta hangi merkeze yerleştirilebileceği üzerine sohbet edilir. Neden o merkeze yerleştirildiği, aralarında nasıl bir ilişki bulunduğu da yine çocuklarca açıklanır. Daha sonra her çocuk resimlerini ilişkili olduğunu düşündüğü merkeze koyar ve sınıfça resimler merkezlerde incelenir. Böylece sınıfta hangi oyuncak nereye yerleştiriliyor sorusu öğrenciler tarafından kolaylıkla öğrenilebilir.

Merkezlere oyuncak yerleştirilirken zorlandın mı, hangi oyuncak hangi merkeze yerleştiriliyor, bu etkinlikte zorlandın mı gibi sorularla değerlendirme çalışması yapabilirsiniz.
 
Üst