Burhan Öçal Biyografi-Burhan Öçal Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
BURHAN ÖÇAL[/b]Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak Kırklareli'nde doğan dünyaca ünlü perküsyon ustası Burhan Öçal halen 2 ülke arasında gidip gelmekte.

Müzik çalışmalarında aynı konserde hem vurmalı hem de telli çalgıları birarada çalarak eleştirmenleri ve izleyicileri şaşırtmakta.Müzik aracılığıyla zamanın ve kültürlerin sınırlarını aştığına inanan Burhan Öçal müziğinde mutlak içtenlik ve gerçekliği yakalamaya çalıştığını ısrarla vurguluyor ve yaratıcılığının ve derin müziksel anlatımının temelinde Türk geleneksel formlarının olduğunu belirtiyor.1979 yılında katıldığı Zürih Şiir Festivali'nde ilk kez Batı Avrupa izleyicisinin karşısına çıkan Burhan Öçal o tarihten bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde solo konserler vermekte.1986 yılında son olarak Avusturya'lı ünlü piyanist Peter Waters ile Bach'ın "Goldberg Variations"larını piyano ve perküsyon ile yorumladıkları projeyi gerçekleştirdi.Burhan Öçal 1996 senesinde ise Fransa'da çıkardığı "Jardin Ottoman" isimli saray müziği albümü ile "Le Monde de la Musique" dergisinin "Choc" ödülünü kazandı.Burhan Öçal İstanbul Oriental Ensemble ile katıldı.Burhan Öçal'ın 2001'de Avrupa'da çeşitli ülkeleri kapsayan iki turne gerçekleştirdi."Groove Alla Turca" projesiyle Temmuz 2001'de İstanbul Caz Festivali'nde dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Sting'e beş parçasında eşlik etti.1999 ve 2001'de İstanbul Oriental Ensemble ile ABD'de turneye çıkacak.Avrupa'da verdiği solo konserler yurtdışında Türkiye'yi başarıyla temsil eden uluslararası sanatçılarımızdan biridir.
 
H

Hoca

Yeni Üye
çok karizmatik bir abi. oldukça değişik bir tarzı ve duruşu vardır. anlayamadığım bir şekilde, takım elbisenin altına spor ayakkabı giyse bile sırıtmıyor, aksine karizmatik oluyor. bilemedim.
 
Üst