Boyu yaşıtlarından kısa olan veya kilolu çocukların psikolojisi?

denizkızı

denizkızı

Yeni Üye
Kariyer, eğitim, para ve sosyal statü yetişkinlerin kişiler arası iletişimini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Ergen ve gençler ise fiziki görünüm ve sosyal konumlara dikkat ederek geleceklerini şekillendirmektedirler.

Yetişkinlerin ilişkilerini yürütüş biçimlerinde arkadaşlarında aradıkları birtakım kişilik özellikleri, donanımlar, kriterler ön plandadır.

Ergenler sosyal ilişkilerinde kabul görmek adına fiziki görünümlerine daha çok önem vermektedirler. Beğenilmedikleri taktirde dışlanacaklarını düşünmekten kendilerini alıkoyamazlar. Gençlerin bu takıntıları ile devam etmelerinin önüne geçmek adına fiziki görünümlerinin genetik kaynaklı olduğu ve anne babasındaki özellikleri alacakları onlara hatırlatılabilir. Farklı özelliklerle donatıldığımız; saç rengimiz, kişilik özelliklerimiz ailemize belki de bir önceki neslimize benzeyebilmektedir.
ergenlik2.jpg

Aynı zamanda ergenlik döneminde önemsenen fiziki özelliklerin ilerleyen yıllarda önemsenmeyeceği gerçeğinin hatırlatılması da işe yarayacaktır.

Ayrıca beğendikleri sanatçı, bilim adamı ya da öğretmenlerini sadece fiziki görünümlerinden dolayı mı sevdikleri sorularak farklı noktalarında önemli olduğunun farkındalığının yaşanmasına rehberlik edilmelidir.

Sevdiğiniz bir parti liderini neden sevdiğinizi düşünün; beğendiğiniz esnafları neden beğendiğiniz ile ilgili sorulara cevap bulmanızda size yardımcı olacaktır. Ergen birey kardeşiniz, çocuğunuz ya da bir yakınınız olabilir. Ona var olan yeteneklerinin farkına varması konusunda da yardımcı olun.
 
Üst