Bowling Nedir? Bowling Oyunu Hakkında Genel Bilgiler

yosun

yosun

Süper Yönetici


Bowling temelde basit bir oyundur.Top hat üzerinde yuvarlanır ve lobutlara çarparak devirir. Oyunun kolaylığı, milyonlarca insan tarafından binlerce yıldır oynanmasının ve populer kalmasının en önemli sebebidir.

Bowling topları ve lobutları M.Ö.5200 yılında ölmüş bir Mısır kralının mezarında bulunmuştur. Eski Polinezyalılar bugün ile aynı olan 60 feet uzunluğundaki hatlarda bowling oynarlardı. 4.yy'da Almanya'da bowling dini seremonilerin bir parçası idi.
Lobutları devirebilenler iyi karakterli olarak addediliyorlardı. Martin Luther de bir bowling oyuncusu idi.

İngiliz kralları Edward II ve Richard II, halk sporla çok zaman geçiriyor diyerek bowlingi yasaklamışlardı. Fakat Sir Francis Drake, İspanyol Armadası'na karşı savaşa gitmeden önce bowling oynamıştı.

Bowling Amerika'da kolonyal günlerden beri meşhur olmuştur.İngilizler açık hava bowlingini ithal ettiler,Alman göçmenler 9 lobutlu bowling'i tanıttılar, böylece tarihi oyun bügünün çağdaş 10 lobutlu bowling sporuna evrimleşti.

Oyun standartları üzerindeki karışıklıklar nedeniyle uzman bowling oyuncuları 19.yy'da bowling sporunun standart oyun kurallarına ihtiyacı olduğuna karar verdiler. Ve 1895 tarihinde Amerikan Bowling Kongresi'ni başlattılar. Bayanlar Uluslararası Bowling Kongresi 1916' da faaliyete geçmiştir.Türkiye 2005 yılı Türkiye 1. Bowling liginde sporcu kıyafetleri aşağıdaki kuraldaki şekilde belirtilmiştir:

140. Kılık - Kıyafet

Ligde oynayacak sporcuların kılık ve kıyafetleri şu şekilde olmalıdır:

Baylar: Kumaş pantolon, polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı

Bayanlar: Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı Önemli Açıklamalar:

- Bu kuraldaki "kumaş pantolon" kavramı sadece takım elbise pantolonu tipini değil, kot-kadife-eşofman dışındaki keten, koton, mat lycra gibi pantolonları da içermektedir. Renk konusunda hiç bir sınırlama yoktur. Pantolonların kesim modelleri serbesttir. Arka ve ön ceplerde istenen model olabilir fakat bacaktan cepli pantolonlar giyilemez.

- T-shirt olarak "polo yaka" olarak tabir edilen modeller giyilecektir. Burada yaka düğmesi konusunda bir sınırlama yoktur. Önemli olan polo tipi yaka olmasıdır. Bayanlarda kolsuz polo yaka giyilebilir. Dekolte ön kesim yasaktır.

- T-shirtlerin pantolonların içine veya dışına giyilmesi sporcunun tercihindedir.

Örnek Kıyafetler:

Bowlingin izleri en az 7000 yıl öncesine Mısır ' a kadar dayanıyor. Oyunun bu günkü biçimi 3 yada 4.Yüzyılda Almanya' da uygulanan dinsel bir törenden çıktı. Bu törende spor ve savunma amacıyla taşınan "Kegel" adlı sopalar,uzun bir yolun sonuna dizilir ve taş bir topla bu sopaları deviren kişinin günahlarından arınacağına inanırlardı.İki yüzyıl kadar sonra,dinsel anlamını yitiren oyun özellikle soyluların ve toprak sahiplerinin uğraştığı gözde bir eğlence haline geldi.
Zamanla çapı büyütülen top , 15.Yüzyıldan sonra öteki Avrupa ülkelerine de yayıldı . 16.Yüzyılda İskoçya' ya girdi ve buradan da İngiliz egemenliğindeki topraklara aktarıldı.

Dokuz pinli bowling Amerika' ya Felemenk göçleriyle girdi ve hızla yayıldı. Ama salgın bir kumar biçimini alınca bir çok eyalette yasaklandı.

18.Yüzyıl başlarında, yasaların yalnızca dokuz kukalı bowlingi kapsamasından yola çıkılarak 10.pin eklendi ve oyun yeniden canlandırıldı.1895'te kuralları ve malzemeleri standartlaştırmak amacıyla kurulan ve yalnızca erkek oyuncuları kapsayan Amerikan Bowling Kongresi 1901'de ilk ulusal şampiyonayı düzenledi. 1916 yılında kurulan Uluslararası Kadınlar Bowling Kongresi ertesi yıl ulusal turnuva düzenlemeye başladı.
1952 yılında otomatik kuka yerleştiricisinin bulunmasıyla , bowling köklü bir değişim geçirdi ve bowling salonlarının sayısı hızla arttı.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Bowling cok super eglenceli bi oyundur bence. Eskiden okul ile olsun arkadaslar ile olsun arada bir oynamaya giderdik ancak gunumuzde biraz geri planda kaliyor gibi bu spor, en azindan benim cevremde bowlinge ilgi duyan felan yok :)
 
Üst