Bitki çayları, tavşan kanı çaya karşı

Nehir

Nehir

Admin
TUBA AKIN
Nane, böğürtlen, elma, kuşburnu, melisa, ıhlamur, adaçayı, papatya, rezene, ısırgan otu ve yeşil çay… Gün geçtikçe bir yenisinin dâhil olduğu bu meyve ve bitki çayları zinciri geleneksel siyah çayın yerini mi aldı? Siyah çay ülkesi Türkiye’de yılda yaklaşık 2 ton meyve ve bitki çayı tüketiliyor.

Önceleri sadece eş, dost, akraba tavsiyesiyle içilen bu çaylar, sağlığa olumlu etkileriyle gün geçtikçe daha çok tercih edilir oldu. Ünlülerin ve politikacıların bu çaylara olan ilgisi, meyve ve bitki çaylarının rağbet görmesinde bir diğer etken. Yıllar önce Tansu Çiller’le üne kavuşan kuşburnu, Bülent Ecevit’in ıhlamur, Mesut Yılmaz’ın yeşil ve son olarak Tayyip Erdoğan’ın ekinezya çayı… Lipton Ürün Müdürü Sinem Üner Ünsal, 2006 yılında bitki ve meyveli çay pazarında yüzde 20’lik bir büyüme kaydettiklerini söylerken bu çayların geleneksel siyah çayla rekabet halinde olmadığını belirtiyor. Ünsal, “Bitki ve meyveli çay pazarı siyah çayla rekabet halinde değil. Hatta kategoriye yenilik getirmesi dolayısıyla tüm çay kategorisine fayda sağlıyor.” diyor.

İki bardak poşetten biri bitkisel çay

Hayat beklentilerinin artması, sağlıklı beslenme bilincinin gelişmesi, yaşam kalitesini yüksek tutma, hastalıklardan uzak olma ve yaşlanmayı geciktirme arzusu gibi nedenler, gıdalardan beslenmenin de ötesinde, fayda beklentisini de birlikte getirdi. Tüketiciler tüm beslenme şekilleri ve ürünlerin tüketiminde farklı bir boyut ararken “çay”lar da bu durumdan etkilendi. Ünsal, sağlık trendleri sonrasında satışların arttığı göz önüne alındığında yeni çayların üretiminde bu trendlerin amaç olduğunu belirtiyor. Bitkisel bardak poşetlerin toplam çay pazarının yüzde 42,8’ini oluşturduğu bilindiğine göre neredeyse satılan her 2 bardak poşetten birinin bitkisel çay olduğu ortaya çıkıyor.

Ekinezya nedir?

Kızılderililerin kullandığı bir bitki.

Anavatanı Kuzey Amerika.

Yapılan araştırmalara göre bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklara iyi gelmesi sebebiyle kış çayı olarak anılıyor.

Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekliyor.

Hastalığa neden olan mikroorganizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor.

Alerjik reaksiyonları önlüyor.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarını iyileştiriyor.

Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor.

Gargara amacıyla kullanıldığında ağız yaralarını iyileştiriyor.
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Bitki çaylarının hayatımızda çok önemli yeri olmalı, bagışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarıyacak olan bu bitkileri kararında tüketmeliyiz.
 
Üst