Bisiklet

D

denizz

Yeni Üye
Bisiklet
bisikletin öyküsü:
Bisikletin Öyküsü

İlk bisiklet 1791 de Sivrac'ın bisikletiymiş. . Direksiyonu ve (gidonu) bile yokmuş. . 1817 de ilk gidonlu bisiklet bulunmuş (Karl von Dralis) ve 1839 da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikletin buluşu bu günkü bizlerin bildiği bisikletin taslağı kabul edilmiş. .

Aslında bisikletin en ilkel şekline 12. Y. Y. da Çin'de rastlanmış. .
Bisikletin ilk tasarım çizimleri kime mi aitmiş ? ( Ben öğrendiğimde hiç şaşırmadım ) 1493 yılı tarihli ve Leonardo da Vinci imzasını taşıyormuş. .
Fransız Sirvac'ın yaptığı bisiklet ise sağ ve sol ayağın itmesiyle yürüyen bir bisikletmiş. . Bu bisiklete "Celerifere" adını vermişler ve 1791 tarihliymiş. .
Baron Karl Von Drais, Drais de Senerbol'un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon ilave etmiş. .

Bu bisiklette 1816 tarihini taşıyormuş ve bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. Ancak 1818'de bisiklette ****l kullanılmaya başlanmış.

Leonardo Da Vinci'nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan'mış. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum'da sergilenmekteymiş. .

1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmış.
1870'den sonra geliştirilen yeni bisikletler "Bicyole" adıyla anılmış. .
I. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) amacıyla da kullanmışlar.

Bisiklet deprem sonrasında kullanabileceğimiz tek mantıklı ulaşım aracı'' diye de özetliyor yetkililer. .

A

Abdullah

Yeni Üye
Bisiklet spor olarak fazla yararı var ama ne yazık ki insanlar çok fazla kullanmıyor ama bunu arttırırsak çok güzel olur.....

M

Muhibbi

Yeni Üye
Bisiklet bizim için en iyi araçdır onunla her yere gidebiliriz am bunun için azimlive kendimize olan inancımızı en üst sevıyede tutmamız gereklidir.

Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Bisiklet surmek cok zevkli aslinda ancak kucuk yaslarda cok binerdim ama buyuyunce o heyecani kaybettim