Bir köpek yaşı niçin yedi insan yaşına eşittir...

yosun

yosun

Süper Yönetici
Evlerinde köpek bulunduranlar, köpeklerinin yaşlarını insan yaşı ile mukayese edebilmek için, her bir köpek yaşının yedi insan yaşına eşit olduğunu ileri sürerler. Peki bu doğru mudur?
Tam olarak değil. Bu konuda üretilen çeşitli formüller var ama en basit ve akla yatkın olanı şu; Köpeğin birinci yaşı - 21 insan yaşı Köpeğin ondan sonraki her yaşı = 4 insan yaşı Buna göre 7 yaşında bir köpeğiniz varsa, insan ömrüne göre 21 + (6 x 4) = 45 yaşındadır. Bu hesaba devanı edersek 10 yaşındaki bir köpek insanın 57, 15 yaşındaki ise 77 yaşındaki ömrünü sürmektedir.


Bu hesap şekli akla daha yatkındır. Bir köpek yaşı yedi insan yaşına eşittir düşüncesi ile seksüel olgunluğa erişmiş bir yaşındaki bir köpek yedi yaşındaki bir çocuk ile, 15 yaşındaki bir köpek ki, birçok köpek bu yaşa ulaşabiliyor, 105 yaşındaki istisna ve az bulunur bir ihtiyarla eşleştirilmiş olur ki, bu da akla pek uygun gelmiyor.
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Köpek ömrü köpegin insan ömrü insana özeldir.
Kargalar 200 sene yaşarlarmış karga ömrünüde ona göre uyarlarsak olmaz sanırım.
 
S

saliormoon

Yeni Üye
Bir köpek ile insanın yaşam düzeyini eşleştirmek aslında büyük bir garabet. Peki bizler neden bu tür eşleşmelere maruz kalıyoruz. Kimimiz Maymundan geldigimizi sanıyor. Bazıları insanlar ve maymunlar arasında cinsel bir ilişki ile türlerin geliştigi sanıyor. Yakında Köpek ve insan birleşmesi hakkında bir rivayet atarlarsa şaşmayın. Köpeklerin hayatı Köpeklere , insanlarınki insanlara yaraşır.
 
N

Nicole

Yeni Üye
1 Köpek yaşı neden bu kadar önemli insanla kıyas için :) Yoksa Köpektenmi geldik diyecek birileri. Hazır maymunluktan kurtulmuş iken.
 
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
kediler için farklıdır:) derlerya kediler 9 canlı diye ozaman kediler 9 insan yaşınamı eşit oluyor.
 
A

Abdullah

Yeni Üye
Yakında Köpek ve insan birleşmesi hakkında bir rivayet atarlarsa şaşmayın. Köpeklerin hayatı Köpeklere , insanlarınki insanlara yaraşır....
 
Üst