Bipolar Bozukluk (Çift Kutuplu Rahatsızlık) Nedir?

D

denizfeneri

Yeni Üye
Manik depresyon olarak adlandırılan çift kutuplu rahatsızlık insanı adeta şaşkına çeviren bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Depresyonu en ağır hali ile yaşayan kişiler bu hastalığa tutuldukları zaman enerjileri ve ruh hallerinde ani çöküntüler hissedebilmektedirler.

Toplumumuzda her yıl insanların % 2'lik bir kısmı bu rahatsızlığa yakalanmaktadır. Bu rahatsızlık önemsenmezse depresyona beklediğinizden fazla uzun süreli girebilir ve en ağır belirtilerle dolu bir döneme başlangıç yapabilirsiniz. Anksiyete, üzüntü, enerji kaybı, zor konsantre olma gibi belirtilerle karşınıza çıkan bu rahatsızlık sizleri en sevdiğiniz hobileri bile yapmaktan alıkoymaktadır. Kilo kaybedip alabilirler ya da çok fazla uyuma hali ile karşı karşıya kalabilirler. İntiharı bile düşünmelerine sebep olacak ortamlar yaratılabilmektedir.

Manik aşama belirtileri arasında kendine çok fazla güven duyma, kızgınlık, az uyuma isteği, hızlı araba sürme, çok konuşma, dikkat dağınıklığı ve kafa karışıklığı gibi belirtilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. 1. tip ve 2. tip olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlık 2. tipi yaşandığı taktirde çok ağır olarak seyir gösterir.

Karışık evre olarak yaşanan ruh halinde depresyon ve manya aynı anda yaşandığı için daha zorlu bir süreçten geçebilirsiniz. Bu durumda en sevilen hobiyi yaparken bile kişi kendini çok üzgün hissedebilmektedir. Beyinde yer alan kimyasalların seviyesi yüksek olursa hasta manyayı yaşarken; kimyasallar düşük seviyede iken depresyon hali seyretmektedir. Eğer ailede bu rahatsızlığı yaşayan biri varsa sizde de görülme olasılığı yüksektir.

Stresli bir olay ya da madde istismarına maruz kalmada bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayanlar hem evde hem de işte istedikleri performansı sergileyemezler. Amaçlarına ulaşmada rahatsızlıkları önlerine bir duvar gibi çıkar. Bu rahatsızlığın belirtilerini azaltmak için kimi kişiler alkol ya da uyuşturucu gibi madde kullanımlarını tercih ederek kendini uyuşturma tercihinde bulunabilmektedir.
 
Üst