Bezik Oyunu Nasıl Oynanır?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Kağıt oyunlarının bana sorarsanız en sıradışı olanıdır bezik. Bezik kağıt oyunu 2 kişilik bir oyundur ve 4 farklı 52 deste ile oynanır. Burdaki ayrıntı 9 altındaki tüm kağıtların desteden çıkartılmasıdır.

Oyun 96 kağıt ile oynanıyor. Oyunun amacı puanlama sisteminde 3000 sayısına ulaşmaktır. Eşitlik durumu olursa oyun uzatmalara gider ve yeni ulaşılacak sayı 5000 olur.

Bezik oyununa başlangıç kağıt seçerek başlar. Bu kağıt seçme olayı büyük kağıdı seçenin lkağıtları dağıtmasıyla devam eder. Kağıtlar 3 er şekilde dağıtılarak 9 rakibe 9 kağıtta kendisine alır ve kağıt dağıtma işlemide bitmiş olur.

Yere kağıt atılarak oyun başlar burdaki amac büyük atarak alttaki kağıdı almaktır. Ama bu kağıt atışmasında büyük atacaksın yada küçük atacaksın diye bir kaide yoktur. Büyük kağıt atıp yerdekileri alabilecekken almayarak karşısındaki rakibinide düşündürmek mümkün.

Bezik oyununun kendine has elemanları vardır ki bunlardan biriside sayıları tutma işini üstlenen marköz isimli tahtalardır. Sayılar marközlere tutturulur.

bezik-nasil-oynanir-markoz.gif


Oyunun devamındaki ellerde son elin rengi ne ise o renk ile devam edilir ve marközdeki sayılarda oyuncuya eklenir.

Oyuncu rakip desteden ve yere serilen seriden birer kağıt seçerek ele devam eder. Aynı uygulama, yerdeki eli alınca da yapılır. Hem yerdeki seriden, hem de rakipten kağıt seçilerek oyuna devam edilir.

Bezik oyununda oyun sonu turu da büyük önem taşır. Serili desteden son kağıtlar çekilir ve el fiilen başlar. Yerde bulunan açık gruplar da ele alınır. Meydana atılan kağıt bu elde alınmak zorundadır. Rakip kağıtları alamıyor ise en azından aynı renk bir kağıt atmak zorundadır. Puanlama ise son turda şu şekilde yapılır;

bezik-nasil-oynanir-kurallari-nelerdir.jpg

  • Son eli alan için eğer oyunda koz tablosu var ise marköze 250 sayı yazılır.
  • Koz tablosu açık değil; ancak koz açık ise marköze 40 sayı yazılır.
  • Eğer oyun süresince açılan koz sayısı 0 ise marköze 0 yazılır.
  • Son eli alan oyuncu 3000'e ulaşmışsa oyun da bitmiştir.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Sanirim oyunun baska bir versiyonunu görmustum daha önce ancak oyun ile ilgili bilgim yok. Oyunlarla genel olarak aram yoktur zaten.

Tesekkurler Göksel abi.
 
R

Remzi Bülbül

Misafir
İzmir ilinde oturuyorum. Bezik oyununun Ankara'da bezik salonunda izleyerek öğrendim . İzmir 'de kahvehanelerde bu oyunu oynayanı ve oynamak isteyeni tanımadım. Bende Marköz ve kağıtları var bilen ve oynamak isteyen olursa buluşur , oynarız amaç bu oyunu izleyenlere sevdirmek ve oyuncu sayısını artırmak.
 
Üst