Beslenmede suyun önemi

yosun

yosun

Süper Yönetici
Ergin bir kişinin vücudunun normal şartlardaki su veya sıvı gereksinimi günde 6-8 bardaktır.
Yetişkinlerin vücudunun yüzde 65'i, çocukların vücudunun ise yüzde 75'i sudan oluşur. Bebeklerin su topu gibi yumuk yumuk olması bundandır. Su vücut hücrelerinin ve vücut için son derece gerekli olan vücut sıvılarının vazgeçilmez temel maddesidir. Besinlerin hazmedilmesi için yine su gereklidir. Hazım sırasında suya karışan besinler bağırsaklarda vücut tarafından geriye emilir ve kazanılır.Vücudun hareketi sırasında hareket eden kısımların sürtünmesinden doğan tesiri azaltmak için su bu defa bir yağlama maddesi işlevini görür.
Su vücuda yalnız sıvılarla değil, diğer katı besinlerle de girer. Besin maddelerinin enerjiye dönüşmesi sırasında serbest kalır.
Vücutta tutulan su miktarı alınan tuz ve mineraller çoğaldıkça artar. Bu maddeler azalınca da vücudun tuttuğu su miktarı azalır. Bazı yanlış perhiz uygulamalarında biz kilo kaybettiğimizi görünce yağlarımızın eridiğini zannederiz oysa kaybettiğimiz vücut için son derece elzem olan vücut suyudur.
Yüzde 2 oranında su kaybı bile vücut performansının yüzde 5-8 oranında azalmasına yol açar. Bu da 70 kilo ağırlığındaki bir vücudun ortalama bir litre su kaybetmesi demektir. Yüzde 4 oranında su kaybı başağrısı ve belirgin biçimde kasıklarda ağrı; yüzde 5 kayıplarda bayılma ve kramplar ortaya çıkar. Yüzde 15 su kaybı ise ölüme yol açar.
Aşırı terleme ve uzun süren ishal vakalarında bol tuzlu su verilmesi, vücutta süratle azalan su oranını normal seviyede tutma çabasıdır.
Alınan alkol miktarı arttıkça vücuttan atılan su miktarı yine çoğalır. Öyle ki 1 cc saf alkol, vücuttan 9 cc suyu dışarıya atar.
Vücutta normalin üzerinde su toplanması ise o vücudun ya uzun süre proteinsiz kalmış, ya da böbrek yetersizliği çekmekte olduğunu gösterir.
Gerekenden fazla suyun vücuttan atılması küçük ve büyük abdest, terleme,deri yüzeyinden buharlaşma ve soluk verme yolu ile gerçekleşir.
Şöyle kabaca bir hesap yaparsak; 70 yıl yaşayan bir insan yaklaşık olarak toplam 50 ton sıvı alır ömrü boyunca.
Dünyadaki konukluğu süresince yaşamının temelinin su olduğunu anlayan insan, bu sebeple olsa gerek, insanı ölümsüz kılacak olan mucizenin de sıvı olduğuna inanmış ve "Hayat Suyu" (Ab-ı Hayat) denilen bu "Ölümsüzlük Suyu"nu bulma arzusu yüzyıllar boyunca insanlığın umut ve hayallerini süslemiştir.
Gariptir ama kimya biliminin bu günkü seviyesine gelmesini bu arayışa borçluyuz.
Ömrünüz su gibi uzun olsun.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Su gercekten cok önemli bircok insan icmeyi unutuyor ancak baya bi icmek gerekli.
 
Üst