Bel Soğukluğu

D

denizz

Yeni Üye
BEL SOĞUKLUĞU
Bel soğukluğu nedir?

Neisseria gonorrheae isimli bir mikrobun idrar kanalını (üretra) tutmasıyla başlayan ve tedavi edilmediği takdirde bölgesel yada tüm vücudu ilgilendiren sorunlar oluşturan ve de cinsel ilişki ile bulaşan hastalıktır.

Bel soğukluğu olan bir bayanla bir defa cinsel ilişkide bulunan bir erkekte bel soğukluğu gelişme ihtimali nedir?

Bu hastalığı olan bir bayanla ilişkide bulunan bir erkeğin bu hastalığı kapma ihtimali %20’dir.

Bel soğukluğu olan bir erkekle bir defa cinsel ilişkide bulunan bir bayanda bel soğukluğu gelişme ihtimali nedir?

Bu hastalığı olan bir erkekle cinsel ilişkide bulunan bir kadının bel soğukluğunu kapma ihtimali %50-80’dir. Görüldüğü gibi bayanlar bu konuda oldukça risk altındadır.

Şüpheli bir ilişkiden ne kadar süre sonra hastalık belirti vermeye başlar?

Şüpheli bir ilişki sonrasından, kişide hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı ana kadar geçen süreye kuluçka süresi denilmektedir.

Bel soğukluğunun kuluçka süresi yaklaşık 3-10 gün olmakla birlikte bazı hastalarda 12 saat ile 3 ay arasında olabilmektedir. Bu şu demektir; şüpheli bir ilişkiniz varsa idrar yolları ile ilgili şikayetiniz 12 saat sonra başlayabileceği gibi 3 ay sonra da başlayabilir.

Bu nedenle 3 ay geçinceye kadar olan süre bel soğukluğu kapma açısından tetikte beklenilen süre olmakta olup hastalık belirtilerinin her oluşabileceği anlamına da gelmektedir.

Bel soğukluğu cinsel ilişki dışında hangi yolla bulaşır?

- Oral (ağız) :):):):)
- Anal ilişki (homo:):):):)üalite)

Oral :):):):) sırasında bel soğukluğu nasıl bulaşır?

Bu bulaşma iki türlü gerçekleşebilmektedir:
  • Hastalık bulunan bir cinsel organı ağzıyla temas ettiren normal sağlıklı kişilerin boğazlarında (farinks) hastalık görülebilir.
    [*]Ağzında hastalık bulunan birinin, sağlıklı normal bir cinsel organla ağız teması sonrasında, sağlam kişinin cinsel organında hastalık ortaya çıkabilir.

Bel soğukluğu hastalığı için kimler risk altındadır?

- Birden fazla sayıda eş (partner) kullananlar
- Erken yaşta :):):):)üel aktiviteye başlayanlar
- Prezervatif kullanmaksızın gerçekleşen ilişkiler
- Düşük sosyoekonomik düzeyde olanlar
- Anal ve oral :):):):) tercih edenler

Bel soğukluğu sadece erkeklerde görülen bir hastalık mıdır?

Bel soğukluğu hem erkekleri hem de kadınları ilgilendiren hastalıktır. Her iki cinste de belirtiler ortaya çıkar.

Bel soğukluğunun erkeklerde görülen belirtileri nelerdir?

- İdrar yaparken yanma
- Sık idrara çıkma
- Çıkarılan idrar miktarının az olması
- Tüm penis boyunca sızlama
- Penis ucunda yanma, sızlama
- Gece idrara kalkma
- İdrardan sonra tam boşaltıp rahatlayamama hissi
- Penisten gelen sarı-yeşil renkli akıntı
- Boşalma sırasında ağrı
- Bazen penis ucunda kızarıklık
- Nadiren hiçbir belirti vermeksizin bulunabilir.

Bel soğukluğunun kadınlarda görülen belirtileri nelerdir?

- Bayanlar kadın yolundan (vajenden gelen) mevcut akıntıyı her zamanki doğal akıntıdan kabul ettiklerinden çoğunlukla belirtisiz seyreder, geç fark edilir.
- İdrar yaparken yanma
- Sık idrara çıkma
- Gece idrara kalkma
- İdrardan sonra tam boşaltıp rahatlayamama hissi
- Kadın yolundan (vajenden) sarı-yeşil renkli akıntı
- Normal adet dışı ara kanamalar
- Cinsel ilişki sırasında ağrı

Anal ilişki sonrasında bulaştığında makatta oluşan bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

- Makatta akıntı
- Makatta kaşıntı
- Makatta yanma hissi
- Makatta ağrı
- Büyük abdest yaparken ağrı
- Makat etrafında kızarıklık

Bel soğukluğu nasıl teşhis edilir?

Gelen akıntıdan alınan örnekler laboratuar ortamında incelenerek teşhis konulmaktadır. Yine idrar tahlili ve kültürü yapılarak diğer enfeksiyonlar olup olmadığı da belirlenmektedir.

Bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?

Tedavisi ilaçlarladır. Bu grupta kullanılan çeşitli antibiyotikler bulunmaktadır. Antibiyotikler ve süreleri doktorunuz tarafından belirlenecektir. Düzenli tedavi olmayan olgularda hastalık tekrar edici özellik gösterebilmektedir.

Erkeklerdeki bel soğukluğu tedavi edilmezse ne gibi problemlere yol açar?

- Tekrarlayan idrar yolu iltihapları
- Prostat iltihabı
- İdrar kanalında daralmalar
- Meni kanalı iltihabı
- Meni kanalında daralma
- Yumurta iltihabı
- Kısırlık
- Eklem iltihabı gibi pek çok sorun oluşabilmektedir.

Kadınlarda bel soğukluğu tedavi edilmediği takdirde ne gibi problemlere yol açar?

- Tekrarlayan idrar yolu iltihapları
- Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ve akıntılar
- Adet düzensizlikleri, aşırı kanamalar, ara kanamalar
- Rahim iltihabı
- Tüplerin iltihabı
- Tüplerde yapışıklıklar, daralmalar
- Kısırlık

Bel soğukluğu hangi hastalarda tekrar eder?

- Düzenli ve yeterli tedavi edilmeyenlerde
- Hastalıklı kişi ile tekrarlayan cinsel ilişkilerde
- Birden fazla sayıda ve rastgele cinsel ilişki deneyimi olanlarda hastalık tekrar edebilmektedir.

Bel soğukluğundan korunmanın yolları nedir?

- Tek eşli cinsel yaşam sağlık açısından en güvenilir korunma yöntemidir. Bu nedenle eşiniz yada partneriniz dışında kimselerle cinsel ilişkide bulunmayınız. Kaçamak ilişkilerde her türlü bulaşıcı hastalık riski yüksektir.
- Normal vajinal ilişki dışında (anal, oral vs.) ilişki yöntemlerinin risk taşıdığını unutmayınız.
- Eşiniz yada partneriniz dışında biri ile cinsel ilişki yaşamaya karar verdiğinizde ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanınız.
- Şüpheli bir cinsel birliktelik yaşadıktan sonra eşinizle yada partnerinizle tedavi oluncaya kadar (özellikle de prezervatifsiz) kesinlikle ilişkide bulunmayınız. Aksi takdirde başkasından aldığınız mikrobu sevdiğiniz insanlara da bulaştıracaksınız demektir.
- Hastalık sizde tespit edildiğinde ilişkide bulunduğunuz kişiyi de tedavi ettiriniz.
- Şüpheli kaçamak ilişkiden sonra eşiniz yada partnerinizle de ilişkide bulundu iseniz eşinizi yada partnerinizi de tedavi ettiriniz.
- Sağlığınız açısından hijyenik ortamlarda muayene olunuz. Özellikle vajinal muayene sırasında steril tek kullanımlık aletler ile muayene olunuz.
- Başkasına ait kirli iç çamaşırlarını kesinlikle giymeyiniz.
- Genel vücut temizliği ve tuvalet temizlik kurallarına azami ölçüde uyunuz.
 
Nursena

Nursena

Admin
Bel sogukluğu riski bayanlarda çok daha fazla , erkekler genellikle çok mızmız olduklarında yani çok şikayetci olduklarından bunu dile getirirler kadınlar dayanıklı olduğundan daha az şikayetçi olurlar.
 
C

cavss

Yeni Üye
BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)
Bel soğukluğu; idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore, cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.
Erkekten kadına bulaşması daha kolay olan bu hastalık, genelde genç erkeklerde ve kadınlarda görülür. Kadında yerleştiği bölge çoğunlukla rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli ilişkiler yüzünden bu hastalığa yakalananların sayısı her yıl artmaktadır. Dünyada her yıl 50 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Yapılan bir araştırmada her otuz saniyede bir kadın bu hastalığı kapmaktadır.
Bu hastalığa neden olan bakteri, sadece insandan insana bulaşabilir. Direkt temas gerekir. İnsan vücudunun dışında yaşaması zordur. Bu bakteri kuru ortamda yaşayamaz. Neme ihtiyaç duyar.
Bel soğukluğu, bir çok kadında belirti vermez. Kişi, taşıyıcı olarak kalır. Erkeklerde idrar yaparken yanma ve peniste akıntı görülür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Erkekte; ilişkiden sonra bir hafta içinde ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde meni yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar. Bazı hastalarda ise hastalık belirti vermeyebilir.
Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açar.
Anal ve oral ilişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Cinsel ilişki sırasında üreme organlarında ağrı görülür ve buradaki kaslarda iltihap meydana gelebilir.
Bazı durumlarda eklemlerde ağrı oluşur. Bu, bakterinin kana karışması sonucu ortaya çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde oluşan bir durum değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra başka yerlerde ortaya çıkabilir.
Ayrıca bu hastalık hamile anneden bebeğe bulaşabilir. Bu durumda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur. Körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

BEL SOĞUKLUĞU TANISI
Bu hastalıktan şüphelendiğinizde jinekolojiBEL SOĞUKLUĞUNDA NASIL BİR TEDAVİ UGULANIR?
Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da tedavi edilmesinde erken teşhis, hastalığın daha kolay ve çabuk geçmesini sağlar. Tedavinin amacı hastalıktan tamamen kurtulmak ve hastalığın başka yerlere yayılmasını önlemektir.
Hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Hap ya da iğne şeklinde olabilir. Büyük oranda iyileşme sağlanır. Genelde tek bir ilaç kullanımı yeterli olmaz. Birden fazla ilaçla tedavi yürütülür. Hastalık, hekim tarafından düzenli kontrol edilmeli, iyileşme sağlandığı takdirde tekrar kültür yapılarak bakterilerin üreyip üremediği kontrol edilir.
Bu hastalığı geçirenlerin eşleri de tedavi edilmelidir. Düzensiz antibiyotik kullanımı bakterilerin hastalığa karşı direnç kazanmasına neden olur. Bu hastalıkta penisilin türü ilaçlar kullanılır.

BEL SOĞUKLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI
Bel soğukluğundan korunmak için mutlaka tek eşlilik tercih edilmelidir. Hayat kadınlarında, birden fazla kişiyle birlikte olanlarda bel soğukluğu görülme ihtimali fazladır.
Bir diğer yöntem ise ilişki sırasında korunmaktır. Prezervatif (kondom) kullanmak büyük oranda korunma sağlar. Yalnız prezervatif bir kere kullanılmalı sonra atılmalıdır. Fakat asla yüzde yüz koruma sağlamaz.
Bu hastalığın erken tanısı hastalığın başkalarına bulaşmaması için çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların hastalıktan tamamen kurtuluncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekir. Çünkü hastanın kendi sağlığını düşündüğü kadar karşıdaki insanı da düşünmesi gerekir.
 
Ş

Şaban

Yeni Üye
Bu hastalığı olan bir erkekle cinsel ilişkide bulunan bir kadının bel soğukluğunu kapma ihtimali %50-80’dir.Görüldüğü gibi bayanlar bu konuda oldukça risk altındadır.
 
Üst