Bel Ağrısı İçin İlk Yardım

D

denizz

Yeni Üye
Bel Ağrısı İçin İlk Yardım

Bel ağrısı genellikle bir hastalık veya spesifik bir yaralanma ile ilişkili olmayan, sık rastlanan bir semptomdur. Ağrı şiddetli olsa bile tedavi edildiği zamanki hızıyla hatta bazen daha hızlı bir şekilde kendi kendine ortadan kalkabilir. Bir haftadan uzun süren bel ağrısı ataklarının büyük bir kısmı bir ay içinde kendi kendine azalır. Bel ağrısını iyileştirmek için şu seçenekler göz önünde bulundurulmalıdır;

• Eğer ağrı belinizin alt kısmında, kalçanızda ve/veya bacağınızda başlamışsa hafif, reçetesiz satılan ağrı kesiciler (aspirin, parasetamol gibi) alabilirsiniz.
• Rahatsızlığın ilk 24-48 saati içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması (havluya sarılmış bir buz torbası) yapabilirsiniz.
• Eğer ağrı birkaç gün içinde iyileşmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
• Hareket etmeye devam edin ancak belinizi koruyun. Ani dönüşlerden veya bükülme hareketlerinden kaçının Olabildiği kadar yatak istirahatinden kaçının.
• Yardım isteyin. Eğer ağrı 1 hafta sonrasında hala yoğunluğunu kaybetmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından randevu almalısınız.
• Eğer ağrı 4-6 hafta içinde tolere edilir bir düzeye kadar azalmadıysa doktorunuzdan bir randevu alın.
 
N

nullsix

Yeni Üye
Yararlı bilgiler için teşekkürler. Bel ağrısını ben de çok yaşıyorum. Bu konuda hareketsiz kalmam da etkili oluyor. Şu an bu piyasadaki Kosmodisk ürünleriyle rahatlamaya çalişiyorum. [url=http://www.kosmodisk.com.tr]Kosmodisk ® Türkiye Resmi Satış Sitesi - Orijinal Kosmodisk[/url] sitesinden almıştım bir şeyler. Bunların dışında tavsiyeleriniz varsa bilmek isterim. Fazla kilolarım da etkili olabilir. Biraz vermeye çalişiyorum. Ayrıca hareketsiz kalmam da riskli tabi. Ne tür egzersiz yapmam lazım.

Teşekkürler
 
Üst