Bebeklerin Kafa Şekillerini Ayarlamak Bizlerin Elinde

!pek

!pek

Admin
Bebeklerin kafası oyun hamuru gibi desek yeridir. Hele de bıngıldak özel ilgi gerektiriyor. Peki bebeklerin kafa şekli nasıl olmalı?
Bebeğin her yeri yumuşacık. Kafatası dahil. Bu nedenle yeni doğanlarda kafa şekli kolayca değişebiliyor. Çoğu bebeğin kafası simetrik değil; bir tarafa doğru hafifçe eğik.
Bebeğin kafasının bir kısmı doğum sırasında düzleşebiliyor. Bazen de sürekli yattığı için kafasının arkası düzleşiyor. Ama telaşlanmayın. Bebeklerin kafasında oluşacak şekil bozukluklarını önlemek çok kolay.
Düz kafa sendromu
Bebeğinizin kafatasının nasıl da yumuşak olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Özellikle de iki bölge. Çünkü o bölgelerde kafatası oluşumu henüz tamamlanmış değil. Bu iki noktanın adı fontanel. Hepimizin bildiği tabirle bıngıldak. Anne karnındayken daha iyi hareket etmesi için böyle yumuşak gelişmişler. Bıngıldak beyin gelişiminin de rahat olmasını sağlıyormuş.
Kafatası yumuşak olduğu için onu sürekli aynı pozisyonda yatırmak üzerine yattığı bölgenin düzleşmesine neden olabiliyor. Buna pozisyona bağlı düzleşme deniyor. Pozisyona bağlı düzleşmeyi anlamak için bebeğin kafasına yukarıdan bakın. Kafasının ya arkası ya da yanları düz görünüyorsa pozisyona bağlı düzleşme oluşmuştur.
Önlemek için ne yapılabilir?
Beşik, araba koltuğu, ana kucağı. Bebek vaktinin büyük kısmını bunlarda geçiriyor; sürekli yatıyor, uyuyor. Peki hepsinin ortak özelliği ne? Bebeğin kafasının yaslanıyor olması.
Bazen bebek büyüyüp hareketlenince pozisyona bağlı düzleşme de kendi kendine geçiveriyor. Düzleşme olmadan neler yapabiliriz ona bakalım:
Yatış yönünü değiştirin. Sırt üstü yatıyorsa bunu yapmaya devam edebilirsiniz. Ama uyku sırasında onu zaman zaman sağa ya da sola döndürün. Farkına bile varmadan mışıl mışıl uykusuna devam edecek. Uyurken tekrar düz dönmesi de normal. Bu durumda size bıkmadan onu çevirmek düşüyor. Hatta emzirirken bile bir gün sağ bir gün sol kolunuzda tutmanız düz kafa sendromunu engelleyecektir.
Kucağınıza alın. Onu kucakta tutmak kafası üzerindeki baskıyı azaltacaktır.
Yüzükoyun uzanmaya alıştırın. Oyun oynarken yüzükoyun yatmaya alıştırın. Kafasının üzerindeki baskı azalsın.
Yaratıcı olun. Onun sürekli yattığı bir taraf var. Siz de şekil bozukluğu olacak diye telaşlanıyorsunuz. O zaman ona oyunlar oynayın. Mesela diğer yöne oturup ilgisini çekecek şeyler gösterin. Merak edip size doğru dönecektir.
Nasıl düzelir?
Düz kafa sendromunu önlemek için yatış şeklini değiştirmek yeterlidir. Ama bebeğiniz 4 aylık olduktan sonra orantısızlık hala geçmediyse bir doktora götürmeniz gerekir.
Bu sorun için özel tasarlanmış yastıklar var. Hem sizin için pratik, hem de onu rahatsız etmiyor.
Kafası, cildi, ateşi, ağlaması. Bebeğin bin türlü sorunu var. Bunlara kafayı takarsanız anne – baba olmanın tadını çıkaramazsınız. Sürekli aynı yöne yatması uykularınızı kaçırmasın. Birkaç ay içinde o da kafasının kontrolünü sağlamayı öğrenecek. Bu sayede baskı noktaları üzerine yatmayacak. Bu birkaç ay içerisinde yatış şeklini olabildiğince değiştirin. Hala içiniz rahat etmiyorsa konuyu doktora danışabilirsiniz.
Neden oluyor?
Düz kafa sendromu bazen kaslarla, kemiklerle ilişkili. Örneğin bebeğin başını bir tarafa eğik olması, diğer adıyla boyun çarpıklığı buna örnek. Böyle durumlar fiziksel terapilerle düzeltiliyor. Başını daha rahat hareket ettirmesi sağlanıyor.
Kraniyosinoztoz nedir?
Nadiren bebeğin kafatası kemikleri olması gerekenden erken birleşiyor. Bu esneklik yüzünden beyin büyüdükçe kafanın diğer bölümlerinde şekil bozuklukları görülüyor. Buna kraniyosinostoz deniyor. Küçük yaşta müdahale ile kemikler ameliyat yoluyla ayrılıyor. Çocuğunuz da hiçbir sorun olmadan gelişimine devam ediyor.
 
Üst