Bebeklere Yapılan Masaj Boy Uzatıyor

yosun

yosun

Süper Yönetici
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, baharla birlikte alerjide artış gözlendiğini belirterek, çiçek, ağaç polenleri, ev ve sokak hayvanlarının tüylerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle çocuklardan çileğin uzak tutulması gerektiğini anlatan Dr. İlikhan, "Çilek, özellikle çocuklar için çok alerjik bir besindir.


Zonguldak Sağlık İl Müdürü Dr. Murat İlikhan, yaptığı açıklamada, gelen baharla birlikte mevsimsel alerjilerde bir artış gözlendiğini açıkladı. Artan çiçek ve ağaç polenleri, ev veya sokak hayvanlarının tüyleri, havanın kuruması ve rüzgarın etkisiyle, havaya karışıp tozlarla solunum yollarına kadar ulaştığını belirten Murat İlikhan, "Özellikle alerjik bünyeli kişilerde daha sık görülen burun kaşınması, burun akması, hapşırık, nefes darlığı, kuru öksürük, deride kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıklar çoğu zaman önemsenmeyebilir.
Hatta bazı kişilerde ciddi astım krizlerine bile yol açabilen bu alerjiler, bütün mevsimlerde görülebilmesine karşın özellikle bahar dönemlerinde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Alerjiye yatkın bünyeli kişilerin özellikle bu mevsimde daha dikkatli olmaları önerilir" dedi.


Alınacak bazı önlemlerin hastalıktan kişilerin daha az etkilenmelerini sağlayacağını ifade eden Dr. Murat İlikhan, "Evlerde çiçekli bitkilerin, hayvanların bakılmaması veya temasının engellenmesi, sokak hayvanlarıyla temasa geçilmemesi gerekir. Özellikle rüzgarlı havalarda mümkün olduğu kadar sokağa çıkılmaması, ev temizliğinde fazla tozlanmaya müsait eşya kullanılmaması, alerji yaptığı tespit edilen besin maddelerinden uzak durulması gerekiyor" diyerek hastalığın tamamen engellenemediğini vurguladı.


Kesin tedavi için doktora başvurulması gerektiğini söyleyen İlikhan, "Alerji yapan maddeden uzak durulması her zaman alerjinin kesin tedavisidir. Baharla birlikte ortaya çıkan çilek, özellikle çocuklar için çok alerjik bir besindir. Doktorunuzun önereceği antiallerjik ilaçlar bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır" dedi.
 
Murat

Murat

Yönetici
Özellikle ayak ve bacak masajları bebeklerin rahatlamasına sebep vermekte.. Bununla beraber biraz daha dikkat gerektiren uygulamalar var.
 
I

irem

Yeni Üye
Bebeklerde masaj olayının boy uzattığına inanıyorum oldukça faydalı bir durum
 
Üst