Bebeklerde Öksürük

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Bebeklerde öksürük durumunda en sık yapılan hatalardan birisi bilinçsiz hareket etmekten geçmektedir. Öncelikle bebeğinizin öksürüğünün bilinçsiz olup olmadığı konusuna dikkat edilmelidir.

Her evde - özellikle bebek olan evlerde - olmazsa olmaz olarak bilinen öksürük şurupları gelişigüzel kullanılmamalıdır. Balgamlı öksürükte kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Çünkü öksürük şurupları balgamın vücutta kalmasına sebep olmaktadır. Bebeğinizin balgamlı öksürüğü varsa onu sırt üstü yatırmak yerine yüzüstü yatırmaya özen göstermelisiniz. Bu yatış şekli ile balgamı vücuttan daha kolay atabilirsiniz.

Dik pozisyonda yatırarak bebeklerin ağız ve burunlarının daha çabuk tıkanma durumunun önüne geçebilirsiniz. Sırtına bir yastık koyup yan yatırmanız yeterli olacaktır.

Bebeğin yattığı odadaki nem oranını arttırmak gerekmektedir. Kuru öksürük önüne geçmek için nem oranını arttırmak gerekmektedir. Oda ısısı sabit tutulmalı; oda sıcaklığı arttırılmamalıdır. Öksürük durumu ile karşı karşıya kalmanız durumunda en az 2 gün içerisinde bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.
 
Üst