bebeklerde hırıltılı nefes almaya ne iyi gelir ?

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Bebeğiniz nefes alırken hırıltılar çıkarıyorsa seslerin neye benzediğini not edin. Aldığınız notlar nefes alma sırasında problemin nerde olduğunu anlamanıza yardım edecek. Bakalım bebeğinizin hırıltıları bu seslere benziyor mu?
Islık sesi. Burundaki hafif bir engel ıslık sesine benzeyen bir ses çıkmasına neden olur. Yeni doğan bebekler ağızlarından değil burunlarından nefes alır. Böylece ağzıyla yemek yerken burnuyla da nefes alabilir. Ancak yeni doğan bir bebekten bahsediyoruz. Minik burunlarının delikleri de bir o kadar minik olduğundan küçük bir sümük parçası, kuruyup kalmış süt nefes alma yoluna engel olabilir. Havanın giriş çıkışındaki bu küçük engeller ıslık sesine benzeyen bir sesin çıkma nedeni.
Çatlak sesli ağlama ve sert öksürük. Gırtlaktaki bir engel bebeğinizden tuhaf seslerin çıkmasına neden olabilir. Bu engel genellikle sümük olur. Çatlak sesli ağlamanın nedeni kuşpalazı hastalığı da olabilir.
Derinden gelen hışırtılı ses. Trake borusunda biraz daralma bile derinden nefes alırken hışırtılı bir ses gelmesine neden olabilir. Trake aslında gayet geniş bir boru, tıkanmanın nedeni gerçekten büyük bir engel olabilir. Trakemalazi isimli hastalık bu durumun arkasından çıkabilir. Bu hastalıkta trake dokuları yumuşar ve esner. Bebeğiniz nefes aldıkça ses çıkmasına neden olur. Üzülmeyin bu sağlık sorunu nefes almada problem yaratmaz.
Derinden gelen öksürük. Trake borusuyla akciğerleri birbirine bağlayan bronşlarda bir tıkanıklığın habercisi.
Hırıltılı ıslık sesi. Bronşlardan gelen küçük hava yollarında engellerin olduğunun göstergesi. Bebeğiniz nefes alıp verdikçe ıslığa benzer bir sesin çıkmasına neden olur. Gelecekte bronşite ya da astıma dönüşme ihtimali var.
Hızlı ve kesik kesik nefes alıp verme. Havanın geçtiği küçük kanallardaki sıvı, bir virüsün ya da bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon neticesinde zatürreye neden olabilir. Zatürre hızlı ve kesik kesik nefes almaya neden olur. Kesilmeyen öksürük nöbetleri, çatallı sesle birleştiğinde hemen bir doktora başvurulması gerekir.
Anne- babalara ipucu
Bebeğiniz iyiyken, sağlığı yerindeyken nefes alıp vermesine bakın. Nasıl göründüğünü ve kulağa nasıl geldiğini böylece öğrenmiş olursunuz. Dakikada kaç nefes aldığını hesaplayın. Düşündüğünüzden daha hızlı değil mi? Bu gayet normal. Ayrıca bebeğinizin nefes alıp vermesiyle ilgili neyin normal olduğunu iyice bilmeniz problem olabilecek durumları daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Herhangi bir konuda şüpheye düşerseniz bebeğinizin sizi endişelendiren nefes alış verişini videoya çekip doktorunuza gösterebilirsiniz.
Ne zaman korkmalı?
Endişelenmenize hatta korkmanıza neden olması gereken durumlar şöyle:
Sürekli olarak artan nefes alıp verme hızı. Bir dakika içinde 50 – 60 nefesten fazlası.
Nefes almada güçlük. Bebeğiniz nefes almada zorlanıyorsa şunlar olabilir.
• Homurdanma- nefes aldıktan sonra bebeğiniz homurdanır. Bu kapalı olan hava yollarını açmaya yardımcı olur.
• Açma- bebeğiniz nefes alırken burun deliklerini açar. Ki bu da nefes alırken çok enerji harcadığını gösterir.
• Çekilme- bebeğinizin göğsündeki ve sırtındaki kasların nefes alıp verirken gözle görülür bir şekilde hareket ettiğini görürsünüz.
Morarma. Morarmanın anlamı kanın akciğerlerden yeteri kadar oksijen taşıyamadığıdır. Cilt mavi renge döner. Dudak, tırnak ve dil gibi kanın çok gittiği bölgelerde bu değişim daha net görülebilir. Bazen bebeklerin elleri ve tırnakları da morarabilir, ancak vücudun geri kalanında sorun olmaz. Bu durumun akciğerlerle ilgisi olmadığını bilin, bebeğiniz sadece üşümüş olabilir.
Az yeme. Solunum sistemindeki sorunlar fark edilir şekilde iştahı da etkiler. Bebeğiniz çok beslenemez.
Uyuşukluk. Bebeğinizin akciğerlerinde bir sorun varsa enerji seviyesinin düştüğünü görebilirsiniz.
Ateş. Akciğerlerdeki her türlü enfeksiyon ateşin çıkmasına neden olur. Endişelerinizin yerli mi yersiz mi olduğunu öğrenmek için bebeğinizin ateşini kontrol edin.
Nefes alırken değişik sesler çıkarma nadir olarak solunum problemi olarak görülür. Ancak endişe verici solunum sorunları genellikle kalıcıdır. Bebeğinizin solunumu konusunda en ufak bir şüpheniz varsa hemen bir doktora başvurun.
 
Üst