Bebeklerde Gaz ve Kabızlık Nasıl Tedavisi Edilir

Z

zeycan

Yeni Üye
Bebeklerin gaz ve kabızlık sorunu nasıl giderilir
Bebeklerde gaz ve kabızlık sıkıntısı
Bebeklerde kabızlık Tedavisi
Bebeklerde kabızlık kabızlığın nedeni


Bebeklerde İlk aylarda karşılaşılan gaz ve kabızlık sorunları son derece doğaldır. Özellikle yeni doğan bebeklerde bağırsakların tam gelişmemiş olması nedeniyle gaz sancısına sıkça rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebekler için annenin beslenmesine dikkat etmesi, gaz yapacak gıdalardan kaçınması (lahana, karnıbahar, bakliyat, portakal, mandalina, limon, çiğ soğan, sarımsak, fındık) kısmen çözüm olabilir. Her beslenmeden sonra bebeğin gazını mutlaka çıkarmalısınız.

Bu dönemde nelere dikkat etmelisiniz?
Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü bebeklerin sindirebilmesine en uygun, doğal besindir.
Bebeğinizi sakinleştirin, doğru şekilde beslediğinizden emin olun.
Her beslenmeden sonra gazını çıkartın.
Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın, daha kısa süreli beslenme, bebeğinizin hava yutarak gaz sancısı çekmesine sebep olabilir.
Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.
Mama hazırlarken hijyen kurallarına uyun.
Bebeği yan olarak veya karın üstü yatırın ve karın üstü yatırılırken sürekli gözetleyin.
Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.
Bebeğe rezene çayı ve anason çayı verilebilirsiniz.

Kabızlığın Tedavisi için ne yapılmalı
Anne sütü ile beslenenlerde pek rastanmamasına rağmen, belirtiler görüldüğünde hemen doktora bildirilmelidir. Arasıra ortaya çıkan kabızlıklar beslenme alışkanlığının yeniden düzenlenmesi ile düzelebilmektedir.

Özellikle küçük bebeklerde bazı vücut egzersizleri fayda sağlayabilir (bebeğiniz dışkı zorluğu çektiği zaman sırt üstü yatırarak bisiklet çevirme hareketi yaptırmaya çalışın.). doktorun tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir ilaç vermeyin.
 
R

Ruhsar

Yeni Üye
Bebeklerin ilk aylarında gaz problemi ne yazıkki yaşanıyor bunun için çok ciddi boyutta birşey yapılamıyorum sadece dikkat edilmesi gereken eğer anne bebeğini emziriyorsa gaz yapacak yiyeceklerden uzak durması gerekiyor
 
M

Misafir

Misafir
oğluşum kabız oldu sanırım dünden beri kakasını yapamıyor ve çok sancı çekiyor :( bizde zeytinyağı sürdük poposuna ve 2 çay kaşığı zeytinyağınıda içirdik iyi geldiği söylendi şimdi biraz rahatladı ve uyuyor umarım yapar artık....mk
 
Murat

Murat

Yönetici
Anne ve Babaların çocukların bu durumun da ne kadar üzüldüklerini göz önüne alacak olursak bilgi çok kıymetli geldi.
 
O

Oğluş erdem

Misafir
SEDA NuR bir anne olarak bende çok zorlandım zeytinyağı içirmiş iki çay kaşığı kadar ve sende su ve kayısı suyu çok iç gerekirse bebeğin makatına şiringa ila biraz zettin yağı sık
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Bu konunun tedavisi cok önemli bebek oldukca aci cekip bagirabiliyor anne baba olarak bu konuda bilincli olup kisa zamanda cocugu doktora göturmek önemli.
 
Üst