Bebeklerde egzama büyüdükçe geçer mi?

!pek

!pek

Admin
bebeklerde egzema neden olur, bebeklerin egzema hastalığı nasıl geçer, bebeklerde egzema fotoğragları, bebeklerde egzema sebepleri nelerdir,

Bebeğinizin cildinde oluşan kırmızı, kabuklu veya kabarcıklı lekeler ebeveynler için korkutucu gözükür ama siz kendinizi çok korkutmayın. bu lekelerin sebebi egzama olabilir. Bebeklerin egzema hastalığı ne zaman yada nasıl geçer ?
Egzama hastalığı hemen her yaş grubunda görülebilen cilt sorunlarından birisidir. Ebeveynler için söz konusu bebekleri yada çocukları olunca olunca hassasiyet ister istemez kat ve kat yükseliyor..
Egzema çözümlenemeyen bir sağlık sorunu olması ebeveynlerin gözünü korkutuyor. Ama bu kadar üzülecek birşey değil çünkü EGZEMA bebekler büyüdükçe geçen bir hastalıktır.


Egzama hastalığı görünen bebek yada çocukların oranı %10 – 20. Yaş ilerledikçe bu %3 – 5’e kadar düşmekte. Hastalığın geçmesiyle birlikte ebeveynler olarak yapmamız gereken tek şey çocuklarımıza destek olmak ve beklemek.
Peki gelelim egzema nın belirtilerine
Bebeklerin kafa derisinde, göz kapaklarında ve kaşlarında görülen kepek buna örnek. Kepek de tıpkı egzama gibi kırmızı, pullu döküntülere neden oluyor.
Ancak egzama farklı bölgelere (özellikle yanaklara, kol ve bacak eklemlerine) yoğunlaşıyor.
Egzema nasıl tetiklenir ve neler tetikler ?
Egzamanın nedeni tam olarak bilinmiyor. Yapılan araştırmalar bazı sabun, krem ve deterjanların sorunu tetiklediğini ortaya çıkardı. Genetik yatkınlık, stres, yüksek vücut ısısı ve terleme de etkili.
Egzema Bulaşıcımıdır ?
Egzama kendiliğinden ortaya çıkıyor. Tabii bazı tetikleyici etkenler de yok değil.
Kuru cilt: Özellikle havanın soğuk olduğu, evlerin ısıtıcılarla ısıtıldığı dönemler ortaya çıkıyor.
Isıtıcılar havadaki nemin kaybolmasına neden oluyor.
Nem oranını dengeleyemeyen bebeklerde egzama gelişiyor.
Tahriş edici eşyalar: Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok daha hassas. Bu yüzden bebeklerin kullandığı eşyalar çok yumuşak ve doğal olmalı.
Özellikle yün giysiler, parfüm, vücut sabunları ve deterjan seçiminde dikkat edilmeli.
Stres: Bebekler hayatlarındaki tüm değişikliklerden çok fazla etkileniyor. Bu etkilerden en belirgini stres. Egzamanın en belirgin tetikleyicilerinden biri de bu.
Alerjenler: Günümüzde tartışılan konulardan biri de bu. Bazı uzmanlar ek gıdaya geçmiş bebeklerdeki egzamanın bir diğer nedeninin de alerjenler olduğunu söylüyor.
Bu uzmanlara göre bebeklerin diyetlerinden inek sütü, yumurta, narenciye ve fıstık gibi maddeleri çıkartarak egzamanın önüne geçebiliriz.
Tedavi
Nemlendiriciler: Vazelin veya kokusuz doğal kremlerle bebeğin cildi nemleniyor. Doğal nem oranı düzenleniyor.
Ilık banyo: Isı ve ter egzamayı hızlandırıyor. Bebeği düzenli ve sık yıkamak faydalı olabilir. 10 dakika ılık su yeterli.
Banyo işe yaramazsa doktorla görüşülüp banyo suyuna antihistaminikler (alerji önleyici maddeler) eklenebilir.
Topikal steroidler: Bebeklerin ilaç kullanması tercih edilen bir durum değil ama bu gibi durumlarda ilaç kaçınılmaz olabilir.
Hidrokortizon krem ve merhemler egzamayı geriletiyor. Öte yandan fazla kullanımda cildin incelmesi gibi sorunlara neden oluyor.
Burada doktorun verdiği talimatlara uymak çok önemli.
Önlemek için ne yapılabilir?
Egzamanın ortaya çıkmasına (yinelemesine) karşı alınacak önlemlere bakalım. Kendini kaşımasını engellemek için eldiven unutulmamalı.
Terletmeyecek, kol ve bacakları örtecek pamuklu ve bol giysiler önemli.
Banyo yaparken daha az sabun sürmeye dikkat etmeli. Başka ?
• Vücut ıslakken nemlendirici sürülmeli
• Bebek deterjanı kullanılmalı
• Bebek eşyaları yıkanırken fazladan durulanmalı
• Çok kalın (battaniye, yorgan gibi) örtülerden kaçınmalı
 
Üst