Bebeklerde alerji yapan gıdalar

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Bebeklerde beslenme alerjisine neden olan yiyeceklerin başında inek sütü ve buğday unu gelmektedir. Erken yaşlarda verilen bu besinler bebekte alerjik sorunlara yol açabiliyor. Kakao, çikolata, çilek, kuruyemiş, yumurta akı, bal, inek sütü ve buğday unu bebeklerde alerjiye neden olan yiyeceklerin başında geliyor.

Bu besinler taşıdıkları bakterilerden nedeniyle alerjik soruna niçin olmaktadır. Hem bu besinler tuzdan kaynaklı sorunlara, mineral eksikliğine, damar ve böbrek hastalığına da neden olmaktadır. Çocuğunuza ilave besin verirken bu gıdalara dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğiniz için uygun hangi besinlerin verilmesi için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ek gıda verirken bir bir besinleri verin. Böylece hangi gıdanın alerjik reaksiyona niçin olduğunu daha kolay anlayabilir ve önlem alabilirsiniz. Çocuğunuza vermemeniz lüzum bir öteki besin de dondurulmuş gıdalardır. Taze meyve ve sebze değin vitamin değeri bulunmayan dondurulmuş gıdalardan çocuklarınızı uzaktan tutmaya özen gösterin. Dondurulmuş gıdalar ayrıca besin değerleri düşük keza de sağlıksız olduğu için bebeklerin daha kolay hasta olmalarına yol açmaktadır.

Bebeklerin bağışıklık sistemi epeyce zayıftır. Bu besinleri tüketen bebekler hem daha basit hasta olmakta ayrıca de alerji olmaktadır. Bebeklerde yiyecek alerjisi 6. aydan daha sonra 1 yaşına kadar daha sık görülmektedir. Her 20 bebekten birinde deride hassasiyet ve kuruluk gibi belirtiler görülmektedir. Ek besinle beslenen bebeklerde egzama görülme olasılığı anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha fazladır.

Balık, susam ve yer fıstığı gibi besinlerin bebeklere verilmesi de alerjiye niçin olmaktadır. Bilhassa bebeklik döneminde görülen yiyecek alerjisi okul çağındaki çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilmektedir.
 
Murat

Murat

Yönetici
Mesela bazen Anneler peynir yer çocukların yüzünde egzama olur, bir çok test gerekiyor yada iyi bir hekim.
 
Üst