Bebek Beslenme Saatleri Nasıl Belirlenmeli?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Bebek bakımında deneyimsiz bir anne iseniz ve ilk çocuğunuza bakarken oldukça zorlanacağınızı düşünüyorsa öncelikle panik yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bebeği ilk zamanlarda uzun süre aç bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bebek açlıktan ağlayarak uyanabilmektedir. Bunun yerine onu 3- 4 saatte bir uyandırıp besleme tercihinde bulunmalısınız. Her bebek gibi sizinde beveğiniz düzenli acıkma eğilimi gösterecektir.

Yaklaşık 2,5- 3 kilo civarında olan bir bebek genel olarak 3 saatte bir emzirilmek ister. 4/ 4,5 kiloluk bebekler ise ortalama 4 saatte verilen mamalarda tatmin olabilmektedirler. Bir iki ay içerisinde çoğu bebek mama yemekten vazgeçerler. Bebeğiniz emzirmeden 2 saat sonra ağlama eğilimi gösterirse ona su vererek açlık duygusunu bastırabilirsiniz; böylece sık aralıklarla acıkma eğiliminin önüne geçmiş olursunuz. En azından 4 saatlik periyotlarda acıkma eğilimine karşılık bulması yönünde bebeğinize böylece yardımcı olmuş olursunuz.

İştahlı, sakin ve zamanında emmeye alışan bebekler 4 saatlik aralıklarla beslenmeye çabuk alışırlar; böylece gece boyu sürekli ağlama refleksi gösterip uyanma eğilimlerinde çabuk bir şekilde sönme davranışı gösterebilirler. Bebeğiniz uyuşuk bir bebek ise emerken bile uyuyorsa; ya da sinirli ve hareketli bir bebek ise düzenli aralıklarla beslenme alışkanlığı kazanımında zorluk yaşama durumunuz kaçınılmaz olacaktır.
 
Üst