Bazi Kadinlar Neden Orgazm Olmaz

S

sedacım

Yeni Üye
Yapılan araştırmalar cinsel isteksizlikten sonra kadınlarda en sık görülen Cinsel Sorunun orgazm olamama (boşalamama) olduğunu göstermiştir. Sıklığı farklı kaynaklarda % 5 ile%25 arasında bildirilmektedir. Buna göre neredeyse her 4 kadından 1’inde orgazm sorunu olduğunu söyleyebiliriz.
Düşük eğitimli, yoksul, mutsuz, çok dindar ve genel sağlık problemi olan kadınlarda orgazm sorunu daha yaygındır.
Orgazm olamamanın en sık nedeni, kadının fiziksel olarak yeterince uyarılmamış olmasıdır. Yalnızca cinsel ilişki ile kadının orgazm olmasını ummak yanlıştır. Kadınların çoğunda direk klitoris üzerine uyarım olmadan orgazm olmaz. Bu nedenle sorunun çözümü için önce, kadının kendi bedenini tanıyarak nasıl bir uyarımla orgazm olduğunu keşfetmesi gerekir. Daha sonra da eşinin eline rehberlik ederek onu nasıl uyarması gerektiğini göstermelidir.
Orgazm sorununa bazen aşağıda sıralayacağımız biyolojik faktörler de yol açabilir:
Karın ve kalça bölgesine yapılan ameliyatlar,
Depresyon, yüksek tansiyon, vs., tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
Damar sistemi ile ilgili hastalıklar,
Nörolojik hastalıklar,
Hormon eksikliği.
Orgazm olmayı zorlaştıran psikolojik faktörler ve yapılması gerekenler ise şöyle sıralanabilir:
1-Sevişirken zevk almaya değil de orgazm olmaya odaklanmak yanlıştır. Aslolan zevk almaktır. Orgazm ana yemeği tamamlayan bir tatlı gibi düşünülmelidir. İyi bir yemekten sonra bazen tatlı olmasa da olur.
2-Kontrolü kaybetmekten korkulmamalıdır. Sevişme sırasında zihinsel ve bedensel olarak mümkün olduğu kadar gevşek olunmalıdır.
3-Bedensel olarak kendinden memnun olmamak orgazmı engelleyebilir. Vücudunuza çıplak olarak bakmaktan, kendinize dokunmaktan çekinmeyin. Bunları eşinizin de yapmasına izin verin.
4-Cinsel anlamda baskıcı bir ortamda yetişmek de cinsellikten utanmaya veya çekinmeye yol açar. Cinsel konularda bilgilerinizi artırarak korkularınızı giderebilirsiniz. Bunun için bol bol okuyun.
5-Sevişme sırasında rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam hazırlayın. Telefon veya kapı çalması, çocuk ağlaması, başkaları tarafından sesinizin duyulması gibi kaygılar olmamalıdır.
6-Eşinizle aranızda olan sorunları yatak odasına taşırsanız iyi bir sevişme de orgazm da mümkün olmaz. Öncelikle sorunlarınızı çözün. Unutmayın ki öfkeyle haz pek bir arada olmaz.
7-Sevişme sırasında değişik fanaaailer deneyin ya da en azından hayal edin.
8-Klitorisinizin uyarılabilmesi için pozisyonunuzu ayarlayın. Eşinize nasıl daha çok uyarıldığınızı gösterin.
Bütün bunlara rağmen sorun çözülmezse bir uzmana başvurmanız yapılacak en uygun şeydir.
 
Üst